MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownie ekologiczne w toruńskich podstawówkach. Wiemy, jak wyglądają

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Ekopracownia w SP nr 11 przy ul. Gagarina
Ekopracownia w SP nr 11 przy ul. Gagarina Nadesłane
Dwie toruńskie szkoły podstawowe - SP nr 11 z ul. Gagarina i SP nr 28 z ul. Przy Skarpie - wzbogaciły się o nowoczesne pracownie ekologiczne. Do czego służą takie miejsca?

Miecz katowski z 1631 roku znaleziony w toruńskiej rakarni

od 7 lat

W listopadzie ubr. Szkoła Podstawowa nr 11 w Toruniu pozyskała dofinansowanie w wysokości 50 000 zł na utworzenie nowoczesnej sali lekcyjnej - "Ekopracownia - zielone serce szkoły".45 000 dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, pozostałą kwotę 5 000 zł Gmina Miasta Toruń.

- Oprócz uczniów SP 11, do działań włączamy placówki oświatowe i organizacje działające w pobliżu naszej szkoły - informuje Agnieszka Krajewska-Cysewska, wicedyrektor SP nr 11. - W ekopracowni obywają się warsztaty dla uczniów i rodziców z wykorzystaniem zakupionego wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych.

Zakupiono między innymi: mikroskop cyfrowy, monitor interaktywny, zestawy doświadczalne, gry edukacyjne, model domu przyszłości i wiele innych pomocy, umożliwiających prowadzenie edukacji ekologicznej w sposób ciekawy i aktywizujący uczestników.

Przez cały rok szkolny w pracowni realizowany jest autorski projekt działań edukacyjnych pn. "Z ekologią na TY", którego celem jest m.in. podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów.

Podobne działania prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 28 na Skarpie. Ta pod koniec października ubr. uruchomiła nowoczesną i świetnie wyposażoną pracownię w tematyce odnawialnych źródeł energii. Powstała ona w ramach realizacji programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” „Ekopracownia – Zielone Serce Szkoły” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu Gminy Miasta Toruń.

- Zakupione pomoce dydaktyczne, wyposażenie sali i sprzęt multimedialny przynoszą wiele korzyści uczniom, umożliwiają praktyczne poznawanie działania turbiny wiatrowej czy elektrowni geotermalnej, wskazywania zalet odnawialnych źródeł energii. Pozwalają również rozszerzać ofertę edukacyjną, pomagają w rozwoju pasji i zainteresowań, uczniowie lepiej rozumieją zasadność poszerzania działań ekologicznych - mówi Justyna Mandra, opiekunka pracowni w SP nr 28.

W pracowni odbywają się lekcje w klasach 4-8 oraz warsztaty dla uczniów klas 1-3, dotyczące klimatu, źródeł odnawialnej energii, potrzeby wytwarzania z nich energii w celu poprawy jakości powietrza, propagowania w najbliższym środowisku sposobów racjonalnego wykorzystania zasobów energii w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska