W połowie listopada na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się Forum Przedsiębiorczości Akademickiej 2018 organizowane w ramach Projektu „KUBUS- Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” w Programie MNiSW „Inkubator Innowacyjności+”. Spotkanie skierowane było zarówno do przedsiębiorców, jak i do przedstawicieli środowiska akademickiego. Uczestnicy mogli wymienić się doświadczeniami, wziąć udział w prelekcjach i szkoleniach oraz zapoznać się z ofertami wystawców.

To już kolejna edycja forum, która odbyła się na UMK. We foyer Auli uniwersyteckiej można było wysłuchać m. in. wykładu Sergeya Yatsunenko z PAN o tym, jak efektywnie tworzyć innowacje zgodnie z metodą TRIZ (Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań). Wystąpienie o innowacjach w rozwoju firmy wygłosił też Norbert Kowalkowski z firmy HTG Glass. Natomiast Justyna Cięgotura, Zastępca Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego wygłosiła wykład dotyczący możliwości adaptacji amerykańskiego modelu komercjalizacji.

Forum to wydarzenie organizowane przy wsparciu zarówno Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jak i władz miasta.

- Miasto Toruń już od początku funkcjonowania Forum Przedsiębiorczości Akademickiej wspiera spółki akademickie, które mają potencjał i rozwijają swoją działalność na terenie miasta – mówił Piotr Zariczny z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. – Wraz z Rektorem Prezydent Miasta Torunia Funduje nagrody dla najlepszych spółek. Między innymi w ten sposób chcemy stymulować rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw w regionie.

Uczestnicy mogli też podczas Forum wziąć udział w szkoleniach, na których eksperci przekazywali praktyczne wskazówki dotyczące innowacyjnego rozwoju przedsiębiorstwa i łączenia świata nauki ze światem biznesu. Podczas jednego z warsztatów przedsiębiorcy mogli też zapoznać się z ofertą dotacji, które są możliwe do uzyskania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Ważnym momentem podczas Forum była prezentacja spółek SPIN OFF z UMK. Podczas prezentacji przedstawiono m. in. działalność spółki Idea Spin, która specjalizuje się w metodzie design thinking. Kombinezon odczuć starczych stworzony przez naukowców z Idea Spin zwyciężył w konkursie "Spin na Forum" na najbardziej innowacyjny produkt. Nagrodę Rektora UMK i Prezydenta Miasta Torunia odbierał dr hab. Rafał Moczkodan.

- Bardzo cieszymy się z tej nagrody – mówił Rafał Moczkodan. – Cieszy nas, że został doceniony pomysł, który ma potencjał nie tylko biznesowy, ale przede wszystkim ma dużą nośność społeczną. Zależy nam na tym, żeby poziom empatii w społeczeństwie był większy, ale też żeby urbaniści, architekci, pracownicy instytucji publicznych, czy producenci różnych sprzętów, brali pod uwagę potrzeby osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami.

Forum to jednak nie tylko spora porcja wiedzy oraz prezentacja najbardziej innowacyjnych firm. To także możliwość nawiązania licznych kontaktów biznesowych dzięki kilkunastu stoiskom, na których obecne były zarówno firmy z regionu, jak i jednostki uniwersyteckie. Jedną z firm, które brały udział w Forum była firma Eduexpert, która tworzy innowacyjne rozwiązania dla edukacji.

- Przygotowujemy programy multimedialne dla szkół i innych instytucji – mówiła Małgorzata Litwin. – Staramy się, żeby nasze programy nie tylko przekazywały wiedzę, ale żeby były też czytelne i przyjemne w użytkowaniu. Dzięki temu nauka jest przyjemna, a interaktywny charakter programów angażuje młodych ludzi.