Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Torunia rozdał nagrody i wyróżnienia

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
27 nagród oraz 24 wyróżnienia w 13 kategoriach rozdał prezydent Michał Zaleski osobom, które w latach 2022-2023 bądź w całym swoim życiu codzienną pracą i zaangażowaniem służą Toruniowi i jego mieszkańcom na wielu polach.

WIDEO: Te zwierzęta przyszły na świat w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym!

od 16 lat

Nagrody Prezydenta Miasta Torunia

Ideą Nagrody Prezydenta Miasta Torunia jest wyróżnienie osób, które w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem służą Toruniowi i jego mieszkańcom oraz przyczyniają się do promowania naszego miasta w kraju lub za granicą. W roku 2024, obok nagród, przyznawane są także wyróżnienia. Kandydatów do nagród wskazują mieszkańcy, wysyłając w określonym terminie wniosek z uzasadnieniem do Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.

21 marca 2024 r. w Dworze Artusa odbyła się gala wręczenia tych zaszczytnych wyróżnień.

- Nagradzamy dziś i wyróżniamy mądrych i dzielnych ludzi, którzy zdecydowali się zmieniać Toruń na lepsze – mówił prezydent Michał Zaleski, otwierając uroczystość. - Zachwycają nas swoją wrażliwością, inspirującym wpływem na innych, mądrością czy pracowitością. Są też największym skarbem Torunia i przykładem do naśladowania dla mnie oraz dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Laureatkom oraz laureatom nagród i wyróżnień gratuluję zdobycia rzadkiego talentu bycia człowiekiem potrafiącym wpływać na Toruń i zapewne także na Polskę. Dziękuję za państwa oddanie wybranej pasji, w czym dostrzegam wyłącznie państwa szlachetną miłość do Torunia i do ludzi, wśród których żyjecie. Gratuluję też okazywanych dziś państwu honorów.

Polecamy

Medal Honorowy „Thorunium”

Prezydent Michał Zaleski wręczył także dwa najwyższe odznaczenie prezydenckie, jakim można wyróżnić osoby bądź instytucje szczególnie zasłużone dla naszego miasta - Medal Honorowy „Thorunium”. Z rąk prezydenta odebrali go Aleksandra Łukomska-Smulska, która od lat aktywnie angażuje się w działalność społeczną związaną z budowaniem relacji pomiędzy sektorem pozarządowym i miastem, a od 2016 r. przewodniczy Radzie Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia oraz rRektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala.

Nagrody i wyróżnienia Prezydenta Miasta Torunia:

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I EKONOMIA SPOŁECZNA

  • Anna Frelik (autoryzowany salon i serwis sprzedaży samochodów marki Mercedes-Benz) – wyróżnienie - za ogólnopolską promocję miasta i regionu poprzez działalność sponsoringową, za rozwój biznesowy, a także za wsparcie działań miasta na rzecz Ukrainy.
  • Michał Piszczek – wyróżnienie - za organizację jadłodzielni oraz organizacji „Serce Torunia”, która zajmuje się zbiórką i wydawaniem jedzenia i darów rzeczowych osobom bezdomnym.
  • Marianna Wójcik (Restauracje i Apartamenty Chleb i Wino) – nagroda - za wieloletnie i konsekwentne budowanie marki Torunia na lokalnym rynku oraz poza granicami miasta.
  • Anna Kalinowska (członek zarządu Henkell & Co. Vinpol Polska Sp. z o.o. ) – nagroda – za wkład w rozwój przedsiębiorstwa.

NAUKA

  • Oliwia Raniszewska (absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu) – wyróżnienie – za zdobycie wyróżnienia TOP 50 Global Students Prize 2023.
  • Czesław Stawikowski – nagroda - fizyk, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
  • zespół: dr hab. Grażyna Barbara Dąbrowska, prof. UMK oraz dr Agnieszka Richert – nagroda - za wynalazek "Innowacyjny (eco)materiał do zastosowania w rolnictwie i ogrodnictwie”, który otrzymał brązowy medal podczas międzynarodowych targów "E-INNOVATE International Innovation Show 2022"
  • prof. dr hab. Leszek Dziawgo – nagroda - laureat wielu nagród i wyróżnień z rąk Dziekana i Rektora UMK oraz indywidualnych grantów na prace badawcze
  • dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK – nagroda - filozofka, filolożka, tłumaczka, pełnomocniczka ds. równego traktowania na UMK, członkini Toruńskiej Rady Kobiet

INNOWACYJNE METODY STOSOWANE W EDUKACJI DZIECI I MŁODZIEŻY

  • Emilia Majewska – wyróżnienie - prowadzenie kanału w serwisie YouTube pn. „Lekcje geografii”, który jest najpopularniejszym kanałem z filmami do nauki tego przedmiotu z zasięgiem ogólnopolskim
  • Piotr Jagielski – wyróżnienie - założyciel szkoły tańca Jagielski Dance Project.
  • Jerzy Rafalski – nagroda - popularyzator astronomii, pracownik toruńskiego planetarium.
  • Jadwiga Pawlikowska – nagroda - organizatorka spotkań w SP nr 9, nauczycielka najmłodszych klas i propagatorka głośnego czytania m.in. poprzez „Mikołajkowe poranki”, gdzie fragmenty opowieści o Mikołajku czytają znani torunianie.

POSTAWA OBYWATELSKA LUB OFIARNOŚĆ

  • Grażyna Kowalska – wyróżnienie - specjalista ds. finansowo-rehabilitacyjnych Polskiego Związku Niewidomych w Toruniu, organizuje spotkania integrujące, w ramach inicjatyw lokalnych, dla słabowidzących i niewidomych mieszkańców Torunia.
  • Katarzyna Brożek – wyróżnienie - emerytowana nauczycielka i wieloletnia wicedyrektor ZS nr 6 w Toruniu, zasłużona w pracy z osobami niepełnosprawnymi i działalności harcerskiej w ruchu Nieprzetartego Szlaku. Kawaler Order Uśmiechu.
  • Ryszard Paszowski – nagroda - członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, społecznik.
  • Aniela i Piotr Wojciechowscy – nagroda – za trud i poświęcenie włożone w opiekę i wychowanie dzieci w rodzinnym domu dziecka.
  • Henryk Pruszyński – nagroda - członek Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oddział Toruński organizuje konferencje i seminaria naukowo-techniczne związane z rozwojem techniki w zakresie m.in. energetyki wodnej, mikroelektroniki, sieci energetycznych, sterowania napędów i urządzeń elektrycznych dla górnictwa

OCHRONA ZDROWIA

  • Barbara Łukawska – wyróżnienie - neuropsycholog, z tytułami specjalisty psychologa klinicznego i neuropsychologa.
  • Aleksandra Ruszczak – nagroda - za wieloletnią działalność w Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”.
  • lek. Anna Grochal - nagroda - pediatra i neurolog dziecięcy, jest związana z Fundacją DAJ SZANSĘ od początków jej istnienia, czyli od 30 lat. Była inicjatorem powołania Grupy Wsparcia Rodzin Dzieci z Uszkodzeniem Mózgu.
  • dr hab. n. med. Przemysław Adamczyk – nagroda - pracownik Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, od 2016 r. jest członkiem zespołu przeprowadzającego zabiegi z zastosowaniem robota da Vinci, brał także udział w projektach badawczych w zakresie stosowania nowoczesnych metod w urologii.
  • lek. med. Violetta Polaszewska-Pułkownik – nagroda – ordynatorka Oddziału Chorób Wewnętrznych SSM w Toruniu od 2014 r.

OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO

  • Barbara Sękowska-Reinke - wyróżnienie - prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Toruniu. Inicjatorka wykonania tablicy poświęconej gen. Bolesławowi Błażejewskiemu, Komendantowi VIII Wojskowego Szpitala Okręgowego w Toruniu w latach 1929-1934 i posadzenia dębów ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej związanych z regionem Pomorza i Kujaw.
  • Jan Huzakowski – wyróżnienie - za rozwijanie Centrum Kulturalno-Historycznego na terenie Fortu I w Toruniu: organizację wydarzeń historycznych, żywych lekcji historii oraz cyklicznego zwiedzania fortu.
  • Elżbieta Skerska – nagroda - pracownik i wolontariusz Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej, współtwórca Archiwum Pomorskiego Fundacji.
  • dr Cecylia Iwaniszewska – nagroda - wieloletnia działaczka ToMiTo, nieprzerwanie w jego zarządzie od 1967 do 2021 roku. Zaangażowana we wszystkie działania Towarzystwa, przede wszystkim w popularyzację Torunia i Kopernika oraz kwestę na ratowanie toruńskich cmentarzy.
  • prof. dr hab. Jadwiga Łukaszewicz – nagroda - za wkład w ochronę światowego dziedzictwa jako członek Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków.

KULTURA

  • Michał Hajduczenia – wyróżnienie - kontrabasista, aranżer, psalmista. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego i Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
  • Agnieszka Stępowska – wyróżnienie - absolwentka kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją 2019, właścicielka studia Janina Mazurkiewicz – nagroda - ostoja dziedzictwa kopernikańskiego, współzałożycielka Fundacji Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • dr Tomasz Markiewka – nagroda - filozof, publicysta i tłumacz. Jego książka „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki” (2022) znalazła się wśród dwudziestu najlepszych książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2023. To pierwsza nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla autora z Torunia.

PROMOCJA MIASTA

  • Marcin Treichel – wyróżnienie - toruński rysownik i grafik, którego rysunki prezentowane były wielokrotnie w prasie lokalnej oraz mediach ogólnopolskich, m.in. w TVN24. Stworzył m.in. rysunkowe instalacje na Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway, jego portrety torunian znalazły się na jednym z autobusów miejskich.
  • Bartłomiej Witkowski – wyróżnienie - właściciel i szef kuchni restauracji Piernicova w Toruniu.
  • Andrzej Szmak – nagroda - członek zarządu To-Mi-To, inicjator i koordynator odbudowy Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych zakończonej z sukcesem w 2020 roku. Pomysłodawca wielu promocyjnych wydarzeń Torunia, w tym peregrynacji z reprintem dzieła Kopernika „De revolutionibus” po Europie.
  • Daniel Pach – nagroda - za fotografie przedstawiające piękno Torunia, Wisły oraz przyrody województwa Kujawsko-Pomorskiego.

OCHRONA ŚRODOWISKA NATURALNEGO

  • Sylwia Jaroszewicz-Burczyńska – wyróżnienie - za całokształt działalności na rzecz edukacji ekologicznej w Stowarzyszeniu Tilia w ramach Szkoły Leśnej na Barbarce.
  • Władysław Kołybski – nagroda - przewodniczący zarządu Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych. Stowarzyszenie było zaangażowane w projekty okołowodne prowadzone w Toruniu, m.in. w zakresie stabilnego przepływu Wisły, zabezpieczeń Bulwaru Filadelfijskiego, porządkowania Martówki i Strugi Toruńskiej czy przebudowy wejścia do Portu Drzewnego.

SPORT

  • Michał Gordon – wyróżnienie - za prowadzenie serwisu internetowego z sylwetkami toruńskich sportowców, zarówno współczesnych, jak i tych ,którzy dawno zakończyli swoje kariery. Organizator biegów w nietypowych miejscach, m.in. Biegu Fortecznego Cross im. Jana III Sobieskiego czy Biegu Konspiracji im. gen. Zawackiej. Zaangażowany w upamiętnienie Józefa Stogowskiego.
  • Zdzisław Raczyński – wyróżnienie - współautor książki „Toruński Klub Piłkarski Elana Toruń 1968-2018”.
  • Anna Kulczyńska – nagroda - za całokształt działalności na rzecz sportu, prezes/trener Klubu Karate „KUMADE” w Toruniu.
  • Mariusz Szumański – nagroda - trener sekcji wioślarskiej Akademickiego Związku Sportowego UMK Toruń. Trener najbardziej utytułowanych zawodników klubu: Katarzyny Zillmann, Mirosława Ziętarskiego oraz Oskara Stareicha.

TURYSTYKA

  • Dorota Swobodzińska – wyróżnienie - przewodnik turystyczny, właścicielka biura przewodnickiego Piernikowa Chatka.
  • Zdzisław Preisner – wyróżnienie - podróżnik, fotograf, właściciel oficyny wydawniczej „Turpress”, popularyzuje wiedzę o świecie poprzez tworzenie publikacji popularno-naukowych, podręczników do geografii, programów telewizyjnych i radiowych.
  • Michał Kłosiński – nagroda - kustosz i kierownik Domu Kopernika, zaangażowany w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
  • prof. dr hab. Daniela Szymańska – nagroda - Przewodnicząca Rady Programowej ds. realizacji Strategii Rozwoju Turystyki od 2006 r.

MŁODY SPOŁECZNIK

  • zespół: Weronika Grabowska, Weronika Mróz, Aleksandra Matuszewska, Paulina Piotrowska – nagroda - wolontariuszki Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe, które współorganizują i aktywnie uczestniczą w obchodach miejskich i państwowych. Wolontariuszki zaciągają wartę honorową w trakcie oficjalnych uroczystości i przeprowadzają wywiady z kombatantami, organizują inscenizacje, pokazy historyczne, obsługują polową kuchnię.

DZIAŁANIA NA RZECZ POMOCY UCHODŹCOM Z UKRAINY – KATEGORIA SPECJALNA

  • Weronika Miler – wyróżnienie - za wolontariat w Toruńskim Sztabie Pomocy Ukrainie, pomoc prawną Fundacji „International League”, której celem do początku wojny było wsparcie, adaptacja i pomoc zagranicznym studentom, którzy zaczynają studia w Polsce. Udziela darmowych konsultacji prawnych obywatelom Ukrainy mieszkającym w Toruniu.
  • Łukasz Otremba – wyróżnienie - prezes firmy SWIMER, która włączyła się w akcję pomocy dla Ukrainy. Spółka podarowała cztery zbiorniki na wodę pitną, które trafią do ukraińskich miejscowości wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji, takich jak Bucza, Irpien czy Bogdanówka.
  • Robert Fraszko – nagroda - prezes klubu hokejowego MKS Sokoły Toruń, zorganizował przyjazd i przy współpracy z władzami miasta schronienie dla młodych hokeistów ich rodzin z Dynamo Dnipro oraz miasta Kremenczuk. Oprócz opieki zapewnił młodym zawodnikom sprzęt hokejowy, aby mogli trenować razem z Sokołami.
  • zespół: Wiesław Winiarski, śp. Jerzy Bańkowski, Przemysław Bańkowski- nagroda - bezpłatne przekazanie przez Grupę Kapitałową Nesta wyremontowanego budynku przy ul. Płaskiej 17B z przeznaczeniem na miejsca zakwaterowania dla 47 uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonował od połowy czerwca 2022 do końca stycznia 2024.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska