Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotograficzna podróż w czasie po Toruniu

Redakcja
Dom Mikołaja Kopernika - kiedyś i dziś
Dom Mikołaja Kopernika - kiedyś i dziś Andrzej R. Skowroński
Od kilku dni w księgarniach jest już dostępna publikacja „Gwido Chmarzyński i jego Sztuka w Toruniu”. Książkę wzbogacono zdjęciami Andrzeja R. Skowrońskiego.

Prof. Gwido Chmarzyński był historykiem sztuki, który w 1933 roku wydał klasyczną już dziś książkę „Sztuka w Toruniu: zarys dziejów”. Od tamtego czasu aż do 2008 roku, kiedy to ukazała się opasła „Historia sztuki Torunia”, miasto nie mogło pochwalić się całościowym opracowaniem tego tematu. Przypomnijmy, że w tej ogromnej publikacji z 2008 roku palce maczał, wzbogacając ją zdjęciami, toruński fotografik Andrzej R. Skowroński, za co wspólnie z Katarzyną Kluczwajd otrzymał Złotą Karetę „Nowości”.
[break]
Nad klasyczną publikacją z 1933 roku postanowiły pochylić się teraz wspólnie Towarzystwo Naukowe oraz Muzeum Okręgowe wydając książkę „Gwido Chmarzyński i jego Sztuka w Toruniu” z komentarzami prof. Józefa Poklewskiego i prof. Elżbiety Pileckiej z UMK. Przy okazji tego projektu poproszono Andrzeja R. Skowrońskiego, aby zrobił współczesne fotografie obiektów i miejsc, które pojawiły się na kartach książki słynnego historyka. W sumie powstało ponad 100 zdjęć. Nie wszystkie obiekty udało się jednak sfotografować.
- Nie ma już np. oryginalnej Madonny z katedry św Janów - opowiada toruński fotografik. - Problem polegał też na tym, że każde ze zdjęć miało być wykonane z tych samych miejsc co oryginalne fotografie. Jednego z nich przez dłuższy czas nie byłem w stanie zlokalizować. Chodziłem po mieście z fotografią szczytów kamienic przy ul. Mostowej z widocznym kościołem św. Jana w tle, zastanawiając się, skąd też został zrobione. Okazało się, że było to jedno z okien wieży Dworu Mieszczańskiego. Okno dziś jest już zresztą zupełnie inne.
Nowe fotografie zestawiono w książce z oryginałami. Najciekawsze jest to, że dzięki zdjęciom konkretnych miejsc można prześledzić, jak bardzo Toruń zmienił się na przestrzeni tych ponad 80 lat. Dom Kopernika, gotyckie budowle przy ul. Chełmińskiej... Książka pod red. Emanuela Okonia to lektura obowiązkowa dla każdego kto choć trochę interesuje się Toruniem, a zwłaszcza jego sztuką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska