MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany na majówkę w organizacji ruchu na starówce w Toruniu. Czy będą na stałe?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Problem z parkowaniem na starówce i poruszaniem się samochodem przez nią jest w dni powszednie, a co dopiero w weekendy, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Wydostać się z centrum trudno choćby ulicą Kopernika
Problem z parkowaniem na starówce i poruszaniem się samochodem przez nią jest w dni powszednie, a co dopiero w weekendy, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Wydostać się z centrum trudno choćby ulicą Kopernika Agnieszka Bielecka
Spore zmiany przy okazji majówki nastąpią w organizacji ruchu samochodów na starówce w Toruniu. Jej część zostanie zamknięta dla aut, a otwarty będzie z kolei fragment przebudowanego Bulwaru Filadelfijskiego.

Zobacz także: Toruń. Wykopaliska archeologiczne przy Bramie Klasztornej

od 7 lat

Majówka to jeden z tych okresów w roku, w którym starówka w Toruniu przeżywa szczególne oblężenie przez turystów. Także torunianie licznie tu przybywają. Wielu próbuje wjechać do zabytkowej części miasta samochodami. Dla większej ich liczby brakuje tu miejsc postojowych. Samochody są parkowane w rejonach, w których nie powinny stać. Poza tym na ulicach starówki tworzą się zatory.

Sposobem na to jest ograniczanie ruchu na starówce. Wprowadzano je w weekendy w ubiegłym roku. Podobnie będzie w tym, w długi majowy weekend.

Starówka w Toruniu: gdzie i kiedy na nią nie wjedziemy?

Od środy 1 maja do piątku 3 maja, w każdy z trzech dni w godzinach od 8 do 18, zostanie ograniczony wjazd w zachodnią część starówki, czyli w ulice:

 • Kopernika,
 • Ducha św.,
 • Rabiańską,
 • Łazienną,
 • Mostową,
 • w Piekary od strony alei św. Jana Pawła II i placu Teatralnego.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Na Fosie Staromiejskim i placu Teatralnym staną zapory. Przy nich będą dyżurować patrole Straży Miejskiej. Strażnicy będą decydować o ewentualnym zdjęciu zapór, na przykład dla osób muszących wjechać na starówkę.

- Dla osób odwiedzających starówkę w majówkę przygotowaliśmy wykaz parkingów, gdzie będzie można zaparkować auto - zapowiada Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Te miejsca to parkingi:

 • dwupoziomowy na placu świętej Katarzyny,
 • pod Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" przy Wałach gen. Sikorskiego,
 • pod Centrum Kulturalno-Kongresowym "Jordanki",
 • przy IV Liceum Ogólnokształcących przy ulicy Poniatowskiego,
 • przy hotelu "Halo" przy Woli Zamkowej,
 • przy hotelu Mercure Helios przy ulicy Kraszewskiego,
 • parkingi na północ od placu św. Katarzyny,
 • przy Targowisku Miejskim przy Szosie Chełmińskiej,
 • Park&Ride przy ulicach Dziewulskiego i Olimpijskiej.

Starówka w Toruniu: jak rozwiązać problem parkowania?

Problem jednak w tym, że parkingi położone najbliżej starówki także w weekendy w sezonie turystycznym przeżywają oblężenie i trudno tu znaleźć miejsce. Dostrzega go Rada Okręgu nr 12 Staromiejskie, która po raz kolejny wystąpiła do władz Torunia w tej sprawie.

- Sprawę parkowania na starówce trzeba wreszcie uporządkować. Nie odpuszczamy tematu i zaczynamy walkę o realizację kilku postulatów - podkreśla Adam jarosz. przewodniczący Rady Okręgu nr 12 Staromiejskie.

Te postulaty to:

 • zamykanie starówki w weekendy i dni wolne, gdy ruch turystyczny jest największy (przy pozostawieniu wjazdu dla mieszkańców, osób z rezerwacjami w hotelach i apartamentach, osób z niepełnosprawnościami i dostawców);
 • pełne informacje dotyczące parkowania w otulinie starówki, na parkingach Park&Ride, przy Centrum Targowym "Park" przy Szoosie Bydgoskiej, przy zajezdni autobusowej przy ulicy Legionów oraz przy Arenie Toruń przy ulicy Bema;
 • organizatorzy wszystkich wydarzeń w centrum miasta muszą być pilnie zobowiązani do podawania linku z informacją parkingową w swoich materiałach promocyjnych.

- Obecnie przygotowana przez miasto informacja o możliwości parkowania w Toruniu jest mocno wybrakowana i szybko trzeba ją uzupełnić - wyjaśnia Adam Jarosz. - To wszystko nic nie kosztuje i można prosto zrobić w ciągu kilku dni. W ten sposób turyści przestaną tracić czas i stać w korkach, pchać się w przestrzeń, gdzie i tak nie zaparkują, parkować gdzie popadnie i na zakazach, a zostaną od razu skierowani tam, gdzie trzeba. W zamian będą mieli przestrzeń przyjazną do spacerowania, a mieszkańcy możliwość normalnego zaparkowania w pobliżu swoich domów. Przedsiębiorcy ze starówki zyskają zaś zadowolonych klientów, a nie zdenerwowanych po tym, jak krążyli kilkadziesiąt minut w poszukiwaniu parkingu.

Zmiany na majówkę w Toruniu: Bulwar otwarty dla ruchu

Co więc czeka starówkę w kolejne weekendy w sezonie turystycznym?

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

- Decyzje zapadną po obserwacji sytuacji na starówce po otwarciu dla ruchu Bulwaru Filadelfijskiego - słyszymy od przedstawicieli MZD.

Bulwar Filadelfijskim, po trwającej prawie dwa lata przebudowie, zostanie otwarty dla ruchu właśnie na majówkę. A dokładniej - na odcinku od ulicy Warszawskiej do ulicy Żeglarskiej. Obowiązywać tu będzie:

 • strefa zamieszkania, w której pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, a pojazdy mogą poruszać się z prędkością do 20 kilometrów na godzinę;
 • parkowanie będzie możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych - na fragmencie od ulicy Warszawskiej do Woli Zamkowej.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska