Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy kupi się niechcianą rzecz przez telefon

Tomasz Wersocki
Nawet w przypadku odbioru książki telefonicznej, nadal mamy prawo do jej zwrotu w ciągu 14 dni od daty doręczenia przesyłki
Nawet w przypadku odbioru książki telefonicznej, nadal mamy prawo do jej zwrotu w ciągu 14 dni od daty doręczenia przesyłki Grzegorz Olkowski / Polska Press
Nasza Czytelniczka stara się nie odbierać nachalnych telefonów od różnego rodzaju firm oferujących towary przez telefon. Ostatnio jednak została sprytnie zaskoczona przez jedną z nich i kupiła książkę telefoniczną.

Pani Stanisława odbiera sporo telefonów z różnymi ofertami. Ostatnio nachalni sprzedawcy próbowali zaoferować jej książkę telefoniczną.

Zgoda na zakup

- Czasami wyłączam po prostu telefon, ponieważ mam dość składanych mi o poranku ofert kupna różnych niepotrzebnych rzeczy - mówi pani Stanisława. - Tym razem telefon zadzwonił późnym wieczorem, więc go odebrałam.

Mężczyzna w rozmowie z Czytelniczką podał się za pracownika telekomunikacji. Zaoferował jej książkę telefoniczną za blisko 70 złotych. Z reguły rozważna pani Stanisława tym razem wyraziła zgodę na zakup tej publikacji.

- Telemarketer w taki sposób prowadził rozmowę, że najzwyczajniej się zgodziłam. Wspomniana kwota to jednak spory wydatek dla każdego emeryta - mówi pani Stanisława.

Czytaj też: Toruń z lat 70. Zobacz jak zmieniło się miasto

Kilka dni później Czytelniczka ponownie odebrała telefon z firmy podającej się za „telekomunikację” z informacją, że niedługo zjawi się u niej kurier i przywiezie książkę.

- Ta osoba twierdziła, że nie mogę się już wycofać, a jeżeli odmówię odebrania przesyłki, to będę zmuszona do zapłacenia wysokiej kary - tłumaczy pani Stanisława.

Telefonicznie lub mailowo

Czy wrozmowie telefonicznej może dojść doskutecznego zawarcia umowy? Ztakim pytaniem zwróciliśmy się dobiura Miejskiego Rzecznika Konsumentów wToruniu.

- Może to rzeczywiście nastąpić, ale pod warunkiem odbycia co najmniej dwóch rozmów telefonicznych lub też informacji przesłanej na adres mailowy - mówi Bożena Sawicka, miejski rzecznik konsumentów.

W trakcie pierwszej rozmowy konsument musi otrzymać warunki umowy, z którymi powinien się zapoznać.

- Najczęściej wysyłane są one przez sprzedawcę na adres mailowy. Odbywa się to również w ten sposób, że dostarcza je kurier w formie papierowej. Wówczas dochodzi do sytuacji, w których konsument myśląc, że podpisuje tylko sam odbiór, składa również podpis pod umową - tłumaczy Bożena Sawicka.

Zobacz także: Na budowie szpitala na Bielanach

Natomiast jeżeli umowa była wysłana do konsumenta tylko mailowo, to po jakimś czasie następuje druga rozmowa telefoniczna, w której to konsultant pyta klienta, czy ten zapoznał się z warunkami umowy.

- Jeżeli klient to potwierdza, wtedy następuje zawarcie umowy - mówi Bożena Sawicka

Jednak w każdym przypadku obowiązuje wciąż prawo zwrotu.

- Jeżeli konsument odebrał jakąkolwiek rzecz to należy pamiętać, że ma czas na odstąpienie od umowy w ciągu czternastu dni. Powinien wówczas odesłać przedmiot i żądać zwrotu wpłaconej gotówki - podkreśla Bożena Siwicka.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska