Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy sąsiadka w ogródku sadzi winogrona i dom wilgocieje... [PORADY PRAWNE]

red
Adwokat Aleksandra Chołub
Adwokat Aleksandra Chołub
- Sąsiadka posadziła w ogródku winogrono, które pnie się po mojej ścianie. Czy jest jakiś przepis, na który mógłbym się powołać, że przez to winogrona mam wilgoć i cień w mieszkaniu? - pyta Czytelnik. Adwokat ALEKSANDRA CHOŁUB z Izby Adwokackiej w Toruniu radzi.

Jeśli sąsiadka (także współwłaścicielka nieruchomości) nie będzie chciała usunąć winogron, można wystąpić do sądu i wnosić o wydanie postanowienia zezwalającego na wycięcie go. Takie żądanie może zgłosić współwłaściciel, którego udziały w nieruchomości wspólnej wynoszą co najmniej połowę. Nie przysługuje zaś czynna legitymacja procesowa pojedynczym (lub wielu) współwłaścicielom posiadającym poniżej połowy udziałów we współwłasności. Sąd orzeka o zezwoleniu na dokonanie czynności mając na uwadze jej cel oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Zatem wskazana czynność powinna być gospodarczo użyteczna i służyć wszystkim współwłaścicielom. W sprawie trzeba będzie wykazać, że winogrona faktycznie przyczyniają się do zawilgocenia budynku. Jeśli natomiast sąsiadka nie jest współwłaścicielem nieruchomości, a jedynie np. najemcą lokalu, można rozważyć wystąpienie do sądu z powództwem o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego ją do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia. Trzeba wówczas wykazać, że lokatorka wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.

Generalnie jednym z podstawowych problemów współwłasności jest ułożenie między współwłaścicielami wzajemnych stosunków dotyczących zarządu rzeczą wspólną w taki sposób, aby mogli oni bezkonfliktowo wykonywać swoje uprawnienia. Trudności dotyczą zwłaszcza sfery „zarządu” rzeczą wspólną, „współposiadania” i „korzystania” z rzeczy wspólnej oraz „ciężarów” związanych z rzeczą wspólną. Zasadniczo pojęciem zarządu można objąć dokonywanie wszelkich czynności o charakterze faktycznym, prawnym i procesowym dotyczących rzeczy w zakresie jej utrzymania, gospodarowania, rozporządzania. Według ustawowego modelu zarządu niezbędna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli na dokonywanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu (art. 199 kc) oraz zgoda większości współwłaścicieli na dokonywanie czynności zwykłego zarządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska