Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie się podziali torunianie? Jest nas coraz mniej. Ile osób mieszka w Toruniu?

Sara Watrak
Sara Watrak
Lewobrzeże przyciąga deweloperów i torunian
Lewobrzeże przyciąga deweloperów i torunian Grzegorz Olkowski
Jeszcze dwie dekady temu w Toruniu żyło ok. 210 tys. mieszkańców. Co się stało, że ta liczba drastycznie zmalała? W tęsknocie za ciszą, spokojem, przyrodą i własnym domem wyprowadzamy się na wieś. Do Torunia nadal dojeżdżamy do szkoły, pracy, kina czy restauracji. Ale podatki płacimy już w innych gminach.

19Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Coraz mniej osób zameldowanych w Toruniu

Urząd Miasta Torunia właśnie udostępnił najnowsze dane dotyczące liczby mieszkańców Torunia. Na stałe zameldowane są tu 174 844 osoby, a na pobyt czasowy - 5988. W sumie meldunek w Toruniu posiada więc nieco ponad 180 tys. osób. Rzućmy okiem na wcześniejsze dane.

Na koniec 2021 roku w naszym mieście na stałe zameldowanych było 176 098 osób. Dodatkowo 6200 osób posiadało meldunek tymczasowy, co daje łącznie ponad 182 tys. Rok wcześniej w Toruniu zameldowanych było ok. 185 tys. osób, a w 2019 roku - blisko 189 tys. Jeszcze w 2010 roku Toruń liczył ponad 200 tys. zameldowanych mieszkańców - dokładnie 200 795. Dwie dekady temu było nas jeszcze więcej. Na koniec 2001 roku liczba meldunków sięgnęła 209 986. Oznacza to, że przez dwie dekady liczba osób zameldowanych w naszym mieście spadła o ok. 30 tys.

Warto jednak zaznaczyć, że liczba osób zameldowanych w Toruniu nie odpowiada dokładnie liczbie mieszkańców. Nie wszyscy przebywający w naszym mieście posiadają tutaj meldunek. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba ludności Torunia wynosiła w 2021 roku 196 935, w 2010 roku - 205 129, a w 2000 - 210 194. Choć statystyki te różnią się od danych podanych przez Urząd Miasta Torunia, coś je łączy - jasno pokazują, że jest nas coraz mniej. Gdzie podziali się ci torunianie? Pandemia COVID-19 to kropla w morzu.

Większość przeprowadziła się do podtoruńskich wsi. Trend wyprowadzki z miasta na wieś dotyczy całej Polski i ma nawet swoją fachową nazwę – to suburbanizacja.

- Gminy i ośrodki gminne dookoła miasta odnotowują wzrosty liczby mieszkańców kosztem miasta – mówi prof. dr hab. Daniela Szymańska z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego UMK. - Odpływ ludności, zwłaszcza ludzi młodych obserwujemy od kilkunastu lat. Mówimy o młodych pierścieniach miast, młodych obwarzankach.

Prym w powiecie toruńskim wiedzie gm. Obrowo. Jak wynika z "Programu Rozwoju Powiatu Toruńskiego na lata 2021 – 2030", dokumentu przygotowanego przez Starostwo Powiatowe w Toruniu, w gminie tej liczba mieszkańców przyrasta najszybciej. Przez pięć lat przybyło tam ponad 2300 osób, co daje blisko 15-procentowy wzrost w stosunku do roku bazowego (2015).

- W pozostałych gminach wiejskich wzrost wyniósł około 5 proc. w stosunku do roku bazowego i był równy średniej dla powiatu toruńskiego - czytamy w dokumencie.

Warto jednak zaznaczyć, że osoby wyprowadzające się nadal są związane z Toruniem. Tu uczą się, studiują i pracują. Ale podatki płacą już w sąsiednich gminach. Tylko w 2021 roku, według danych z Banku Lokalnego GUS w 2021 roku z Torunia wymeldowało się 2368 osób, a zameldowało - 1871. Saldo migracji było więc ujemne i wyniosło -497.

Polecamy

Kto mieszka w Toruniu?

Choć zmienia się liczba mieszkańców Torunia, struktura już nie. Wśród zameldowanych 54 proc. nadal stanowią kobiety, a 46 proc. - mężczyźni. W mieście cały czas rodzi się więcej chłopców niż dziewcząt.

- Niewielka przewaga liczby mężczyzn nad liczbą kobiet utrzymuje się w pierwszych trzech grupach wiekowych, czyli do 14. roku życia. W grupie 15-19 lat tendencja ulega odwróceniu. Widać już wyraźną przewagę liczby kobiet, która utrzymuje się we wszystkich następnych przedziałach wiekowych - informuje Urząd Miasta.

Prawie 30 proc. torunian w wieku 25-29 lat posiada wyższe wykształcenie. W kolejnych grupach wiekowych odsetek ten stopniowo maleje. Wśród mieszkańców w średnim wieku (od 35 do 59 lat) przeważają osoby z wykształceniem średnim zawodowym i zasadniczym zawodowym. W grupie "po siedemdziesiątce" największą część stanowią osoby z wykształceniem podstawowym.

Gdzie mieszkają torunianie?

  • Najwięcej osób zameldowanych jest na Chełmińskim Przedmieściu – ponad 32 tys.
  • Rubinkowo, zwane "sypialnią Torunia", zajmuje dopiero drugie miejsce. Meldunek posiada tam 22 545 osób.
  • Sporo osób mieszka także na Bydgoskim Przedmieściu (21 503) oraz Na Skarpie (21 264).
  • Najmniej osób, bo zaledwie pięć, zameldowanych jest na Barbarce oraz w dzielnicy przemysłowej Katarzynka – według danych Urzędu Miasta to 35 mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska