Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z Dobrzynia od lat angażują się w akcje ekologiczne

Małgorzata Chojnicka
Wesołe scenki bawiły, ale przede wszystkim zwracały uwagę na potrzebę recyklingu
Wesołe scenki bawiły, ale przede wszystkim zwracały uwagę na potrzebę recyklingu Małgorzata Chojnicka
W Publicznym Gimnazjum im. A.A. Kochańskiego w Dobrzyniu n. Wisłą powstała drużyna ElektroWisła, której opiekunem jest nauczyciel Sylwester Struś.

Grupę tworzą uczniowie z klas drugich i trzecich, którzy zaangażowali się w działalność ekologiczną. Biorą udział w dwóch konkursach „Drugie życie elektrośmieci” i „Drugie życie baterii”. Nastawili się na szeroko zakrojoną działalność edukacyjną pod hasłem „Postaw na recykling", by wpłynąć na zmianę świadomości społecznej. Spotykają się zarówno z przedszkolakami, jak i seniorami. Po zakończeniu pierwszego etapu konkursu znajdują się w ścisłej czołówce w kraju i mają niewielką stratę do liderów.

Nauka na wesoło

Niedawno zorganizowali akcję promocyjną w swojej szkole - przygotowali przedstawienie i quiz o tematyce ekologicznej. Udało się im przekazać bardzo ważne informacje w humorystyczny sposób. Wesołe scenki bawiły, ale przede wszystkim zwracały uwagę na potrzebę recyklingu.
- Chcemy pomóc przyrodzie, bo od nas zależy, w jakim środowisku będą żyły nasze dzieci - mówi Andrzej Danielewicz z klasy IIIb.
- Przez cały czas prowadzimy zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego i baterii
- dodaje Martyna Redestowicz z klasy IIa.
Każdy powinien przynajmniej zdawać sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne dla środowiska naturalnego, a tym samym również dla nas samych, są elektrośmieci i baterie. Wyrzucone gdziekolwiek zatruwają glebę i wodę tak niebezpiecznymi substancjami, jak rtęć, brom, kadm czy azbest. Jedna bateria guzikowa, którą można znaleźć w zegarkach, może zanieczyścić metr sześcienny gleby i 400 litrów wody.

Dotrzeć do mieszkańców

Drugi etap konkursu polega na przeprowadzeniu akcji promującej szkodliwość elektrośmieci i baterii.
- Staramy się uświadomić ludziom, jak poważny jest to problem - stwierdza Sylwester Struś. - Akcje proekologiczne są bardzo ważne, bo ludzie zaczynają zmieniać swoje przyzwyczajenia. Może wreszcie znikną z naszych lasów stare lodówki i telewizory? Przy okazji robimy coś dobrego dla naszego miasta. Na koniec kwietnia zaplanowaliśmy imprezę edukacyjną dla mieszkańców, połączoną ze zbiórką elektrośmieci. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy się dobrze bawić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska