Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góry śmieci na cmentarzu przy Wybickiego w Toruniu

Mariola Lorenczewska
Po opadach deszczu alejki na cmentarzu przy Wybickiego wyglądają znacznie gorzej
Po opadach deszczu alejki na cmentarzu przy Wybickiego wyglądają znacznie gorzej Sławomir Kowalski
Odwiedzający cmentarz przy ulicy Wybickiego w Toruniu mają zastrzeżenia przede wszystkim do stanu nawierzchni alejek, który uniemożliwia poruszanie się po cmentarzu. A sterty śmieci w dniu Wszystkich Świętych były ogromne.

Do naszej redakcji zadzwoniło kilkoro Czytelników zbulwersowanych sytuacją na cmentarzu przy ul. Wybickiego w Toruniu.

Bałagan przy płocie

- Gdy byłam tu 1 listopada nie tylko grób mojego męża był cały w śmieciach - mówi pani Elżbieta. - Sprawdziłam cały cmentarz, także od strony Żwirki i Wigury. Nie było widać grobów, tylko śmieci. W dodatku to błoto!

Jak zaznacza pani Elżbieta grób jej męża jest przy ścieżce, która biegnie wzdłuż płotu. Śmieci było tak dużo, że ją całkowicie zajmowały. Nie można było nawet stanąć przy grobie.

- Było mi bardzo przykro - zaznacza pani Elżbieta.- Nie dość, że męża gnębili za stalinizmu w więzieniu dla więźniów politycznych w Jaworznie, to teraz leży w śmieciach. To kosmicznie smutne. Śmieci co roku jest pełno, ale tym razem przygnębiające wrażenie potęgował fakt, że była okropna pogoda, lał deszcz, wszystko zostało przemoczone. Ludzie nawzajem zahaczali się parasolami.

Zobacz też

Wśród "best of the best" z piątą lokatą jest Toruń!Ranking opublikował portal dla cudzoziemców w Polsce. Pod uwagę wzięto m.in. tanie koszty wynajmu mieszkania, niskie koszty utrzymania, dostęp do dobrze płatnej pracy i dobrych szkół oraz jakość opieki zdrowotnej. Sprawdźcie gdzie się dobrze żyje i pracuje.

Tu się dobrze żyje i pracuje. Siedem najlepszych miast w Polsce!

Ludzie się przewracali

Wielu naszych rozmówców narzekało na związany z pogodą stan nawierzchni alejek na cmentarzu przy Wybickiego.

- Szłam z moją mama, która ma kłopoty z poruszaniem się. Nie mogła wręcz kroku zrobić - narzeka Czytelniczka. - Liście i ulewny deszcz sprawiały, że było bardzo ślisko i wręcz niebezpiecznie.

- Mój 80-letni tata przewrócił się. Widziałem, jak kilkorgu innym osobom też to się przytrafiło - dodaje pan Henryk. - Tu nie ma żadnej porządnie zrobionej alejki. Na cmentarzu przy ulicach Gałczyńskiego i Antczaka miasto pomogło. Może i przy budowie utwardzonych alejek na tym cmentarzu by jakoś zadziałało?

Czytaj też: Toruń. 23-latka gryzła przechodniów i zaatakowała policjantów

Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia zaznacza, że w sprawie cmentarza przy ulicy Wybickiego nie było żadnej inicjatywy ze strony mieszkańców. Nikt też dotąd nie sygnalizował problemu.

Przydałaby się inicjatywa

- Jeśli chodzi o cmentarz świętego Jerzego, to miasto wyszło z inicjatywą budowy alejek i naprawy ogrodzenia, bo jest tu dużo mogił zasłużonych torunian - tłumaczy dyrektor Szczepan Burak. - Na Antczaka też jest nekropolia zabytkowa i miasto zainwestowało w ogrodzenie. My w planie na przyszły rok mamy poprawę wizerunku nekropolii komunalnych. Z kolei w ramach budżetu partycypacyjnego na cmentarzu przy ulicy Wymarzonej w Grębocinie będą prowadzone prace w 2017 roku. Jest na to przeznaczonych 180 tysięcy złotych. Mieszkańcy Grębocina wyszli z taką inicjatywą i się udało. Może więc warto, aby mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia, gdzie jest cmentarz przy ulicy Wybickiego wzięli z nich przykład i też coś w tej sprawie zrobili. W ramach budżetu obywatelskiego nawet na dużym cmentarzu można wiele zdziałać. Trzeba więc tylko wystąpić z wnioskiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska