MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na hulajnogi elektryczne. Znów zalegają w różnych częściach miasta! Grozi za to mandat

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Sezon na hulajnogi elektryczne już wystartował. Wraz z nim do miasta powrócił stary problem złego parkowania.
Sezon na hulajnogi elektryczne już wystartował. Wraz z nim do miasta powrócił stary problem złego parkowania. Grzegorz Olkowski
Po przerwie jesienno-zimowej hulajnogi i rowery znowu powróciły w przestrzeń miejską. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają, lecz w przypadku hulajnóg dostrzegają niezmienny problem – ich zaleganie w miejscach, gdzie utrudniają ruch pieszym.

Hulajnogi wyrastają spod ziemi

Jedni uważają je za spore ułatwienie, dla drugich są przeszkodą. Hulajnogi elektryczne powróciły do miejskiej przestrzeni. Wraz z nimi powrócił też problem pozostawiania ich w najróżniejszych zakamarkach Torunia – na chodnikach, ścieżkach rowerowych, za zakrętem czy nawet na jezdni. Lądują nawet w krzakach czy za ogrodzeniem. Budzi to frustrację, bo nie tylko szpeci przestrzeń, ale stwarza też zagrożenie, choćby dla osób z niepełnosprawnością czy rowerzystów.

– Poruszam się o kulach. Ominięcie hulajnogi to utrudnienie i dodatkowy wysiłek – mówi pani Sylwia, mieszkanka Torunia. – Wiosną nie jest jeszcze tak źle, bo chyba mniej osób korzysta z hulajnóg. Najgorzej jest latem, kiedy zalega ich naprawdę dużo. Nawet przed wyjściem z bloku stoją. A co jeśli przyjechałaby karetka? To też utrudnia dostęp – zauważa. – Gdy chce się je przestawić, włącza się alarm, który nie chce przestać piszczeć. Próbowałam już kilkukrotnie. Nie da się nimi normalnie przejechać w inne miejsce…

Rowerzyści także napotykają na ten problem. O swoich doświadczeniach opowiedział nam pan Piotr, który niejednokrotnie natknął się na tego typu problem. W mieście porusza się głównie rowerem.

– Najczęściej widzę je pozostawione na ścieżkach na Bydgoskim Przedmieściu i przy Czerwonej Drodze. Już kilka razy musiałem zjechać na ścieżkę dla pieszych, by uniknąć zderzenia – opowiada. – Proszę sobie jednak wyobrazić, że ktoś jej nie zauważy. Kto za to odpowie?

Polecamy

Nowe przepisy od 2021 roku

Zmiana w przepisach oczekiwana była długo, ponieważ problem stał się szybko zauważalny. W 2021 roku zmieniły się przepisy o hulajnogach elektrycznych. Do tego czasu użytkowników pojazdów traktowano jako pieszych. Po zmianach uznano ich za uczestników ruchu drogowego. Co za tym idzie – w nowych przepisach wprowadzono m.in. stosowanie się do zasad obowiązujących w ruchu drogowym, zakazano jazdy chodnikiem, w parach, rozmawiając przez telefon oraz po spożyciu alkoholu. Dodatkowo każdy manewr powinien być odpowiednio zasygnalizowany. Użytkownik hulajnogi ma także obowiązek ustąpić pierwszeństwa na skrzyżowaniach czy pieszym przechodzącym przez pasy.

Maksymalną prędkością, z jaką mogą jechać hulajnogi po jezdni lub ścieżce rowerowej to 20 km/h. Za jej przekroczenie grozi mandat. W nowych przepisach nie zabrakło również zapisu o zasadach parkowania. Hulajnogi powinny stanąć w wyznaczonych do tego miejscach lub w ostateczności na chodniku, ale równolegle do jego krawędzi jak najbardziej oddalonej od jezdni, pozostawiając co najmniej 1,5 m szerokości dla pieszych.

Nowe regulacje prawne nie spowodowały poprawy. Użytkownicy hulajnóg nadal przejeżdżają przez chodnik. Parkowane są także w różnych miejscach. Straż Miejska otrzymuje zgłoszenia o tego typu wykroczeniach, lecz wciąż zdarzają się rzadko, o czym informuje Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu.

– W przypadku zauważenia hulajnogi pozostawianej niezgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym informowany jest operator firmy, który zobowiązany jest do zabrania pojazdu. Jeżeli pozostawiony jednoślad może stwarzać zagrożenie dla osób korzystających np. ze ścieżki rowerowej, jest on z niej usuwany natychmiast przez strażnika – podkreśla Jarosław Paralusz. – Za pozostawienie hulajnogi niezgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawca wykroczenia może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł.

Warto więc mieć to na uwadze, zostawiając hulajnogę w przestrzeni miejskiej i reagować w sytuacji, gdy pojazd stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska