Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gry bardzo towarzyskie

Justyna Tota
Justyna Tota
Gry planszowe mają wielką zaletę. Bez względu na to, czy są zwykłymi „kulankami”, czy wymagają zaangażowania umysłu, gromadzą wokół siebie ludzi.

Gry planszowe mają wielką zaletę. Bez względu na to, czy są zwykłymi „kulankami”, czy wymagają zaangażowania umysłu, gromadzą wokół siebie ludzi.

<!** Image 2 align=right alt="Image 143336" sub="Jarosław Strawa ze sklepu papierniczego w Toruniu pokazuje gry, które na rynku są od lat i rynkowe nowości Fot. Paweł Wiśniewski">- Sprzyjają kontaktom towarzyskim i utrzymaniu więzi rodzinnych - przyznaje Wojciech Hermanowski, popularyzator nowinek informatycznych, na co dzień nauczyciel w bydgoskim Zespole Szkół Elektronicznych.

Klasyka i nowości

Okazuje się, że walory planszówek na nowo odkrywa coraz więcej osób w kraju i na świecie.

- Jest teraz na nie wielki boom. Zaczynamy być coraz bardziej świadomi tego, że to doskonały sposób na relaks i wspólne spędzanie wolnego czasu - mówi Piotr Budziak, właściciel sklepu „Wszystko Gra!” w Bydgoszczy i Toruniu.

A wybór jest ogromy - nie są to już tylko klasyczne szachy, warcaby czy chińczyk. W sklepach z grami planszowymi znajdziemy przeróżne kategorie gier - od przygodowych przez strategiczne, ekonomiczne na rodzinnych i edukacyjnych skończywszy. To całe multum tytułów. Jednak prawdziwe hity są niezmienne od lat.

- Evergreeny to: osadnicy z Catanu, Carcassonne i Ticket to Ride - podpowiada Piotr Budnik. - Natomiast bardzo modne są obecnie gry kooperacyjne, czyli takie, w których gracze współpracują ze sobą, a nie grają przeciw sobie.

<!** reklama>Również klasyczne gry są modyfikowane wraz duchem czasu.

- W starej grze eurobiznes, w którą lubię grać z rodziną w wakacje, widać postęp techniczny - zauważa Wojciech Hermanowski. - Obecnie nie korzysta się już z papierowych pieniędzy. Gracze posługują się kartami płatniczymi i specjalnym, elektronicznym bankomatem.

Od zabawy do zawodów

Zarówno w Bydgoszczy, jak i Toruniu miłośnicy planszówek zrzeszają się w szkolnych kołach lub klubach prowadzonych głównie w domach kultury. Organizatorem tego typu spotkań w obu miastach jest także sklep „Wszystko Gra!”.

- Największą grupą graczy są osoby w wieku 15-40 lat. Jednak na organizowane przez nas spotkania przychodzą - często jako opiekunowie młodych - również starsi ludzie i też świetnie się bawią! - mówi właściciel sklepu.

Celem gier planszowych jest wspólne spędzanie czasu i zabawa, a nie współzawodnictwo, dlatego odbywają się przede wszystkim spotkania, a nie zawody graczy.

Wyjątkiem od tej reguły są scrabble. W naszym regionie odbywają się dwa turnieje rankingowe - Mistrzostwa Ziemi Kujawskiej „O Kryształowe Jajo Świąteczne” w Inowrocławiu oraz Mistrzostwa Bydgoszczy w Scrabble, zazwyczaj rozgrywane w hali „Łuczniczka”.

- Z początkiem lat 90. ubiegłego wieku pojawiły się scrabble w polskiej wersji językowej. By promować tę grę w kraju, we wszystkich ówczesnych miastach wojewódzkich przeprowadzono serię turniejów. W naszym regionie zawody odbyły się w 1997 roku we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy. W pierwszym z tych miast - pod nazwą I Mistrzostwa Ziemi Kujawskiej - przypomina Mariusz Kubicki, na co dzień kierownik w MPK i radny, a prywatnie - prowadzący sekcję miłośników scrabble w inowrocławskim klubie „Kopernik” KSM.

Scrabblistów było wielu

- Gdy startowałem w pierwszych mistrzostwach scrabble we Włocławku, to, jak pamiętam, nikt z miejscowych nie brał w nich udziału. Dlatego zaproponowałem, by imprezę organizować w Inowrocławiu. Z kierownikiem inowrocławskiego klubu „Kopernik” dogadaliśmy się z Polską Federacją Scrabble i przyznano nam prawo organizowania turnieju - wspomina Mariusz Kubicki. - I tak Mistrzostwa Ziemi Kujawskiej stały się naszą tradycją. W tym roku odbędą się po raz czternasty.

Natomiast w sierpniu scrabbliści z całej Polski zjadą do Bydgoszczy.

- Co roku zgłasza się blisko 60 osób - mówi Małgorzata Jóźwiak, współorganizatorka mistrzostw Bydgoszczy. - Dwa razy więcej zawodników startuje w zawodach w Ostródzie, Wałczu i Warszawie, gdzie rozgrywki prowadzone są non stop przez 24 godziny i z dodatkowymi atrakcjami. Co ciekawe, Bydgoszcz jako organizator rankingowych mistrzostw nie ma oficjalnego klubu scrabblistów, zaś klub w Toruniu przestał funkcjonować. Po prostu brakuje ludzi, którzy mieliby czas zająć się sprawami organizacyjnymi i regularnie spotykać się, by grać.

Organizatorzy mistrzostw Bydgoszczy niejednokrotnie myśleli jednak o tym, by założyć taki klub, bo scrabblistów w mieście jest wielu, ale na razie spotykają się i grają w domach.

Warto wiedzieć

  • 18-19 kwietnia 2010 r. - XIV Mistrzostwa Ziemi Kujawskiej w Scrabble „O Kryształowe Jajo Świąteczne” w klubie „Kopernik” KSM Inowrocław.
  • 7-8 sierpnia 2010 r. - VIII Mistrzostwa Bydgoszczy w Scrabble.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska