Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczny dzień Głuchowa

Robert Bondzelewski
Uroczystość zgromadziła wielu gości z naszego województwa i z zagranicy
Uroczystość zgromadziła wielu gości z naszego województwa i z zagranicy Robert Bondzelewski
W Gimnazjum w Głuchowie odbyła się uroczystość nadania tej placówce imienia błogosławionej Juty. Mszę świętą celebrował biskup toruński Andrzej Suski.

W uroczystości wzięli udział goście nie tylko z naszej gminy i regionu, była również delegacja niemieckiego miasta Sangerhausen, z którego pochodzi nowa patronka szkoły. Zwieńczeniem uroczystej ceremonii nadania szkole imienia była projekcja filmu pt. „Błogosławiona Juta - kobieta średniowiecza”, który został wyreżyserowany przez Marcina Łaukajtysa.

Uczniom Gimnazjum w Głuchowie im. Bł. Juty życzono w tym wyjątkowym i historycznym dla szkoły dniu jeszcze większej fascynacji osobą Bł. Juty i bycia ludźmi o pięknym człowieczeństwie, na miarę wybranego patrona.
Kontynuacją ceremonii nadania szkole imienia był zorganizowany następnego dnia kongres organizacji pozarządowych oraz osób działających na rzecz potrzebujących.

Historyczny dzień Głuchowa
Robert Bondzelewski

- Przed laty podczas jednej z Gali Pro Publico Bono, kiedy Homo homini odbierało nagrodę, zrozumiałem, jaka jest siła o
rganizacji pozarządowych i jaki jest to wielki potencjał naszego kraju - mówił wójt Jacek Czarnecki.
- Misja i obowiązek, które narzuca nam nadanie imienia, to trudne wyzwanie - dodał dyrektor Gimnazjum Wojciech Rosiński. Przybyli do nas ludzie o wielkim sercu, otwarci na innych, zdolni do poświęceń, podobnie jak nasza patronka. Chcę, abyście i wy, uczniowie brali z nich przykład.

Uroczystość zgromadziła wielu gości z naszego województwa i z zagranicy
Uroczystość zgromadziła wielu gości z naszego województwa i z zagranicy
Robert Bondzelewski

W dyskusji panelowej w Głuchowie wzięli udział przedstawiciele placówek i organizacji z całej Polski, wspierający drugiego człowieka. Gośćmi podczas kongresu byli przedstawiciele Caritasu i hospicjum dla chorych, delegacja z Sangerhausen, Renata Trzeszczak ze Wspólnoty Chleb Życia w Polsce - schronisko dla chorych „Betlejem” w Warszawie, prezes Fundacji Podlaskie Hospicjum Onkologiczne dr Paweł Grabowski i Maciej Karczewski z Fundacji Romualda Koperskiego - Akcja „Okulary dla Syberii”. Głos podczas kongresu zabrali również reprezentanci innych organizacji, obecni na spotkaniu, m.in. ze Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń’ z Chełmży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska