Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idzie pacjent do lekarza

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
W temacie: kolejki do lekarzy specjalistów - po staremu. Do endokrynologa trzeba czekać nawet trzy lata, prawie rok - do kardiologa. Nowe w szpitalach są za to opaski dla pacjentów.

W temacie: kolejki do lekarzy specjalistów - po staremu. Do endokrynologa trzeba czekać nawet trzy lata, prawie rok - do kardiologa. Nowe w szpitalach są za to opaski dla pacjentów.

<!** Image 3 align=none alt="Image 202655" sub="Najdłuższe kolejki pacjentów są w Toruniu do endokrynologa (nawet trzy lata), gastroenterologa (do roku), okulisty, kardiologa. Na zdjęciu: rejestracja Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. [Fot. Adam Zakrzewski]">- Dostałem od lekarza rodzinnego skierowanie do kardiologa na tak zwane cito. Niestety, w poradni przyszpitalnej na Batorego usłyszałem, że mogą mnie zapisać dopiero na grudzień 2013. Na Bielanach mają termin sierpniowy. Gdzie indziej też trzeba czekać co najmniej pół roku - denerwuje się pan Zygmunt.<!** reklama>

Skierowanie z uzasadnieniem

Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu Krystyna Zaleska podkreśla, że jeśli chodzi rzeczywiście o pilny przypadek, to najbezpieczniej jest pacjenta kierować do szpitala. Skoro jednak lekarz podstawowej opieki zdrowotnej kieruje w trybie pilnym do poradni specjalistycznej, to muszą być spełnione pewne wymogi.

- Według naszego wewnętrznego regulaminu pacjent oceniony jako pilny powinien zostać przyjęty w ciągu siedmiu dni i w tym celu rezerwujemy miejsca - mówi dyrektor Zaleska. - Nie wystarczy jednak napisać na skierowaniu, że jest pilne. Trzeba to uzasadnić opisem stanu pacjenta albo dołączonymi wynikami badań. Najlepiej jednym i drugim. Pilne nie dotyczy raczej poradni, tylko badań diagnostycznych. A te, o ile można, mają być robione w poradniach.

Przy szpitalu miejskim od 1 stycznia nie funkcjonuje już poradnia onkologiczna, o czym pisaliśmy w „Nowościach” (większy kontrakt na tego typu porady dostał Wojewódzki Szpital Zespolony i tam mogą zgłaszać się pacjenci).

Udało się natomiast uratować przy Batorego poradnię diabetologiczną, która, wbrew obawom, że będzie zlikwidowana, nadal działa.

Istotny z punktu widzenia pacjentów jest fakt, że Miejski Szpital Specjalistyczny na Batorego i Wojewódzki Szpital Zespolony na Bielanach porozumiały się w sprawie tzw. ostrych dyżurów zabiegowych. Do tej pory takie dyżury szpital przy Batorego sprawował w dni nieparzyste, a na Bielanach w dni parzyste. W nowym roku Bielany dodatkowo dyżurują we wszystkie dni przypadające 31 dnia miesiąca, co w sumie daje szpitalowi zespolonemu siedem dodatkowych dyżurów w roku.

Z opaską w szpitalu

Nowością w nowym roku są szpitalne opaski identyfikacyjne, które mają zastąpić, niezgodne z Ustawą o ochronie danych osobowych, karty gorączkowe przy łóżkach pacjentów. Obowiązek zaopatrzenia pacjentów w takie opaski nakłada na szpitale Ustawa o działalności leczniczej.

Na opaskach umieszczanych na nadgarstkach zakodowane są dane pacjenta - jego imię, nazwisko i data urodzenia. W szpitalu przy Batorego w Toruniu każdy pacjent dostaje opaskę z numerem identyfikacyjnym. To pierwszy element systemu opaskowego. Opaski docelowo mają mieć kod kreskowy odczytywany przez specjalny czytnik - nie tylko z danymi osobowymi, ale też o leczeniu i pobieraniu leków.

OLK-Med czeka na zmiany

A co się zmieni w tym roku w toruńskiej służbie zdrowia? Przychodnia Specjalistyczna OLK-Med przy ul. 18 Stycznia (czyli dawna kolejowa) rozpoczęła formalną drogę do przekształcenia.

- Jesteśmy tą samą placówką do końca lipca. W grudniu 2012 roku sejmik podjął uchwałę o likwidacji przychodni w celu utworzenia Centrum Medycznego. Stanie się to w sierpniu - wyjaśnia Piotr Hinz, dyrektor OLK-Medu. - Po 31 lipca będziemy kontynuować działalność, ale już jako spółka. Dla ubezpieczonego pacjenta nic się nie zmieni.

Poradnie OLK-Medu w nowym roku pracują w dotychczasowym zakresie. Mają z Narodowym Funduszem Zdrowia podpisany kontrakt na podobnym lub tym samym co w ubiegłym roku poziomie.

Natomiast w przychodni Tormed mniejszy kontrakt niż w 2012 roku ma w tym roku poradnia pulmunologiczna, gdzie dotąd kolejki pacjentów były trzymiesięczne, więc można przewidywać, że jeszcze się wydłużą.

Żadnej poradni nie zlikwidowano w przychodni Nowak & Nowak przy ul. Filtrowej, ale i tu narzekają na mniejszy kontrakt z NFZ - na porady okulistyczne, co może spowodować, że kolejki się wydłużą.

- Wiele procedur jak biopsje czy cystoskopie NFZ zaleca przesunąć ze szpitali do poradni specjalistycznych. I w placówkach, które są dobrze wyposażone jak nasza, może to zabrać poradniom punkty - przewiduje dr Lech Nowak, prezes przychodni przy Filtrowej.


Warto wiedzieć

Ostre dyżury szpitali

Specjalistyczny Szpital Miejski na Batorego i Wojewódzki Szpital Zespolony na Bielanach w Toruniu dyżurują „na ostro” naprzemiennie; w dni parzyste - Bielany, w nieparzyste - Batorego. Dodatkowo Bielany mają ostre dyżury w 31 dniu miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska