MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile komitety wydały na kampanię wyborczą w Toruniu? Znamy szczegółowe sumy i nazwiska darczyńców

wixad
Kto wsparł finansowo Michała Zaleskiego (na zdjęciu) i innych kandydatów?
Kto wsparł finansowo Michała Zaleskiego (na zdjęciu) i innych kandydatów?
Kogo w wyborach poparły grube ryby toruńskiego biznesu? Ile dołożyli kandydaci? Niestety, nie wszyscy traktują przepisy poważnie.

Każdy z komitetów wyborczych musi posiadać stronę internetową, a na niej publikować zarówno rejestr zaciągniętych kredytów, jak i wpłat wpłat o wartości przekraczającej łącznie od jednej osoby fizycznej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie jest to 4242 zł.

Siedem dnia na publikację

Z obowiązku zwolnione są jedynie te komitety, które zgłaszają kandydatów na radnych lub kandydata na wójta w jednej gminie liczącej do 20 000 mieszkańców. Na pozostałych ciążył obowiązek zgłoszenia organom wyborczym adresów stron internetowych (terminem ostatecznym był 7 marca 2024).

Według przepisów rejestry muszą być prowadzone nawet wówczas, gdy komitet nie otrzymał żadnej wpłaty ani nie wziął żadnego kredytu. Dane w rejestrach powinny być ujawniane w terminie 7 dni od dnia udzielenia kredytu lub dokonania wpłaty.

Łączna suma wpłat od osoby fizycznej na rzecz jednego komitetu wyborczego organizacji oraz komitetu wyborczego wyborców nie mogła przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia, tj. 63 630 zł.

Gdzie jest rejestr Zaleskiego?

Na stronie Komitetu Wyborczego Nowej Lewicy w rubryce „rejestr wpłat” nie ma żadnych adnotacji. Polskie Stronnictwo Ludowe – jeśli zaufać rejestrowi - wsparło od początku roku 5 osób (w tym 4 z Warszawy). Z kolei na konto Polski 2050 wpłynęło od początku roku kilkadziesiąt wpłat, ale żadna z Torunia i z okolic. W witrynie Komitetu Wyborczego, tam gdzie powinny być dane o wpłatach wita nas „brak danych”.

W przypadku Komitetu Wyborczego Michała Zaleskiego nie udało nam się wyszukać strony komitetu przez trzy użyte wyszukiwarki. Znajdziemy jednak stronę komitetu po wpisaniu "zaleski2024.pl". Największym darczyńcą był Zbigniew Fiderewicz, który w dwóch przelewach wpłacił 23,4 tys zł. Michał Zaleski wsparł swój komitet 18 tys. zł, a Iwona Michałek - 15 tys. W rejestrze znajdujemy również wpłaty ekipy żużlowej z Rady: Jana Ząbika (4,2 tys.) oraz Jacka Krzyżaniaka (7 tys.). Wśród donatorów znaleźli się też Milena Cybulska (7 tys.), Piotr Paluch (6 tys.), Witold Waczyński (5 tys.) oraz Bogdan i Elżbieta Pietras (5 tys.).

Polecamy

50 tys. dla Platformy

Listę donatorów publikuje natomiast Platforma Obywatelska. Dzięki temu dowiadujemy się, że oprócz Łukasza Walkusza (uzyskał mandat radnego), który przelał na partyjne konto prawie 15 tys. zł, do hojnych sponsorów partii zalicza się również Marek Kaliszek (potentat pośród brokerów ubezpieczeń) oraz Damian Pakulski, członek rady nadzorczej w firmie Boryszew (zawiadowanej przez Romana Karkosika). Pakulski zasilił konto Platformy kwotą 50 tys. zł.

Lista darczyńców Koalicji Ruchów Miejskich w Toruniu jest krótka, znajduje się na niej jedynie nazwisko Kazimierza Herby (współtwórcy firmy Neuca), który wsparł społeczników kwotą 10 tys. zł.

Wzorcowo opracowany rejestr publikuje w sieci komitet Aktywni dla Torunia 11,5 tys. złotych wpłaciła na konto Komitetu Margareta Skerska. Aż 23,6 tys. przeznaczył na ugrupowanie Bartosz Szymański, kandydat Ruchów na prezydenta. Wpłaty od Adama Jarosza wyniosły łącznie 12 tys. zł. Maciej Krużewski przelał 11,8 tys. zł. Ironią losu jest to, że żadnego z Aktywnych nie zobaczymy w radzie.

Na stronie prawicowego Komitetu Kocham Toruń nie odnotowano wpłat. Komitet Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców wsparła tylko jedna osoba z Torunia – Alicja Bociek, która przelała 12 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska