Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Książki przy Ministerstwie Kultury docenił projekt Teresy Grochulskiej i jej kolegów

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Teresa Grochulska kilka dni temu prowadziła spotkanie otwierające realizację projektu Fot.: Nadesłana
Teresa Grochulska kilka dni temu prowadziła spotkanie otwierające realizację projektu Fot.: Nadesłana
Zachęcenie do czytania nie jest łatwe, ale grupa osób z Lubicza ma na to swój pomysł. Jak się sprawdzi w praktyce? O tym przekonamy się już niebawem.

- Na początku przykłada się pióro do kartki, bo tak zaczyna się pisanie każdej opowieści. Tak też było w naszym przypadku: była idea i potrzebny był pomysł, który docenili w Instytucie Książki, działającym przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Potrzebny był pomysł, w którym promocja czytelnictwa nie byłaby toporna, ale wymyślona z fantazją i ciekawymi zwrotami akcji, czyli dokładnie tak jak w dobrej książce - mówi Teresa Grochulska, koordynatorka projektu „Odkrywanie tożsamości historycznej i kulturowej w legendach i opowiadaniach w Gminie Lubicz”.
[break]

Powrót do dzieciństwa

Jaka jest recepta na sukces projektu, w czasach, w których czyta się mało albo nie czyta się w ogóle, bo dominuje Internet i telewizja? Głośne czytanie - tak brzmi właściwa odpowiedź.

- Nie znam nikogo, kto w dzieciństwie nie lubił słuchać bajek lub opowieści. Przecież na początku też było słowo mówione. Dopiero później zaczęto przelewać myśli na papier. Będziemy zatem wspólnie czytać, by na nowo nauczyć się tej sztuki - proponuje Teresa Grochulska.

W głośnym czytaniu pomoże też Michał Malinowski - autor cyklu spotkań „Bajkowa Europa” i „Bajkowy Świat”, w 2014 roku powołany przez ministra kultury na członka Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
- Michał przybędzie z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, by nauczyć nas kreatywnie czytać i opowiadać - dodaje koordynatorka projektu.

Na początek słuchanie i pisanie

Głośne czytanie planowane jest co najmniej raz w tygodniu przez pół godziny w oddziałach bibliotek w Lubiczu Górnym, Grębocinie, Gronowie i Złotorii. Celem akcji jest również zachęcenie do pisania, które wiąże się z czytaniem. Dzięki temu każdy uczestnik będzie mógł się poczuć kronikarzem.

Zgodnie z założeniami projektu głośne czytanie i pisanie ma być wstępem do aktywnego czytania, które poza tym, że nas rozwija, jest też dobrą rozrywką i formą spędzania czasu wolnego.

- Rozwój czytelnictwa wymaga dostępu do książek i szansy na dostęp do wymarzonej pozycji literackiej. Będziemy więc aktywnymi uczestnikami w Świecie Uwalnianych Książek. Wprowadzi nas do niego Jolanta Niwińska, ogólnopolska koordynator Akcji Wolnych Książek z Fundacji Bookcrossing.pl. - dodaje Teresa Grochulska.

Bohaterowie na ulicy

W połowie października przy okazji Święta Biblioteki autorzy akcji planują wyjść na... ulicę. Przebrani za bohaterów znanych książek w kolorowych strojach na ulicach Lubicza będą zachęcać mieszkańców do czytania.

Do projektu „Odkrywanie tożsamości historycznej i kulturowej w legendach i opowiadaniach w Gminie Lubicz” już niebawem przyłączy się Dom Legend Toruńskich oraz Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa z Grębocina. Jedni będą uczyć aktorstwa, a drudzy zorganizują warsztaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska