Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ożywić toruńską starówkę?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Miasto strzela pomysłami ożywienia starówki. Ich realizacja to jednak długoterminowe zadanie

<!** Image 3 align=none alt="Image 209671" sub="Bulwar Filadelfijski, który dziś jest ważną arterią komunikacyjną dla kierowców, w przyszłości ma stać się miejscem odpoczynku i rekreacji
[Fot.: Adam Zakrzewski]">
Mniejsze podatki dla przedsiębiorców, więcej zieleni, toalet i ławek. Do tego okolicznościowe jarmarki i scena otwarta dla domorosłych twórców. Tak w dużym skrócie rysuje się przyszłość toruńskiej starówki.
<!** reklama>

O tym, że zabytkowe centrum miasta umiera, mówi się od kilku lat. Trudno się z tym nie zgodzić, patrząc na pustoszejące kamienice, zwijający się handel i usługi.

- Zależy nam na tym, żeby starówka tak obecnie, jak i w przyszłości zasługiwała na miano centrum miasta. By było to miejsce przyciągające turystów i mieszkańców - powiedział wczoraj prezydent Michał Zaleski prezentując założenia programu działań na rzecz zespołu staromiejskiego.

Dla mieszkańców i biznesu

Pracujący nad koncepcją ożywienia starówki eksperci mieli wiele pomysłów. W efekcie zaakceptowano 50 z nich, które potem podzielono na 9 grup tematycznych.

- Zwracam uwagę na to, że musieliśmy szukać rozwiązań mieszczących się w kompetencjach władz samorządowych bądź jednostek im podległych - dodaje Michał Zaleski.

Wśród dziewięciu zagadnień, które mają przywrócić życie toruńskiej starówce, znalazły się działania na rzecz jej mieszkańców oraz aktywizacja bezrobotnych. Tu wymienia się wsparcie dla rodzin, profilaktykę zdrowia, roboty publiczne i dofinansowanie miejsc pracy.

Kolejną, niezwykle istotną kwestią jest wspieranie przedsiębiorczości. Tu władze obiecują preferencje podatkowe, promocję rzemieślników, zezwolenia na ekspozycje towarów przed sklepami. Zobowiązują się też do stworzenia bazy lokali do wynajęcia i poprawy estetyki zaniedbanych kamienic. Uregulowana ma zostać również kwestia szyldów oraz reklam.

Z tą tematyką wiąże się także zwiększenie liczby miejsc postojowych oraz stworzenie stacji i parkingów dla rowerów. Auta będzie można pozostawiać m.in. przy powstającej sali koncertowej.

Jarmarki i targowisko

Miasto będzie też kładło silny nacisk na akcje typu okolicznościowe jarmarki i sezonowe targowisko. Te pierwsze odbywać się będą na Rynku Staromiejskim, drugie już od soboty ruszy przy Rynku Nowomiejskim.

Jedna z obietnic dotyczy też zwiększenia bezpieczeństwa na starówce poprzez większą liczbę patroli, lepsze wykorzystanie monitoringu oraz szkolenia dla mieszkańców z zakresu samoobrony.

Pojawią się także kolejne toalety dla psów i pojemniki z woreczkami na odchody. Zaplanowano też montaż podziemnych pojemników na śmieci.

Miejską zieleń czeka rewitalizacja. Powstaną nowe publiczne toalety z przewijakami dla dzieci, nowe place zabaw oraz ustawione zostaną kolejne ławki.

Na niektórych ulicach - m.in. Podmurnej - położone mają zostać przyjazne mieszkańcom chodniki z płyt.

Miasto promować będzie kulturę. Powstanie plenerowa galeria dla artystów oraz sezonowa scena na Rynku Staromiejskim, która wystartuje już w najbliższy długi weekend. Po wcześniejszym ustaleniu ma być ona dostępna dla każdego.

- Program ten rozłożony jest na najbliższe lata. Nie ma jeszcze szacunków, ile konkretnie będzie kosztował - mówi Michał Zaleski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska