Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak postępuje rewitalizacja linii kolejowej na trasie Toruń-Chełmża?

Sara Watrak
Sara Watrak
Modernizacja linii kolejowej na trasie Toruń-Chełmża jest na ostatniej prostej. Gigantyczna, warta blisko 180 milionów złotych inwestycja, powinna zostać zrealizowana jeszcze w tym roku.
Modernizacja linii kolejowej na trasie Toruń-Chełmża jest na ostatniej prostej. Gigantyczna, warta blisko 180 milionów złotych inwestycja, powinna zostać zrealizowana jeszcze w tym roku. Grzegorz Olkowski
Modernizacja linii kolejowej na trasie Toruń-Chełmża jest na ostatniej prostej. Gigantyczna, warta blisko 180 milionów złotych inwestycja, powinna zostać zrealizowana jeszcze w tym roku.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Trwa budowa nowych peronów na trasie Toruń-Chełmża

Prace na linii Toruń-Chełmża ruszyły rok temu. Nie obyło się bez problemów. Przez pewien czas nie funkcjonowała autobusowa komunikacja zastępcza. Później nie była ona zbyt dobrze zgrana z pociągami kursującymi na trasie Chełmża-Grudziądz.
Obecnie pasażerowie mogą korzystać z autobusowej komunikacji zastępczej. Taka sytuacja nie powinna trwać dłużej niż do końca roku.

Na całym, dwudziestokilometrowym odcinku trasy ułożono już nowe tory.

- Obecnie wykonawca, którym jest firma Porr Polska, prowadzi prace na przystankach w Łysomicach i Grzywnie, gdzie powstają nowe perony. Rozpoczął też prace związane z budową w nowym miejscu przystanku w Ostaszewie, gdzie pociągi będą się zatrzymywać przy 125-metrowym peronie - przekazuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Co jeszcze się zmieni na trasie Toruń-Chełmża?

Dzięki modernizacji pociągi pasażerskie będą mogły rozwijać na trasie prędkość do 120 km/h, a towarowe - do 80 km/h. Obecnie obowiązujące prędkości to odpowiednio 90 km/h i 40 km/h.

Oprócz generalnego remontu torowiska, które pozwoli pociągom szybciej docierać do celu, inwestycja obejmuje wspomnianą, głęboką modernizację przystanków kolejowych w Łysomicach i Grzywnie, a także przeniesienie przystanku w Ostaszewie bliżej centrum miejscowości, budowę przystanku na toruńskim osiedlu Jar oraz przebudowę towarzyszącej infrastruktury technicznej i przejazdów kolejowo-drogowych.

Polecamy

Jak idzie budowa przystanku na osiedlu Jar w Toruniu?

Przystanek kolejowy na osiedlu Jar ma powstać na wysokości biurowca firmy Neuca, jednak prace budowlane jeszcze nie ruszyły. Póki co trwa procedura administracyjna poprzedzająca rozpoczęcie prac.

Czy modernizacja tej jednej z kluczowych dla kolejowego ruchu lokalnego linii sprawi, że więcej osób skorzysta z tej formy transportu? Niewykluczone, bo ani do gm. Łysomice, ani do gm. Chełmża czy miasta Chełmży nie dociera MZK. Do wyboru mamy więc przede wszystkim autobusy Arrivy albo transport kolejowy. Ten ostatni niebawem powinien stać się jeszcze wygodniejszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska