MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak szkoły przyciągają kandydatów

Justyna. Wojciechowska-Narloch
Szkoły coraz ciekawiej prezentują swoją ofertę, a drzwi otwarte nie są już tylko zwiedzaniem budynku

<!** Image 3 align=none alt="Image 207689" >
Szkoły coraz ciekawiej prezentują swoją ofertę, a drzwi otwarte nie są już tylko zwiedzaniem budynku

Pokazy chemiczne, spektakle teatralne, wciągające gry planszowe, a także kompleksowa informacja dla gimnazjalistów i ich rodziców - to wszystko proponują szkoły w ramach drzwi otwartych.

Wiosna to gorący okres w placówkach oświatowych. Właśnie wtedy rodzice decydują o drodze edukacyjnej swoich dzieci - wybierają szkoły, klasy, profile kształcenia. <!** reklama>

W dobie niżu demograficznego, którego koniec zapowiadany jest najwcześniej za osiem lat, szkoły są zmuszone ostro konkurować. To akurat jest bardzo pozytywne dla kandydatów, bo oferta staje się coraz ciekawsza, a formy przyciągania młodzieży - atrakcyjniejsze.

Doskonałym przykładem mogą tu być wczorajsze drzwi otwarte w III LO na Skarpie, gdzie zorganizowano turniej „Pierwszy przystanek do biznesu” w oparciu o grę planszową. Tę natomiast opracowano inspirując się historią XIX-wiecznego Andrychowa. Tamtejsi tkacze byli tak operatywni, że handlowali swoimi płótnami w Moskwie, Barcelonie czy Stambule.

- Ten turniej odkrywa talenty przedsiębiorcze wśród młodzieży. Predyspozycje biznesowe i naukowe nie zawsze idą w parze, więc często zdarza się, że świetne wyniki uzyskują słabsi uczniowie - mówi Małgorzata Kuźmińska, polonistka z III LO i jednocześnie współorganizatorka gry. - To jest fantastyczny widok, kiedy uczeń, który nigdy nie napisał dobrego wypracowania i jest na bakier z enzymami trzustki, łapie w lot zasady gry i opracowuje własną strategię. Nagle okazuje się, że ma talent, tylko nigdy nie miał szansy go odkryć.

We wczorajszych finałowych rozgrywkach udział brali uczniowie z Gimnazjum nr 3, 8, 10, 16, 28 oraz ze szkół w Lubiczu i Kowalewie. We wcześniejszych etapach zabawy uczestniczyło w sumie tysiąc młodych ludzi.

- To superpomysł. Jednocześnie można zobaczyć, jak wygląda szkoła i co ma do zaoferowania oraz porywalizować w czasie gry - cieszy się Agnieszka Michalik, która od września planuje naukę w III LO.

Andrzej Drozdowski, dyrektor X LO, każde drzwi otwarte uważa za ważne wydarzenie. I to nie tylko z przyczyn marketingowych.

- Przekonuję się, że rodzice naprawdę niewiele wiedzą o reformie w liceach. Dzięki takim spotkaniom jesteśmy w stanie im to wytłumaczyć, pokazując przy tym jak w naszej szkole realizowane są założenia reformy. Przy okazji mamy szansę pochwalić się naszym dorobkiem oraz pokazać, czym różnimy się od pozostałych ogólniaków.

Informacje o drzwiach otwartych znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska