Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro poznamy nowych prorektorów. Rektor elekt, prof. Andrzej Tretyn, ma pomysł na swą ekipę

Redakcja
Prof. Andrzej Tretyn poprowadzi UMK w ciągu kolejnych czterech lat
Prof. Andrzej Tretyn poprowadzi UMK w ciągu kolejnych czterech lat Jacek Smarz
Jeśli tylko kolegium elektroskie uzna, że propozycje rektora UMK są najlepszym rozwiązaniem, to wzrośnie siła Collegium Medicum UMK we władzach toruńskiej uczelni.

[break]
Informacje o tym, z kim prof. Andrzej Tretyn chciałby współpracować podczas swoje drugiej kadencji, podano już wyraźnie podczas wyborów rektora. W tym gronie - poza obecną kanclerz Justyną Morzy - znaleźli się dotychczasowi prorektorzy: prof. Beata Przyborowska (prorektor ds. kształcenia), prof. Danuta Dziawgo (prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju) oraz prof. Andrzej Sokala (prorektor ds. studenckich i polityki kadrowej). Nowe stanowisko, prorektora ds. współpracy z zagranicą, zająć miałby obecny dziekan geografów, prof. Wojciech Wysota.

Dwoje z Bydgoszczy

Ciekawostką jest, że po raz pierwszy we wspólnej historii medyczna część UMK może mieć aż dwóch swoich przedstawicieli w najwyższych władzach uczelni. Prof. Jacka Kubicę, dziekana wydziału lekarskiego, który jest sprzymierzeńcem rektora w walce o integralność uczelni, a który zapowiadał, że nie będzie startował do fotela prorektora ds. Collegium Medicum UMK, prof. Andrzej Tretyn widzi bowiem na stanowisku prorektora ds. nauki. Z kolei prof. Jana Styczyńskiego, dotychczasowego prorektora ds. CM UMK, miałaby zastąpić prof. Grażyna Odrowąż-Sypniewska z wydziału farmaceutycznego.

Prorektorzy podobnie jak rektor wybierani są przez kolegium elektorskie na cztery lata. Maksymalnie można pełnić tę funkcje przez dwie następujące po sobie kadencje. Teoretycznie każdy z 240 elektorów mógł zgłosić rektorowi swojego kandydata, ale wobec tak konkretnych deklaracji prof. Andrzeja Tretyna, szanse na zwycięstwo ewentualnych kontrkandydatów były dość niskie. Przypomnijmy również, że prof. Tretyn był jedynym kandydatem na rektorski fotel. Otrzymał 166 głosów poparcia spośród 231 głosujących elektorów. 53 z nich było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Tajne głosowanie

Nie należy jednak zapomnieć, że głosowaniu jest tajne, a kandydat, aby zostać wybranym, musi zdobyć zwykłą większość elektorskich głosów. Co, jeśli mu się nie uda?

- W takim przypadku wracamy do momentu zgłaszania kandydatów przez elektorów. Rektor może wziąć pod uwagę zaproponowane osoby, ale może również zgłosić swoich kandydatów - tłumaczy Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Nie ma żadnych proceduralnych przeciwwskazań, aby wówczas ponownie zaproponował tę samą osobę.

Prezentacja kandydatów na prorektorów oraz wybory już jutro o godz. 16.30 w auli UMK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska