Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już rok przed jubileuszem szukali informacji o Stulatce

Redakcja
Pamiątkowe zdjęcia i dokumenty szkolne będzie można obejrzeć już jutro podczas prezentacji „Stulecie Dwójki” Fot. nadesłana
Pamiątkowe zdjęcia i dokumenty szkolne będzie można obejrzeć już jutro podczas prezentacji „Stulecie Dwójki” Fot. nadesłana
W 1933 roku ogień strawił pomieszczenia strychu oraz wieżyczkę szkoły, której już nigdy nie odbudowano

Organizatorzy obchodów okrągłego jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 2 prosili mieszkańców o pomoc. Jej efekty będzie można poznać już jutro (6 września).
W związku ze zbliżającym się stuleciem Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie jej pracownicy już rok wcześniej szukali informacji z jej przeszłości. Prosili także absolwentów o wypożyczanie szkolnych pamiątek.
– Gromadzimy wszelkie pamiątki związane ze świętem naszej szkoły. Brakuje nam wielu informacji, które pozwolą na jak najdokładniejsze odtworzenie historii naszej Stulatki. Dlatego prosimy mieszkańców o przejrzenie rodzinnych zbiorów pamiątek, w których być może ukryte są zdjęcia, mogące przybliżyć nam dawne czasy „Dwójki” – apelowały rok temu Lidia Jabłońska i Katarzyna Kornacka z SP2.
Dawne fotografie się znalazły, ale problemem było odpowiedzenie na pytanie: kto na nich jest? Czy organizatorom udało się poznać odpowiedź będzie wiadomo już jutro.

Pożar zniszczył wieżyczkę

Przypomnijmy, że szkoła przy ulicy Wolności (dawniej ulicy Kowalewskiej) powstała na początku XX wieku. Budowę zakończono w 1912 roku, ale szkołę oddano do użytku dopiero w 1914 roku Przeniesiono wówczas do niej dzieci ze szkoły ewangelickiej. Była to szkoła nowoczesna, wyposażona w sieć elektryczną, wodną i centralne ogrzewanie. Przy szkole wybudowano salę gimnastyczną ze sceną.
Wygląd szkoły zmienił się – 15 grudnia 1933 roku miał miejsce pożar szkoły. Ogień strawił pomieszczenia strychu oraz wieżyczkę, której już nigdy nie odbudowano.
– Do 1939 roku szkoła przekształcała się kolejno w Szkołę Ludową, Szkołę Żeńską oraz Szkołę Koedukacyjną. W czasie okupacji hitlerowskiej była Szkołą Ludową dla Dziewcząt – można przeczytać na stronie internetowej obecnej Dwójki. – W 1945 roku po odzyskaniu niepodległości, placówka była ponownie Szkołą Żeńską. Pierwsza rada pedagogiczna odbyła się 21 lutego 1945 roku, pod przewodnictwem kierownika szkoły Juliana Wacławskiego.
22 lutego 1945 roku odbyło się pierwsze po wojnie rozpoczęcie roku szkolnego. Nauczyciele i dzieci własnymi siłami oczyszczali i uprzątnęli gmach szkoły. Tylko przez pierwszy miesiąc szkoła była koedukacyjną – już 24 marca stała się szkołą żeńską. Kierownikiem został Jan Szynaka.

Dla chłopców i dziewcząt

Dopiero w styczniu 1949 roku szkoła staje się Szkołą Koedukacyjną. W roku 1956 w drodze reformy szkolnictwa, szkoła naucza systemem ośmioklasowym. W roku szkolnym 1964/65 uruchomiono pierwszy oddział klas specjalnych dla uczniów z opóźnionym rozwojem intelektualnym.
– Powstał jeden oddział, który liczył 19 uczniów, w tym dziewięć dziewczynek. W kolejnych latach powstawały kolejne oddziały. Na terenie gminy klasy takie istniały tylko w naszej szkole – dodają w SP2.
Ostatnia klasa specjalna opuściła mury Dwójki w czerwcu 2003 roku. Obecnie uczniowie z różnymi dysfunkcjami nauczani są w systemie indywidualnym bądź w klasach integracyjnych, które istnieją od 2007 roku. 8 września 2006 roku nadano szkole imię Jana Pawła II.

Warto wiedzieć:

Uroczysta gala stulecie Dwójki rozpocznie się jutro (6 września) o godzinie 10.30 w sali widowiskowej Wąbrzeskiego Domu Kultury.
Od godziny 13 rozpoczną się dalsze uroczystości na boisku Szkoły Podstawowej nr 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska