MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kasowanie punktów karnych 2024. Czy wszystkim kierowcom punkty karne skasują się po roku?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Obecnie limit dla kierowców posiadających uprawnienia dłużej jak rok wynosi 24 punkty.
Obecnie limit dla kierowców posiadających uprawnienia dłużej jak rok wynosi 24 punkty. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Od 17 września 2022 r. punkty karne były kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie jak wcześniej po roku od przyznania. Te przepisy obowiązywały przez równy rok. Od 17 września 2023 roku punkty karne ponownie kasują się po roku. A co z kierowcami ukaranymi od 17 września 2022 roku do 17 września 2023 roku? Punkty skasują się po roku czy po dwóch latach?

Spis treści

Kiedy skasują się punkty karne przyznane od 17 września 2022 roku do 17 września 2023 roku?

Od 17 września 2022 r. punkty karne były kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie jak wcześniej po roku od przyznania. Dodatkowo zaczął obowiązywać mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Te przepisy obowiązywały przez równy rok. Od 17 września 2023 roku punkty karne ponownie kasują się po roku, ale co ważne nadal od daty opłacenia mandatu.

Po jakim czasie skasują się punkty karne kierowcom, którzy otrzymali je od 17 września 2022 roku do 17 września 2023 roku? Po roku czy po dwóch latach?

Zgodnie z art. 17 ust. 2 i 3 ustawy z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie jednego roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie. Jeżeli w sprawie o naruszenie nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego stanowiącą dochód budżetu państwa lub gdy grzywnę nałożył w drodze mandatu karnego organ Inspekcji Transportu Drogowego, punkty przypisane temu naruszeniu usuwa się z ewidencji po upływie jednego roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie. Co to oznacza w praktyce?

Komenda Główna Policji potwierdza, że punkty karne są usuwane z ewidencji po upływie 1 roku od dnia zapłacenia grzywny, a jeżeli należność z tytułu tej grzywny została umorzona, to ów rok liczy się od daty wydania ostatecznego orzeczenia o jej umorzeniu.

Te regulacje dotyczą wszystkich punktów wpisanych do ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Nie ma znaczenia czy punkty karne zostały przyznane przed zmianami przepisów z 17 września 2023 roku. Punkty karne przyznane w okresie od 17 września 2022 roku do 17 września 2023 roku także skasują się po roku.

Kursy redukujące punkty karne

Można wziąć udział w odpłatnych szkoleniach pozwalających raz na pół roku na zredukowanie sześciu najstarszych punktów karnych. Z tego rozwiązania mogą skorzystać kierowcy którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku.

Szkolenia składa się z 8 godzin wykładów z zaznaczeniem, że jedna godzina szkolenia równa się 45 minutom. Do tego dochodzi ćwiczenie praktyczne (awaryjne hamowanie), a całe szkolenie jest realizowane w ciągu jednego dnia.

Szkolenie jest prowadzone przez policjanta z komórki ruchu drogowego lub przez inną osobę posiadającą wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przez psychologa transportu oraz przez egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrudnioną przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego osobę posiadającą uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy.

W jednym szkoleniu może uczestniczyć nie więcej niż 15 osób. Każdy ośrodek samodzielnie wyznaczy cenę za kurs redukujący. Przykładowo w Warszawie jest to 1000 zł.

Limit punktów karnych

Obecnie limit dla kierowców posiadających uprawnienia dłużej jak rok wynosi 24 punkty. Po uzyskaniu takiej liczby kierowcy zostaje odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać należy przejść badania psychologiczne oraz wziąć udział w egzaminie sprawdzającym. Kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok, obowiązuje limit 20 punktów karnych. W tym przypadku, po jego przekroczeniu, uprawnienia zostaną cofnięte.

Punkty karne. Co się dzieje po przekroczeniu limitu?

Po uzyskaniu więcej niż 24 punktów (w przypadku kierowców ze stażem dłuższym niż rok), kierujący otrzymuje skierowanie na badanie psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy. To taki sam egzamin, który zdają kandydaci na kierowcę. Zaliczyć trzeba część teoretyczną, a następnie praktyczną. Nie musi odbywać kursu. Jeśli ktoś posiadał kilka kategorii prawa jazdy, traci je niezależnie od tego jakim pojazdem kierował w momencie przekroczenia limitu. Jeżeli zatem kierowca posiadał kategorię A, B i C, straci je wszystkie.

Jeśli kierowca zaliczy pozytywnie egzamin i spotkanie z psychologiem, odzyskuje uprawnienia. Jeśli nie zda egzaminu, wtedy konieczne będzie przejście całego kursu, a następnie zaliczenie egzaminów.

W przypadku kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok i limit 20 punktów karnych, konsekwencje wyciągane są kiedy zdobywamy minimum 21 punktów, czyli przekraczamy limit. W ich przypadku starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Oznacza to ponowne przejście całej procedury ubiegania się o prawa jazdy. Najpierw konieczny jest kurs, później zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Punkty karne. Jak sprawdzić ile punktów posiadamy?

Jeśli kierowca chce sprawdzić ile posiada punktów karnych, może zapytać o nie w komisariacie policji lub – za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 – uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Można to zrobić także za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kasowanie punktów karnych 2024. Czy wszystkim kierowcom punkty karne skasują się po roku? - Motofakty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska