Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy lekarz ma obowiązek bezpłatnie wystawić zaświadczenie ofierze przemocy domowej

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Kochany człowiek - tak o doktorze Zmyślonym, służącym pomocą przy ul. Kasztanowej 16, mówią kobiety i pracownicy ośrodka
Kochany człowiek - tak o doktorze Zmyślonym, służącym pomocą przy ul. Kasztanowej 16, mówią kobiety i pracownicy ośrodka Sławomir Kowalski
W Toruniu przy ul. Kasztanowej każdego roku wykonuje się około 200 obdukcji. Najczęściej kobietom, bo to one ciągle są najbardziej narażone na przemoc.

W 2010 roku zmieniły się przepisy. Od tego czasu każdy lekarz - pierwszego kontaktu, internista, rodzinna, czy też lekarz opatrujący obrażenia - ma obowiązek wystawić ofierze przemocy zaświadczenie o stanie zdrowia. - Niestety, wśród lekarzy cały czas jest mała świadomość tej zmiany i mała chęć do wykonywania takich badań oraz wystawiania zaświadczeń. Powód jest prozaiczny: zgodnie z przepisami jest to procedura bezpłatna - mówi Danuta Gadziomska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu.

To tutaj, w ośrodku przy ul. Kasztanowej, kobiety od lat mogą liczyć na wykonanie badania i wystawienie zaświadczenia. Wciąż potocznie nazywa się je obdukcją, chociaż formalnie już od tej tej terminologii Polska odeszła.

- Samo stawienie się na badanie ofiary przemocy jest dla niej przełomem. Oznacza, że wykonuje pierwszy krok w kierunku zmiany - podkreśla Danuta Gadziomska. - Dla kobiet z małych miejscowości jest to wyjątkowo trudna sytuacja. Przemoc wciąż wpisana jest w polską rodzinę i stanowi tabu. Zgłoszenie się np. kobiety ze wsi do lekarza po pobiciu oznacza zdradzenie rodzinnej tajemnicy. Dlatego łatwiej jest im przyjechać do nas. Mamy podpisaną umowę z 42 gminami.

Oprócz wymiaru psychologicznego, zgłoszenie się na badanie i uzyskanie zaświadczenia o stanie zdrowia ma też ważny aspekt prawny - jest dowodem w postępowaniu sądowym. Warto przypomnieć, że obecnie przemoc domowa to przestępstwo ścigane z urzędu. W trakcie badania lekarz uwzględnia nie tylko stan fizyczny, ale i psychiczny ofiary. Nierzadko potrzebna jest konsultacja specjalisty, np. laryngologa, bo częstym urazem jest złamany nos czy inne obrażenia twarzoczaszki.

Najskuteczniejszym sposobem udowodnienia przemocy w rodzinie jest wizyta u lekarza, zażądanie zaświadczenia i złożenie go w komendzie policji. W trakcie postępowania przygotowawczego o znęcanie się policja może wystąpić o powołanie biegłego w celu przeprowadzenia obdukcji, która wykonywana jest w Zakładzie Medycyny Sądowej. W sprawie karnej przeciwko sprawcom przemocy sędzia może powołać biegłego, który wyda opinię na podstawie zaświadczenia, wydanego przez lekarza pierwszego kontaktu.

Pomoc siedem dni w tygodniu

Miejski Ośrodek Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu, ul. Kasztanowa 16, tel. 56 645 89 96 lub 56 650 74 06 - tutaj przez cały tydzień mogą szukać pomocy ofiary przemocy w rodzinie. Lekarz zbada i wystawi zaświadczenie, psycholog wesprze, doradzi prawnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska