Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy może zostać przyrodnikiem. Naukowcy z UMK zapraszają na ciekawe akcje

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Prof. Justyna Wiśniewska i dr Dariusz Kamiński zapraszają do udziału w akcjach "Fascynujący świat roślin" i BioBlitz
Prof. Justyna Wiśniewska i dr Dariusz Kamiński zapraszają do udziału w akcjach "Fascynujący świat roślin" i BioBlitz Grzegorz Olkowski
Na dwa ciekawe wydarzenia zapraszają naukowcy z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W piątek 20 maja zdradzą tajemnice fascynującego świata roślin, a w niedzielę i poniedziałek 22 i 23 maja w ich towarzystwie można tropić obce gatunki roślin i zwierząt wokół nas.

W piątek 20 maja na całym świecie - pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach - odbywać się będzie międzynarodowa akcja popularno-naukowa "Fascynujący świat roślin". Organizowana jest po raz siódmy. W akcję włączają się także naukowcy z WNBiW UMK. Zaplanowano wykłady w formie tradycyjnej, które będzie także można śledzić w internecie (szczegóły na stronie platday.com.pl). Koordynatorem akcji na UMK jest prof. Justyna Wiśniewska

Między godziną 9 a 14 naukowcy będą mówić m.in. o "Roślinach środowisk ekstremalnych", "Zwyczajnych roślinach o niezwykłych właściwościach", roślinach trujących, którymi w XIX wieku leczono cholerę, "Roślinach genetycznie modyfikowanych – jak można je stworzyć i czy przynoszą jakieś korzyści?". Zaplanowano także warsztaty, których uczestnicy poznają choćby rośliny będące komponentami komercyjnie dostępnych kosmetyków oraz przyprawy-rośliny z całego świata używane w naszej kuchni.

Polecamy

Z kolei w niedzielę i poniedziałek 22 i 23 maja organizowana jest akcja BioBlitz. To część obchodów Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej. Akcja w Polsce koordynowana jest przez prof. Annę Gazdę z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dr Dariusza Kamińskiego z WNBiW UMK.

-BioBlitz to krótkotrwałe (najczęściej 24-godzinne) badanie ukierunkowane na poznanie stanu bogactwa gatunkowego danego obszaru. Uczestnikami akcji są zaproszeni eksperci zajmujący się różnymi grupami organizmów, ale przede wszystkim mieszkańcy danego terenu, włączający się w badania na zasadzie tzw. nauki obywatelskiej. Akcja koncentruje się na dokumentowaniu gatunków obcych, ale możemy dokumentować też wszystkie napotkane organizmy żywe - wyjaśnia dr Dariusz Kamiński.

Jak włączyć się do akcji i zostać naukowcem przyrodnikiem? Należy utworzyć darmowe konto na stworzonej przez Kalifornijską Akademię Nauk i pismo "National Geographic" stronie iNaturalist (inaturalist.org) lub w aplikacji, w zakładce „Społeczność” wybrać „Projekty”, wskazać projekt "Alien species in Poland 2022" i dołączyć do niego.

Kolejny krok to spacer w niedzielę i poniedziałek - w lesie, w parku lub po prostu w pobliżu miejsca zamieszkania. W jego trakcie tropimy dziko żyjące organizmy (rośliny, ptaki, owady), robimy im zdjęcia (pokazując np. kształt liści i kwiatów, upierzenie ptaka itp.) i wysyłamy za pośrednictwem wspomnianej strony internetowej lub aplikacji.

Centrum akcji w Toruniu będzie Park Miejski przy ulicy Bydgoskiej i błonia nadwiślańskie. Tu będzie można tropić dziko żyjące organizmy w towarzystwie dr. Dariusza Kamińskiego. Proponuje on spotkania przy pomniku Żołnierzy Wojsk Balonowych w niedzielę o godzinach 11 i 13 oraz w poniedziałek o 10 i 15.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska