KH Energa Toruń ograł wicelidera! Tak kibicowaliście hokeistom na Tor-Torze

Joachim Przybył
KH Energa Toruń - Unia Oświęcim
KH Energa Toruń - Unia Oświęcim Grzegorz Olkowski
Udane debiuty Finów i udany rewanż KH Energi Toruń za wysoką porażkę w Oświęcimiu. Wicelider Tauron Hokej Ligi wyjechał z Tor-Toru bez punktów.

KH Energa Toruń - Unia Oświęcim 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)

Bramki: 0:1 Ahopelto - Karjalainen, Heikkinen (4:39), 0:2 Dziubiński - Sadłocha, Bezuska (11:14), 1:2 Djumić - Larionovs (17:56), 2:2 Larionovs - Sozanski (25:15), 3:2 Larionovs - Fjodorovs (39:54), 4:2 Tiainen - Huhtela, Syty (41:32), 4:3 Trkulija - Diukow, Ackered (52:26)
KH Energa: Pohjanoksa - Sozanski, Gimiński, Larionovs, Fjodorovs, Djumić - Behm, Zieliński, Syty, Huhtela, Tiainen - Jaworski, Schafer, Kogut, K. Kalinowski, M. Kalinowski - Kurnicki, Wenker, Bashirow, Maćkowski, Prokurat.

Mecz KH Energa Toruń - Unia Oświęcim na trybunach i na lodzie - zobaczcie zdjęcia!

Ostatnio torunianie nie mieli najlepszej passy w Tauron Hokej Lidze, więc trener Juha Nurminen zdecydował się na korekty w składzie. Przede wszystkim pożegnano Marcusa Ekholma Rosena, a kluczową pozycję między słupkami zajął w środę Julius Pohjanoksa. Kontrakt podpisał także testowany przez tydzień Atte Huhtela. To kolejny Fin w skłądzie, jest 24-letnim środkowym napastnikiem. Ten sezon zaczynał w II-ligowym czeskim zespole Berani Zlin (5 meczów, 2 asysty), a w poprzednim solidnie prezentował się w II lidze słowackiej, w barwach Spartaka Dubnica rozegrał 42 mecze, w których zaliczył 8 trafień i 22 asysty).

To jednak Finowie z Unii lepiej rozpoczęli mecz i już w 5. minucie po akcji Karjalainen - Ahopelto. Goście w pierwszych minutach mieli znacznie więcej z gry, choć też mieli problem z celnością strzałów. Torunianie do głosu doszli dopiero po stracie drugiego gola w 12. minucie. Opłaciło się zaatakować, bo jeszcze przed przerwą Mirko Djumić zaliczył kontaktowe trafienie.

To uskrzydliło gospodarzy, którzy zepchnęli w 2. tercji wicelidera do defensywy. Na sam koniec tej części (dokładnie na 6 sekund przed końcem) prowadzenie KH Enerdze dał Daniła Larionovs. To był wieczór młodego Łotysza, który miał udział w trzech pierwszych golach dla torunian. A mogło być jeszcze lepiej, ale kilka razy Unię uratował bramkarz Linus Lundin.

Świetne momenty miał między słupkami także Julius Pohjanoksa, a na początku 3. tercji pokazał się nasz drugi debiutant: Atte Huhtela zaliczył asystę przy golu swojego rodaka Riku Tiainena. Obaj będą swój pierwszy mecz w Toruniu na pewno miło wspominać.

Końcówka meczu to wielkie nerwy. Goście zdobyli kontaktowego gola, przycisnęli, a jeszcze na ławkę kar powędrował Michał Kalinowski. W ostatniej minucie Unia jeszcze wycofała bramkarza, ale torunianie wybronili się z tych tarapatów i odnieśli jedno z najcenniejszych zwycięstw w tym sezonie,