Kiedy będą miliardy euro dla Polski? Także o tym debatowano w Toruniu

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Uczestnicy obrad Konwentu Marszałków Województw RP zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed Pałacem Dąmbskich
Uczestnicy obrad Konwentu Marszałków Województw RP zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed Pałacem Dąmbskich Jacek Smarz
W Toruniu obradował w czwartek Konwent Marszałków Województw RP. Głównym tematem były środki europejskie dla Polski perspektywy 2021-2027 oraz stan przygotowań do wdrażania polityki spójności.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

Województwo kujawsko-pomorskie przejęło w czerwcu prezydencję w konwencie i obecnie koordynuje jego prace. Jego marszałek, Piotr Całbecki (Platforma Obywatelska) był gospodarzem spotkania w Toruniu. Konwent odbył się w trybie hybrydowym - część uczestników obradowała w Pałacu Dąmbskich, inni połączyli się przez internet. Gośćmi spotkania byli wiceminister Waldemar Buda i wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Christopher Todd z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej i Gelu Calacean z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE.

Wielkie pieniądze dla 16 województw

Przypomnijmy, że w unijnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 Polska ma otrzymać w ramach polityki spójności 72,2 miliarda euro. 40 procent pieniędzy z tej puli ma trafić do 16 województw. Będą wydawane w ramach regionalnych programów operacyjnych każdego z nich. Tak jak w poprzednich perspektywach finansowych, zarządzają nimi marszałkowie województw.

Pieniądze dla Polski na lata 2021-2027 nie są jeszcze zatwierdzone. Powodem są spory między rządem a Komisją Europejską, dotyczące m.in. reformy wymiaru sprawiedliwości.

-Prace postępują zgodnie z planem - uspokajał podczas obrad konwentu w Toruniu Grzegorz Schreiber (Prawo i Sprawiedliwość), marszałek województwa łódzkiego. - Rząd prowadzi konsultacje z Komisją Europejską. Samorządy są powoli włączane w proces negocjacyjny. Mam nadzieję, że sprawny przebieg prac spowoduje szybkie podpisanie Umowy Partnerstwa między rządem a KE. Zapowiadano to na jesień, a dokładnie na czwarty kwartał tego rok. Podczas konwentu przedstawiciele KE, z którymi się łączyliśmy, potwierdzili ten termin.

Nieco inaczej widzi sytuację marszałek Całbecki.

- Sytuacja komplikuje się z powodów politycznych i konfliktu, który niewątpliwie trwa między KE a rządem, a dotyczącym choćby obszaru praworządności. Jest przecież nawet mowa o ewentualnych karach i wstrzymaniu przepływu pieniędzy - zauważa marszałek Całbecki.

Kontrowersyjny podział miliardów

Kontrowersje budzi też - o czym już pisaliśmy - sposób podziału unijnych pieniędzy między regiony przez rząd. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego złożył w tej sprawie skargę do KE. Chodzi o tzw. rezerwę programową, czyli 25 procent całości funduszy dla Polski na lata 2021–2027. To 7,1 mld euro (ok. 31,25 mld zł). Zdaniem marszałka Całbeckiego przyjęto złą metodologię podziału pieniędzy, sprzeczną z zasadami polityki spójności, bo faworyzującą silne województwa kosztem słabiej rozwiniętych. Według niego rezerwa ta powinna zostać podzielona według algorytmu opartego o liczbę ludności, wartość PKB i poziom bezrobocia. W ten sposób regiony słabiej rozwinięte miały szanse na zmniejszanie dystansu.

Województwo kujawsko-pomorskie, według propozycji rządu, ma otrzymać 1,75 miliarda euro, a - zdaniem marszałka Całbeckiego - powinny to być 2 mld euro. Dodajmy, że w latach 2014-2020 w kujawsko-pomorskim RPO było 1,9 mld euro.

-Jakąś nutę nadziei zaszczepił podczas konwentu Christopher Todd, odpowiedzialny za te kwestie w KE. Wskazał, by rząd zaproponował możliwości rozwiązania problemu - ocenił marszałek Całbecki.

Wspomniany wiceminister Buda wcześniej wyjaśniał z kolei, że zaproponowany podział pieniędzy uwzględnia uwarunkowania wewnątrz regionów i nie opiera się tylko o statystykę, co budziło kontrowersje w poprzednich perspektywach finansowych.
Argumentował też, że spadek wartości puli dla województwa kujawsko-pomorskiego jest mniejszy niż ubytek na programy polityki spójności i programy regionalne ogółem.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie