MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych? Członkini RPP wskazuje prawdopodobną datę

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
– W tej chwili poszedł mocny i czytelny sygnał ze strony Rady Polityki Pieniężnej o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych – przyznała w wywiadzie dla Business Insider Polska członkini Rady Polityki Pieniężnej Iwona Duda. Jednocześnie zaznaczyła, że „jeżeli będą sprzyjające warunki", tutaj wskazała na spadek inflacji, to jej zdaniem „RPP będzie miała argumenty, żeby z rozwagą podjąć dyskusję na temat obniżek stóp procentowych, być może nawet już po wakacjach".

Spis treści

Kiedy obniżka stóp procentowych?

Członkini Rady Polityki Pieniężnej Iwona Duda w wywiadzie dla Business Insider Polska, zapytana czy jest gotowa zagłosować za obniżką stóp procentowych po wakacjach, wskazała na „mocny i czytelny sygnał ze strony Rady Polityki Pieniężnej o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych". To, jak podkreśliła, był „istotny przekaz, który był oczekiwany przez rynki", jednocześnie przypominając, że nastąpił on po „okresie bardzo silnego zacieśnienia monetarnego, tj. po 11 podwyżkach stóp procentowych i wielomiesięcznym utrzymywaniu ich na bardzo wysokim poziomie". – Dokonane podwyżki stóp cały czas oddziałują i będą oddziaływały na procesy inflacyjne i gospodarcze – stwierdziła.

Najbliższe, decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się na początku września.
Najbliższe, decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się na początku września. Andrzej Banas/ Polska Press

– W mojej ocenie, jeżeli będą sprzyjające warunki, czyli jeżeli zobaczymy spadek inflacji w szybkim tempie, jeżeli będzie to trwały trend spadkowy w dłuższym horyzoncie, to [b]RPP będzie miała argumenty, żeby z rozwagą podjąć dyskusję na temat obniżek stóp procentowych, być może nawet już po wakacjach – przyznała Duda.[/b] Jednocześnie zastrzegła, że „wszystko zależy od napływających danych i informacji".

W ostatniej rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB, przyznał, że jeżeli inflacja w sierpniu spadnie poniżej 10 proc., pojawi się duża szansa, że stopy procentowe zostaną obniżone we wrześniu.

– Z drugiej strony należy pamiętać, że w sierpniu mamy spotkanie niedecyzyjne, dlatego RPP może chcieć jeszcze raz przedyskutować to, czy faktycznie stopy procentowe będą obniżane – tłumaczy. – Obecnie takim bazowym scenariuszem jest obniżka stóp procentowych w październiku, ale jeżeli w sierpniu wspomniana inflacja spadnie poniżej 10 proc., szansa na wrzesień będzie dosyć mocna – dodał.

Jednocyfrowa inflacja jeszcze w tym roku?

– Wszyscy oczekujemy inflacji jednocyfrowej i ten poziom, zgodnie zarówno z aktualną projekcją NBP, jak i też z poprzednio prezentowanymi projekcjami, wskaźnik CPI powinien osiągnąć w IV kwartale 2023 r. – przyznała w rozmowie z „BI". – Myślę jednak, że inflacji na poziomie jednocyfrowym można spodziewać się już wcześniej – stwierdziła.

Przypomniała, że od szczytu w lutym na poziomie 18,4 proc., „obecny szybki szacunek GUS z odczytem CPI na poziomie 11,5 proc. oznacza obniżkę o ponad 7 pkt proc. w ciągu ostatnich 4 miesięcy", jednocześnie podkreślając, że od trzech miesięcy spada inflacja bazowa, i to zarówno jeśli chodzi o ceny towarów, jak i usług.

– Chociaż trzeba zaznaczyć, że tempo spadku inflacji bazowej jest wolniejsze. Ważnym elementem, na który niewątpliwie należy zwrócić uwagę, jest fakt, że w ostatnich dwóch miesiącach nie wzrastały ceny w ujęciu miesiąc do miesiąca. Proces dezinflacji jest wyraźny i będzie kontynuowany. Jest wiele przesłanek, które za tym przemawiają – wyjaśniła w wywiadzie dla Business Insider Polska.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok. NBP wpowadził zmiany

W 2023 roku decyzyjne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej będą dwudniowe. NBP poinformował o zmianie terminów posiedzeń w sierpniu i we wrześniu:

  • sierpień 28 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
  • wrzesień 12-13 (wtorek-środa),
  • październik 3-4 (wtorek-środa),
  • listopad 7-8 (wtorek-środa),
  • grudzień 5-6 (wtorek-środa).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych? Członkini RPP wskazuje prawdopodobną datę - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska