Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wziąłeś kredyt? To właśnie Ciebie czeka w przyszłym roku! Sprawdź, czego możesz się obawiać?

redpp
Wideo
od 16 lat
Niezmieniony poziom stóp procentowych powinien utrzymać się do końca 2024 roku - tak przynajmniej zakładają ekonomiści. Jednocześnie istnieje ryzyko, że mogą wzrosnąć stawki WIBOR - czyli te, które bezpośrednio wpływają na to, ile wyniosą nas raty kredytu. Ile więcej możemy zapłacić w przyszłym roku?

Spis treści

Rośnie WIBOR - niebezpieczny trend

Według informacji podawanych przez "Rzeczpospolitą" - dostrzec można trend wzrostu indeksów WIBOR. W ciągu tygodnia wzrost ten odbył się z 5,62% do 5,78% - w przypadku WIBOR 3M. Z kolei WIBOR 6M wzrósł z 5,54% do 5,81%. Wcześniej był widoczny trend spadkowy, więc tym bardziej ta zmiana jest znacząca.

Dlaczego zmienił się trend?

Źródła zmiany trendu należałoby upatrywać we zmianie polityki pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia nie obniżyła stóp procentowych o 25 pkt. bazowych (jak się spodziewano), zamiast tego pozostawiła ona stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. To wysłało jasny sygnał, że jest planowana dłuższa przerwa w obniżkach.

To przewidują bankowcy

Zmiana ta wpłynęła bezpośrednio na oczekiwania ekonomistów. Stabilizacja stopy referencyjnej jest spodziewana przez zespół Credit Agricole Bank Polska na poziomie 5,75 proc. do końca przyszłego roku. Z kolei ekonomista Banku Pekao spodziewa się jeszcze dwóch obniżek stóp procentowych po 25 pkt. bazowych każda pod koniec 2024 roku.

Czy stopy procentowe będą stabilne?

Główny ekonomista BNP Paribas przewiduje, że stopy procentowe NBP będą stabilne przez rok, a stopa referencyjna nie zmieni się z poziomu 5,75 proc do listopada przyszłego roku.

Czego innego oczekiwały rynki

Spadki stawek WIBOR wcześniej wynikały z faktu, że rynki oczekiwały dalszych cięć stóp procentowych. Jednak teraz można spodziewać się odwrócenia sytuacji i podwyżki rat kredytowych.

Wzrosną raty kredytów

W każdym przypadku wzrost będzie indywidualny, jednak przy podwyżce kosztów pożyczania o 25 punktów bazowych rata kredytu zaciągniętego na 300 tys. złotych przeciętnie wzrośnie o około 50 zł.

Znaki zapytania wokół przyszłej polityki rządu

Sytuacja w 2024 roku jest obecnie niepewna z dość oczywistego względu. Wraz ze spodziewaną zmianą rządu pod znakiem zapytania stoją kwestie podejścia do inflacji, polityki pieniężnej, a także do stawek VAT na żywność, gaz i energię. Wiele też będzie zależało od tego, jakie będzie ostatecznie podejście do obietnic wyborczych.

Źródło: money.pl [Dostęp: 14.11.2023 r.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska