MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza obniżka stóp procentowych jeszcze w tym roku? Ekspert wskazuje na prawdopodobny scenariusz. Kiedy zaczną spadać raty kredytów?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Rada Polityki Pieniężnej ostatni raz zmieniła stopy procentowe we wrześniu 2022 roku. Od tego czasu główna stopa pozostaje na poziomie 6,75 proc. Jak tłumaczy nam Michał Stajniak, XTB do pierwszej obniżki może dojść już na pierwszym, decyzyjnym posiedzeniu RPP. – Stopy procentowe będą raczej obniżane właśnie o 25 pkt. bazowych – prognozuje. Kiedy obniżkę stóp procentowych odczują w swoich portfelach kredytobiorcy? Mamy wyliczenia.

Spis treści

Chociaż Fed czy EBC planują jeszcze podnieść stopy procentowe kilkukrotnie, to w krajach wschodzących rozważa się już ich obniżki. Kto pierwszy obniży stopy procentowe? Czy będzie to obniżka w Polsce czy innych krajach naszego regionu?

Zdaniem Stajniaka, jeżeli inflacja w sierpniu spadnie poniżej 10 proc., pojawi się duża szansa, że stopy procentowe zostaną obniżone we wrześniu.
Zdaniem Stajniaka, jeżeli inflacja w sierpniu spadnie poniżej 10 proc., pojawi się duża szansa, że stopy procentowe zostaną obniżone we wrześniu. Karolina Misztal/ Polska Press

Koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. Kiedy nastąpi pierwsza obniżka?

Profesor Glapiński dosyć wyraźnie zapowiedział, że mamy koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, co daje tak naprawdę mocne szanse na obniżkę stóp procentowych już podczas wrześniowego posiedzenia – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB.

Ekspert podkreśla, że Rada Polityki Pieniężnej zapowiedział, że muszą zostać spełnione dwa kryteria, aby można było przejść do obniżek stóp procentowych. – Jest to spadek inflacji poniżej 10 proc. oraz pewność, że dalej będzie spadała, czyli to, co widzimy w projekcjach inflacyjnych – mówi i dodaje, że zmieniły się one niewiele w porównaniu do tego, co widzieliśmy w marcu, natomiast dają pewność RPP, że inflacja dalej będzie spadała.

Zdaniem Stajniaka, jeżeli inflacja w sierpniu spadnie poniżej 10 proc., pojawi się duża szansa, że stopy procentowe zostaną obniżone we wrześniu. – Z drugiej strony należy pamiętać, że w sierpniu mamy spotkanie niedecyzyjne, dlatego RPP może chcieć jeszcze raz przedyskutować to, czy faktycznie stopy procentowe będą obniżane – tłumaczy. – Obecnie takim bazowym scenariuszem jest obniżka stóp procentowych w październiku, ale jeżeli w sierpniu wspomniana inflacja spadnie poniżej 10 proc., szansa na wrzesień będzie dosyć mocna – dodaje.

Inflacja poniżej 10 proc. w sierpniu?

Zdaniem eksperta spadek inflacji poniżej 10 proc. już w sierpniu jest realnym scenariuszem, m.in. dlatego, że w zeszłym roku mieliśmy dosyć wysoką bazę związaną z cenami energii. Stajniak przypomina, że w 2022 roku za gaz płaciliśmy powyżej 300 euro za MWh, co z kolei przekładało się na wysokie, krańcowe ceny energii. Natomiast w tym momencie ceny gazu wynoszą niewiele ponad 30 euro za MWh.

– W związku z tym jest szansa na to, że w sierpniu zobaczymy spadek inflacji poniżej 10 proc. W czerwcu wyniosła ona 11,5 proc. rdr. Dojdzie nam do tego jeszcze jeden odczyt za lipiec, co daje realną szansą na spadek do jednocyfrowej wartości w sierpniu – wyjaśnia.

Obniżka stóp procentowych a raty kredytów

Jedna czy dwie obniżki stóp procentowych nie doprowadza do tego, że kredytobiorcom spadną raty kredytów dosyć istotnie. Natomiast historycznie widać, że jeżeli RPP rozpoczyna cykl obniżek stóp procentowych, to faktycznie jest on dosyć widoczny – tłumaczy.

– W tym momencie Rada Polityki Pieniężnej nie ma podstaw do tego, żeby stopy procentowe obniżać więcej niż o 25 punktów bazowych, ponieważ nie mamy do czynienia z recesją, nie mamy do czynienia z innymi czynnikami, tak jak miało to miejsce w pandemii koronawirusa. Dlatego stopy procentowe będą raczej obniżane właśnie o 25 pkt. bazowych – prognozuje.

Stajniak podaje, że na ten moment rynek wycenia, że może dojść do 100 pkt. bazowych obniżki w perspektywie do 12 miesięcy. Z kolei analitycy w tym momencie oczekują, że będą to przynajmniej trzy obniżki stóp procentowych w tym roku, jeżeli RPP zdecyduje się na pierwszy ruch we wrześniu – wyjaśnia.

Przypomnijmy, Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej po lipcowym posiedzeniu RPP stwierdził, że inflacja CPI na koniec roku wyniesie 7-8 proc., zatem już w najbliższych miesiącach spadnie do poziomu jednocyfrowego. W 2025 roku spadnie natomiast do celu inflacyjnego, czyli około 2,5 proc.

– Tempo wzrostu PKB spadnie blisko zera, ale nie będziemy mieli recesji i wzrostu bezrobocia. To będzie najlepszy model wyjścia polskiej gospodarki z inflacji – dodał Glapiński.

Z kolei Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera wskazuje, że obniżka stopy referencyjnej z 6,75 proc. do 6,5 proc., czyli o 0,25 pp. zapewne spowoduje podobny spadek stawek WIBOR, od których zależy wysokość rat kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym.

Obniżka stóp o 0,25 pp. obniży ratę kredytu na 300 tys. zł na 30 lat, udzielonego w listopadzie 2020 r., o 50 zł (z 2 403 zł o 2 353 zł). Mimo tej obniżki rata wciąż będzie o 1 172 zł wyższa niż w momencie udzielania takiego kredytu – wylicza. – Warto też pamiętać, że obniżki stóp z dużym opóźnieniem będą przekładały się na wysokość rat kredytowych. Oprocentowanie kredytów opartych o WIBOR 3M jest aktualizowane raz na 3 miesiące, a tych o WIBOR 6M raz na 6 miesięcy. Z kolei rata spadnie dopiero miesiąc po aktualizacji – dodaje.

Stopy procentowe na niezmienionym poziomie od września ub.r.

W trakcie lipcowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na obowiązującym od września ub.r. pułapie 6,75 proc. – Podobnie jak w minionych miesiącach treść komunikatu towarzyszącego decyzji praktycznie pozostała bez zmian – zauważa Bartos Sawicki, analityk Cinciarz.pl i dodaje, że „więcej nowych tropów odnośnie do zamierzeń RPP wnosiły konferencje prezesa NBP Adama Glapińskiego". – Przede wszystkim, przed miesiącem zapowiedziano, że dyskusję nad obniżkami stóp będzie otwierać spadek dynamiki inflacji poniżej bariery 10 proc. r/r – podaje.

W czerwcu dynamika inflacji CPI wyhamowała z 13 do 11,5 proc. r/r. i piąty raz w tym roku wypadła poniżej rynkowych prognoz. Ceny konsumenckie nie wzrosły po raz drugi z rzędu. – Obecnie wszystko wskazuje na to, że newralgiczny w oczach RPP pułap zostanie osiągnięty najpóźniej we wrześniu. W tym samym czasie do wartości jednocyfrowych obniży się zapewne również inflacja bazowa, która w czerwcu ponownie mocno spadła i zbliża się do 11 proc. r/r – wyjaśnia Sawicki.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada postanowiła w czerwcu utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok

W 2023 roku decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.

  • sierpień 21 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
  • wrzesień 5-6 (wtorek-środa),
  • październik 3-4 (wtorek-środa),
  • listopad 7-8 (wtorek-środa),
  • grudzień 5-6 (wtorek-środa).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska