Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zimno trzęsie nas w pracy

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Zima daje się we znaki również pracownikom toruńskiego MPO
Zima daje się we znaki również pracownikom toruńskiego MPO Grzegorz Olkowski
Minimum 18 stopni Celsjusza w biurach, a 14 na halach produkcyjnych. Tych zasad powinien przestrzegać pracodawca - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

Niestety, nie zawsze pracodawcom udaje się zapewnić podwładnym przyzwoite warunki pracy. W sklepie Biedronki w Jabłonowie Pomorskim z zimna trzęsły się niedawno sprzedawczynie, bo temperatura spadła do 8 stopni. Tak zimno na sali sprzedaży było 22 i 23 stycznia.
[break]

Skargi ze sklepów dominują

Jak się okazało, winna była awaria pieca do ogrzewania. Jeronimo Martins Polska SA zapewniło, że to sytuacja incydentalna i że natychmiast zabrano się za usuwanie awarii. A także, że czym prędzej przystąpiono do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy: cieplejszych ubrań, częstszych przerw i gorących napojów.

To właśnie skargi z placówek handlowych na prace w zimnie dominują wśród tych zgłaszanych inspekcji pracy. - I docierają do nas zarówno z małych sklepików, jak i sklepów dużych. Nie zawsze chodzi też wyłącznie o temperaturę w salach sprzedaży. W Bydgoszczy mieliśmy skargę z dużego sklepu, w którym ziąb panował w magazynie - mówi Katarzyna Pietraszak, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. - Mieliśmy też zgłoszenia o zbyt niskich temperaturach w halach produkcyjnych.

PIP przypomina, że przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.

Gdy pracujesz na dworze...

... też masz swoje zimowe prawa. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie odzieży ochronnej, posiłków regeneracyjnych i ciepłych napojów, przy temperaturze powietrza zimą (od 1 listopada do 31 marca) niższej niż 10 stopni C.

Obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych dotyczy pracowników, którzy wykonują prace na dworze w okresie zimowym związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet.
Obowiązkiem szefa jest także zapewnienie pomieszczenia, w którym pracownicy wykonujący prace na dworze będą mogli się ogrzać lub zmienić odzież. Temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni C.

PIP przypomina też o zachowaniu szczególnej ostrożności zimą w trakcie prowadzenia prac budowlanych (mimo mrozu różne roboty są jednak w regionie prowadzone). Chronić trzeba tak bezpieczeństwo pracowników, jak i osób postronnych, choćby przed spadającymi soplami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska