Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klucz do krainy cudów

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Na stronie Bydgoskiego Przedmieścia znów pojawił się przewodnik po najpiękniejszej dzielnicy Torunia.

<!** Image 3 align=none alt="Image 204972" sub="W latach międzywojennych w budynku przy ul. Bydgoskiej 34/36 (na zdjęciu z lewej) swoją siedzibę miał konsulat niemiecki [Fot.: Jacek Smarz] ">
Tysiące czytelników, dziesiątki pytających o to, gdzie można znaleźć „Ilustrowaną Historię Bydgoskiego Przedmieścia”. Od kilku dni publikację można łatwo i szybko ściągnąć z internetu. **
Na stronie Bydgoskiego Przedmieścia znów pojawił się przewodnik po najpiękniejszej dzielnicy Torunia.
<!** reklama>**

Tydzień temu z wielkim zainteresowaniem i zapałem anonsowaliśmy zapowiadaną na wiosnę monografię Parku Miejskiego. Tym razem spieszymy donieść, że ze strony internetowej stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście znów można ściągnąć ilustrowaną historię dzielnicy. Raptem nieco ponad 30-stronicowy dokument powstał podczas starań o wpis obszaru Bydgoskiego do rejestru zabytków i zawiera wszystko to, co każdy pasjonat o najpiękniejszej dzielnicy Torunia wiedzieć powinien.

- Opublikowana wcześniej wersja „Ilustrowanej Historii Bydgoskiego” doczekała się tysięcy pobrań, przez cały czas docierały też do nas pytania o to, gdzie ją można znaleźć - mówi Paweł Kołacz ze stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście. - Dokument, od którego powinno się zaczynać swoją przygodę z dzielnicą znów jest więc dostępny.

Kompendium wiedzy na temat Bydgoskiego powstało na podstawie uzasadnienia decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisaniu obszaru dzielnicy do rejestru zabytków. Uzasadnienie wyszło spod pióra dr Joanny Kucharzewskiej z Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej UMK. Poza sporą dawką historii, m.in. opisu początków dzielnicy, z dokumentu wiele można się też dowiedzieć na temat najcenniejszych budynków. Warto zauważyć, że rejestrowych zabytków jest na Bydgoskiem więcej niż na starówce. W latach 30. rozpoczęła się tu budowa muzeum, jednego z czterech tego typu obiektów, jakie powstały w międzywojennej Polsce.

Wille, kamienice i inne gmachy, oraz ich mieszkańcy, bo przecież dzielnica to nie tylko budynki. Przez ponad sto lat ulicami Bydgoskiego przedefilowało wielu wielkich swoich czasów, którzy zresztą czasami sami później doczekali się swojego nazwiska na niebieskiej tabliczce.

W latach międzywojennych bywał tutaj chociażby Stanisław Ignacy Witkiewicz, a na początku ubiegłego stulecia na Bydgoskiem mieszkał Stanisław Przybyszewski, który pracował tu nad swoimi dwoma dramatami. Którymi? Tego można się dowiedzieć czytając „Ilustrowaną Historię Bydgoskiego Przedmieścia”.

- Ilustrowaną i to ciekawie, bo ozdobioną wspaniałymi zdjęciami Ernesta Wińczyka - dodaje Paweł Kołacz.

„Historię...” warto znać, warto też śledzić jej losy w przyszłości. Członkowie Bydgoskiego Przedmieścia myślą o aktualizacji tego opracowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska