Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej gondolowa przez Wisłę. Na jakim etapie są przygotowania do realizacji jednej z obietnic wyborczych prezydenta Zaleskiego? [zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Materiały prasowe UMT
Sygnatariusze podpisanego w 2018 roku listu intencyjnego szacowali, że kolej gondolowa przez Wisłę w Toruniu powinna powstać w ciągu dwóch lat. Na jakim etapie są przygotowania do realizacji jednej z obietnic wyborczych prezydenta Michała Zaleskiego?

Orbita, czyli Toruńska Kolej Gondolowa, miała połączyć oba brzegi Wisły. Koszt jej budowy został oszacowany na ponad 30 milionów złotych, dzięki tej inwestycji turyści mieli spojrzeć na toruńską starówkę z wysokości kilkunastu metrów, mknąc ponad wodami królowej polskich rzek oraz drzewami Kępy Bazarowej. W październiku 2018 roku prezydent Michał Zaleski podpisał wspólnie z Marcinem Karasińskim z Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej list intencyjny dotyczący budowy. Kolej gondolowa miała być nie tylko ciekawostką turystyczną, ale również sposobem na ominięcie korków na moście.

- Możemy stworzyć atrakcję, która w ciągu godziny przewiezie nawet 1500 osób, jeden kurs trwać będzie średnio 5 minut, a czas będzie można wydłużyć lub skrócić w zależności od potrzeb - mówił Marcin Karasiński. - Gondolek będzie maksymalnie 23, mogą być dostosowane do transportu rowerów na zewnętrznych wieszadłach.

Polecamy

- Gondole będą przystosowane do przejazdu osób niepełnosprawnych oraz przewozu rowerów. W każdej z kabin będzie mogło podróżować do 10 osób - wyjaśniał dwa lata temu pomysłodawca kolejki i autor jej projektu Ryszard Stachowiak.

11 dni po podpisaniu listu odbyły się wybory samorządowe. Wcześniej prezydent Michał Zaleski wpisał budowę kolejki do swojego programu wyborczego. Według zapowiedzi z 2018 roku realizacja tej inwestycji miała zająć mniej więcej dwa lata. Druga rocznica podpisania listu minie w październiku. Co dalej?

Trwa głosowanie...

Czu budowa kolejki gondolowej w Toruniu to doby pomysł?

- Inwestycja jest na etapie oczekiwania na decyzję środowiskową, wydawaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy - wyjaśnia Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. - Raport oddziaływania na środowisko został przygotowany i złożony do RDOŚ w roku ubiegłym. Obecnie dosłane zostały uzupełnienia dotyczące m.in. inwentaryzacji flory na trasie kolejki oraz przewidywanego hałasu emitowanego przez nią.

Sygnatariusze listu kilka razy, przy różnych okazjach zapewniali, że projekt nie zaszkodzi ani rezerwatowi na Kępie Bazarowej, ani wpisanej na listę UNESCO toruńskiej starówce, wszystkich obaw związanych z jednym i drugim jednak to nie uciszyło.

Polecamy

Przypomnijmy, że stacje kolejki miałyby się znaleźć przy skrzyżowaniu ul. Kujawskiej, Dybowskiej i Majdanów. Stacja na prawym brzegu jest natomiast planowana przy Bulwarze Filadelfijskim, gdzie kiedyś stały popularne armatki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska