MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Uratowali życie 16-letniej dziewczyny. Za swój bohaterski czyn zostali nagrodzeni przez prezydenta

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Uratowali życie 16-letniej dziewczyny. Za swój bohaterski czyn zostali nagrodzeni przez prezydenta.
Uratowali życie 16-letniej dziewczyny. Za swój bohaterski czyn zostali nagrodzeni przez prezydenta. Grzegorz Olkowski
Starszy aspirant Łukasz Grabowski oraz Rafał Koziołek zachowali zimną krew i uratowali życie 16-letniej dziewczynie, wyciągając ją z Wisły. Ryzykowali własnym życiem. Za bohaterskie czyny zostali nagrodzeni przez prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego. Podziękowania składają także rodzice nastolatki.

Toruńscy bohaterowie

Prezydent Torunia, Michał Zaleski, w piątek, 19 kwietnia nagrodził za bohaterski czyn starszego aspiranta Łukasza Grabowskiego, który wskoczył do Wisły, by uratować życie 16-letniej dziewczyny. Wydarzenie miało miejsce w środę, 17 kwietnia. Około godz. 16.00 policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że życie nastolatki w kryzysie emocjonalnym może być zagrożone. Funkcjonariusze przystąpili do działania, kierując się w okolice, gdzie mogła znajdować się dziewczyna. Toruńscy policjanci zauważyli, że młoda kobieta wpadła z mostu drogowego do Wisły.

Łukasz Grabowski pojawił się na nadbrzeżu, który nadzorował działania funkcjonariuszy. Gdy zobaczył, że nastolatka znika pod powierzchnią wody i woła o pomoc, szybko oddalając się z prądem rzeki, od razu ruszył do działania. Zerwał koło ratunkowe, przepłynął do nastolatki i chwycił ją.

– Kiedy otrzymałem informację o tym, że nastolatka wpadła do wody, byłem w okolicach szpitala na Bielanach. Miałem kawałek drogi do pokonania. Wbrew pozorom udało się to zrobić w ciągu około dwóch minut – opowiada Łukasz Grabowski. – Przez ten czas zdążyłem sobie ułożyć w głowie plan działania. To nie mógł być bezmyślny skok. Musiało być bezpiecznie. Na szczęście wszystko się udało z pomocą kolegów i koleżanek oraz pomocnika z Łodzią.

Najważniejszą rzeczą dla Łukasza Grabowskiego jest to, że akcja zakończyła się sukcesem i życie nastolatki udało się uratować. Decyzja była ryzykowna, ponieważ nurt rzeki jest nieprzewidywalny. Jednakże uratowanie życia osobie w potrzebie było nadrzędne. Czy podjąłby drugi raz taką samą decyzję? Jak przyznaje, z pewnością tak, ponieważ takie zachowanie leży w jego obowiązkach zawodowych.

Podczas ratowania nastolatki przez Łukasza Grabowskiego z wielką pomocą przybył Rafał Koziołek, pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który z wodą związany jest od 15 lat. Widząc zagrożenie życia, podpłynął łodzią, by bezpiecznie przetransportować policjanta i nastolatkę na brzeg.

– Zauważyłem dwie osoby w wodzie. Decyzję podjąłem natychmiastowo – trzeba było pomóc. Wsiadłem na łódź, odpaliłem ją, co prawda za piątym czy szóstym razem, i popłynąłem – opowiada Rafał Koziołek. – To moja druga taka sytuacja. Trzeba zachować zimną krew, trzeba przyjąć spokój i nie zrobić nic głupiego. Nie wiem, ile to trwało. Myślę, że po około minucie byłem na miejscu. Nie czułem ich wagi, po prostu ich wciągnąłem.

Postawa toruńskich bohaterów została wynagrodzona i doceniona przez prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego, który wręczył listy gratulacyjne oraz upominki. Prezydent będzie wnioskował także o przyznanie nagrody za bohaterską postawę w roku 2024.

– Są to ludzie, którzy nie wahają się, by pomóc. To wspaniała postawa, którą należy chwalić i jak najszerzej pokazywać – mówił Michał Zaleski.

Podziękowania od rodziców nastolatki

Do redakcji „Nowości” zgłosili się rodzice nastolatki, chcąc podziękować i wyrazić wdzięczność za uratowanie życia 16-latki.

– Jesteśmy dozgonnie wdzięczni i z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w ratowaniu życia naszej córki. Dziękujemy Łukaszowi Grabowskiemu, który wyciągnął ją z Wisły i dał jej drugie życie. Nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami wdzięczności za to, co dla nas zrobił – mówi mama 16-latki. – Dziękujemy także komendantowi, który akcją kierował. Dziękujemy dyżurnemu, patrolom policji i wszystkim policjantom, którzy wzięli udział w akcji oraz wszystkim służbom, które pojawiły się wówczas na miejscu i uratowali życie naszej córki. Dostała drugą szansę i też jest za nią wdzięczna.

– Chcielibyśmy podziękować wszystkim i każdemu z osobna, bo uratowano nam córkę – mówi tata nastolatki. – Dla nas, jako rodziców, to wielki cud. Dziękujemy za ten czyn i ryzykowanie własnym życiem, tylko po to, by uratować drugie życie.

Po rozmowie z „Nowościami”, tuż przed wręczeniem podziękowań od prezydenta miasta, rodzicom nastolatki udało się osobiście porozmawiać z Łukaszem Grabowskim oraz Rafałem Koziołkiem i podziękować im za bohaterską postawę.

Gdzie szukać pomocy w kryzysie?

  • 116 123 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
  • 116 111 – Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 800 108 108 – Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
  • 121 212 – Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 22 635 09 54 – Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska