MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kondycja budownictwa w Polsce w 2024 roku: analiza rynku deweloperskiego i infrastrukturalnego. Jakie są prognozy na przyszłość? Sprawdź

Anna Gandecka
Wzrost liczby oddawanych do użytku mieszkań i adaptacja do ekologicznych standardów napędzają rozwój sektora deweloperskiego w 2024 roku, mimo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych.
Wzrost liczby oddawanych do użytku mieszkań i adaptacja do ekologicznych standardów napędzają rozwój sektora deweloperskiego w 2024 roku, mimo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych. 123RF/vilax
Rok 2024 przynosi dynamiczne zmiany w sektorze budowlanym w Polsce, zarówno w kontekście budownictwa infrastrukturalnego, jak i deweloperskiego. Rozwój najważniejszych projektów infrastrukturalnych oraz rosnący popyt na nowe mieszkania stanowią wyzwania i szanse dla branży. Sprawdź, jaka jest obecna kondycja budownictwa w Polsce oraz przed jakimi wyzwaniami stoi branża budowlana?

Spis treści

Główne projekty infrastrukturalne w 2024

Jednym z kluczowych projektów infrastrukturalnych w Polsce w 2024 roku jest budowa węzła drogowego w Częstochowie. Budimex zawarł umowę z Miejskim Zarządem Dróg w Częstochowie na realizację projektu „Budowa węzła drogowego Al. Wojska Polskiego DK-1 wraz z nowym przebiegiem DK-46”. Wartość umowy wynosi 195,93 mln zł netto. Budimex, notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r., odgrywa istotną rolę w rozwoju infrastruktury w Polsce, a jego strategicznym inwestorem jest hiszpańska firma Ferrovial.

Kolejnym znaczącym projektem jest budowa obwodnic Kamienia Krajeńskiego i Sępólna Krajeńskiego. Konsorcjum Kobylarni i Mirbudu wygrało przetarg na zaprojektowanie i budowę tych obwodnic. Łączna wartość inwestycji to 158,63 mln zł, z czego część 1 obejmująca Kamień Krajeński kosztuje 43,25 mln zł, a część 2 dotycząca Sępólna Krajeńskiego – 115,38 mln zł. Mirbud, notowany na warszawskiej giełdzie od 2008 r., specjalizuje się w realizacji projektów we wszystkich segmentach budownictwa i miał skonsolidowane przychody w wysokości 3,322 mld zł w 2023 r.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prowadzi w 2024 r. postępowania o udzielenie zamówienia dla 31 odcinków dróg o łącznej długości około 350 km. Większość z tych projektów pochodzi z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych oraz Programu Budowy 100 obwodnic. Niemal wszystkie przetargi są prowadzone w trybie przetargów nieograniczonych, z wyjątkiem projektu obwodnicy Zatora na DK28, który realizowany jest w trybie dialogu konkurencyjnego.

Jak wygląda sytuacja w budownictwie deweloperskim?

Przechodząc do sektora deweloperskiego, warto zauważyć, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w pierwszej połowie 2024 r. odnotowano wzrost liczby oddawanych do użytku mieszkań. Produkcja budowlano-montażowa w sektorze mieszkaniowym rośnie, co jest pozytywnym sygnałem dla rynku deweloperskiego. Wzrost popytu na mieszkania jest zauważalny, szczególnie w dużych miastach, gdzie rozwijane są nowoczesne osiedla mieszkaniowe.

Zmiany regulacyjne związane z unijnymi dyrektywami wymuszają na deweloperach adaptację do standardów ekologicznych. Zielona transformacja, polegająca na stosowaniu zeroemisyjnych materiałów oraz inteligentnych systemów zarządzania budynkami, staje się normą.

Projekty deweloperskie muszą spełniać wymagania dotyczące efektywności energetycznej, co zwiększa koszty, ale także podnosi wartość inwestycji na rynku. Budynki muszą spełniać wysokie standardy efektywności energetycznej, co często wiąże się z dodatkowymi inwestycjami w izolacje, nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia oraz instalacje fotowoltaiczne.

Wyzwania przed sektorem budowlanym – prognozy na drugą połowę 2024 roku

Prognozy na drugą połowę 2024 r. wskazują na kontynuację obserwowanych trendów. Oczekuje się, że inwestycje infrastrukturalne będą nadal intensywnie rozwijane, napędzane rządowymi programami i wsparciem finansowym z funduszy unijnych. Rozwój sieci drogowej i obwodnic przyczyni się do poprawy komunikacji i mobilności w Polsce, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju gospodarczego.

W sektorze deweloperskim przewiduje się utrzymanie wysokiego popytu na nowe mieszkania, zwłaszcza te spełniające standardy ekologiczne. Deweloperzy będą musieli jednak stawić czoła wyzwaniom związanym z rosnącymi kosztami materiałów oraz koniecznością adaptacji do zmieniających się regulacji prawnych. W odpowiedzi na te wyzwania mogą poszukiwać innowacyjnych rozwiązań, takich jak prefabrykacja czy zastosowanie alternatywnych materiałów budowlanych.

Unijne przepisy dotyczące zielonej transformacji wymagają od firm budowlanych dostosowania się do nowych standardów energetycznych i ekologicznych. Certyfikacje zgodne z unijną taksonomią stają się coraz bardziej powszechne, co wymaga dodatkowych nakładów finansowych i technologicznych.

W 2024 r., sektor infrastrukturalny prawdopodobnie skoncentruje się na tworzeniu „zielonych” projektów infrastrukturalnych. Biorąc pod uwagę strategie Unii Europejskiej dotyczące klimatu, takie jak Europejski Zielony Ład, firmy budowlane będą musiały skoncentrować się na ekologicznych projektach, aby uzyskać dostęp do funduszy – mówi Marta Kaleta-Domaradzka z serwisu Oferteo.pl.

Problemy z dostępnością materiałów budowlanych oraz rosnące koszty surowców stanowią znaczące wyzwanie. Deweloperzy muszą znaleźć sposoby na optymalizację kosztów, aby utrzymać rentowność swoich projektów. Możliwe rozwiązania obejmują poszukiwanie alternatywnych źródeł surowców oraz wprowadzenie innowacyjnych technologii budowlanych.

Ekspertka dodaje, że przemiany technologiczne, takie jak wprowadzenie systemów zarządzania budynkami (BIM), oraz ekologiczne związane z zielonym budownictwem, stają się powoli standardem w branży.

Firmy muszą inwestować w nowe technologie i procesy, aby sprostać wymaganiom rynku i regulacjom prawnym. Cyfrowa transformacja może również pomóc w optymalizacji procesów budowlanych i zwiększeniu efektywności operacyjnej – dodaje Kaleta-Domaradzka.

Sektor deweloperski, mimo rosnących kosztów materiałów i zmian regulacyjnych, wykazuje dynamiczny rozwój, szczególnie w kontekście zielonej transformacji i adaptacji do nowych standardów ekologicznych.

Przyszłość polskiego budownictwa wydaje się obiecująca, pod warunkiem skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami i dalszej adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Ostatecznie, rozwój infrastruktury i budownictwa mieszkaniowego przyczyni się do wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia w Polsce.

Źródła: Główny Urząd Statystyczny: Budownictwo w 1. kwartale 2024 r., Technologie i Budownictwo: Prognozy rynku budowlanego 2024, ISBnews: Budimex ma umowę na budowę węzła drogowego w Częstochowie za 195,93 mln zł netto BigData Rynek, Oferteo.pl

Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska