Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontakt: od nadużyć w irlandzkich przytułkach po wojnę bałkańską

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Gorące nazwiska i gorące tematy, a z drugiej strony - wielka europejska literatura. W tematach przedstawień, zaproszonych do Torunia na tegoroczny festiwal teatralny „Kontakt”, przegląda się Europa ze swoimi tradycjami i współczesnymi bolączkami.

Będzie mowa o murze, budowanym w rumuńskim mieście Baia Mare, by odizolować społeczność romską. Dwa spektakle z Bałkanów dotyczyć będą wciąż bolesnych ran po wojnie w byłej Jugosławii. Węgrzy nie pierwszy raz mierzyć się będą z traumą pozostawioną przez poprzedni ustrój. A Irlandczycy poruszą trudny, skrywany przez wiele lat problem nadużyć wobec dzieci w katolickich sierocińcach i ośrodkach wychowawczych.
Ale będą też tematy odwieczne i próby zmierzenia się z kanonem europejskiej kultury: od „Medei” Eurypidesa, poprzez „Boską komedią” Dantego, po twórczość laureatki literackiej nagrody Nobla sprzed dziesięciu lat Elfriede Jelinek i magiczne filmy Federika Felliniego.
Będzie przedstawienie, z Serbii, wykorzystujące swoisty eksperyment psychologiczny z udziałem aktorów. Nie zabraknie - m.in. w spektaklu z Bydgoszczy - mocnych scen.
A elektryzujące nazwiska? Swoje nowe przedstawienia przywiozą między innymi wspaniali reżyserzy litewscy, znani dobrze toruńskiej publiczności i nagradzani na „Kontakcie” - Eimuntas Nekrošius i Oskaras Koršunovas, a także czołowy rosyjski reżyser, znany także z realizacji w Polsce Konstantin Bogomołow, który wyreżyserował spektakl w łotewskiej Lipawie.
Najgłośniejsza para polskich twórców teatralnych ostatnich lat - dramaturg Paweł Demirski i reżyserka Monika Strzępka - pokaże swoje wrocławskie przedstawienie o mechanizmach współczesnej kariery i show biznesu, a inna czołowa polska reżyserka Maja Kleczewska - swoją niepokojącą wizję sztuki Jelinek.
Piekło i poezja
XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” rozpocznie się już jutro mocnym akordem. Zespół teatru Meno Fortas z Wilna pokaże „Boską komedię” Dantego w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa, który publiczność i jury „Kontaktu” zachwycał już m.in. „Hamletem” i „Makbetem”. Z dzieła Dantego reżyser wybrał części „Piekło” i „Czyściec”, tworząc na ich podstawie poetycką opowieść o miłości, wierze, natchnieniu i źródłach twórczości.
Potem aktorzy teatru Brokentalkers z Dublina przedstawią spektakl oparty na wspomnieniach mężczyzn i kobiet, którzy jako dzieci stali się ofiarami molestowania i przemocy w katolickich sierocińcach. Gra aktorska przeplatana jest tu zapisami zeznań. Spektakl pt. „The Blue Boy” w reżyserii Gary'ego Keegana i Feidlima Cannona pokazany zostanie też w niedzielę.
Ogniste ptaki na Szerokiej
Na „Kontakcie” nie może zabraknąć widowiska plenerowego. Już w pierwszym dniu festiwalu „Ogniste ptaki” teatru „Titanick” z Münster i Lipska, w reżyserii Uwego Köhlera, pojawią się nocną porą na starówce. Przy akompaniamencie muzyki granej na żywo przez francuski zespół Fanfare Le S.N.O.B. każdy z sześciu „szalonych pilotów” będzie zabiegał o to, by to jego latającą maszynę uznano za najlepszą i najpiękniejszą. Dodajmy, że rywalizujących pilotów wspomagać będą wolontariusze, którzy zgłosili się przed festiwalem i zostali specjalnie przygotowani przez teatr „Titanick”.
Wbici w fotele
W niedzielę festiwalową publiczność czeka wycieczka do Bydgoszczy. Tam na scenie Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki pokazana zostanie „Podróż zimowa” Elfriede Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej.
W tę opowieść o przemijaniu, obłudzie, obłędzie i zagubieniu współczesnego człowieka wplecione zostały nawiązania do spraw Nataschy Kampusch i Josefa Frietzla. Spektakl, który jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Łodzi, zyskał entuzjastyczne recenzje. „Maja Kleczewska udowadnia, że ma wielką sceniczną wyobraźnię. Uruchamia potężną teatralną machinę i całkowicie nad nią panuje” - napisała jedna z recenzentek. „Moc, która wypływa ze słów Jelinek i wyobraźni reżyserki, sprawia, że widz nie jest w stanie oderwać się od spektaklu” - czytamy w innej recenzji.
W poniedziałek Teatr Prešeren z Krani w Słowenii pokaże spektakl pt. „25.671”, a Teatr Narodowy „Radu Stanca” z rumuńskiego Sibiu - „Osamotnienie”.
Bez kłopotu można kupić jeszcze bilety na spektakle z Irlandii, Rumunii, Serbii, Włoch. Ale można też pytać o pojedyncze bilety na pozostałe przedstawienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska