Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola wykazała liczne nieprawidłowości w starostwie golubsko-dobrzyńskim

Karolina Rokitnicka
W styczniu i lutym w Starostwie Powiatowym w Golubiu-Dobrzyniu i podległych mu jednostkach przeprowadzono szereg kontroli. Raport z audytu przynosi odpowiedzi na wiele pytań dotyczących m.in. zarządzania i sytuacji finansowej.

Jeśli chodzi o finanse powiatu, to niepokojące jest zadłużenie. Wynosi ono 12,965 mln zł. Dodatkowym zobowiązaniem są rozpoczęte a niezrealizowane inwestycje na drogach powiatowych w ubiegłym roku. Opiewają one na około 4 miliony złotych. Mogą jeszcze wzrosnąć o 700 tys. zł za prace wykonane poza przetargami.
- W ostatniej kadencji z roku na rok rosły wydatki bieżące. Taka sytuacja jest niebezpieczna - uważa starosta golubsko-dobrzyński Andrzej Okruciński.

Dynamika wydatków w 2011 roku wyniosła 81,8 proc., ale już w 2014 roku - 120,19 proc. W tym roku ma zostać obniżona do 88,8 proc.

W raporcie znajdziemy także analizę organizacji starostwa. Zalecono ograniczenie liczebności ekipy remontowo-budowlanej, rozważane jest korzystanie z usług spółdzielni socjalnej oraz zasadności utrzymywania stanowiska referenta ds. obsługi poczty.

- Już podjęliśmy działania, które są odpowiedzią na zalecenia audytorów. Pracujemy nad organizacją ekipy budowlanej, weryfikujemy działalność spółdzielni socjalnej - zapewnia Andrzej Okruciński.

Pod lupą audytorów znalazły się także placówki oświatowe, m.in. liczba uczniów, nauczycieli, wysokość subwencji oraz wydatków na poszczególne placówki. Okazuje się, że oferta Zespołu Szkół nr 2 oraz Zespołu Szkół w Kowalewie nie jest dopasowana do rynku pracy.

- Szkoły są dla siebie konkurencyjne, kształcą w tych samych profilach, ponadto obie w zawodach nadwyżkowych - czytamy w audycie.

Eksperci proponują wprowadzenie nowych kierunków: montera mechatronika, pracownika administracyjno-biurowego, technika chłodnictwa i klimatyzacji, mechanika motocyklowego oraz urządzeń dźwigowych. Radzą zastanowić się nad zasadnością utrzymania gimnazjum i dwóch zespołów szkół specjalnych.

W raporcie znajdują się także wnioski dotyczące funkcjonowania szpitala. Zdaniem specjalistów uzyskał on wysoki kontrakt. Limitów nie wykonuje oddział położniczo-ginekologiczny i generuje coraz większe straty. Zaleca się więc wprowadzenie zmian w zakresie jego działania. Nadwykonania są na oddziale wewnętrznym, chirurgicznym, kardiologicznym, chorób płuc oraz pediatrycznym. Ten ostatni jest coraz bardziej dochodowy.
Próby poszerzania zakresu usług oferowanych przez szpital nie mają sensu, wygenerują dodatkowe koszty - czytamy w raporcie. Zalecana jest racjonalizacja wydatków w zakresie zatrudnienia personelu, głównie lekarzy, a także obniżenie kosztów dzierżawy budynków i udzielanie pomocy przez powiat.

Powodów do zmartwień dostarcza też analiza działania Powiatowego Zakładu Dróg i Transportu.

- Udział z przychodów własnych zakładu stanowi mniej niż 2 proc. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, dotacje przedmiotowe nie powinny przekraczać 50 proc. - dodaje starosta Andrzej Okruciński.
Szczegółowej analizie poddano także zamówienia publiczne związane z realizacją inwestycji na powiatowych drogach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska