Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole! Świadectwo energetyczne 2023. Już w kwietniu wchodzą nowe przepisy. Za brak zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wchodzą nowe przepisy dotyczące świadectwa energetycznego! Jeśli go nie masz, zapłacisz sporą kwotę! Oto szczegóły! >>>>
Wchodzą nowe przepisy dotyczące świadectwa energetycznego! Jeśli go nie masz, zapłacisz sporą kwotę! Oto szczegóły! >>>>Pixabay
Już od końca kwietnia możemy spodziewać się kontroli urzędników. Co będą sprawdzać? Przede wszystkim to, czy mamy świadectwo energetyczne budynku. Jest to dokument obowiązkowy od 28 kwietnia dla określonych osób. Ile kosztuje jego uzyskanie? Kto się tym zajmuje?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Świadectwo energetyczne budynku - czym jest?

Pod tym pojęciem rozumie się specjalny certyfikat bądź paszport energetyczny, który stanowi ocenę energetyczną budynku. Oblicza się w nim zapotrzebowanie domu na energię potrzebną do zapewnienia podstawowego działania budynku. Mowa tu o:

  • Ogrzewaniu i wentylacji;
  • Klimatyzacji;
  • Oświetleniu;
  • Przygotowaniu ciepłej wody.

Kto wystawia świadectwo energetyczne?

Możliwość wystawienia tego dokumentu przysługuje osobie w pełni zdolnej do czynności prawnych, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu lub obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu lub za przestępstwo skarbowe. Osoba tak musi mieć ukończone studia wyższe z odpowiednim tytułem inżyniera bądź być po studiach wyższych lub podyplomowych, których program uwzględnia zagadnienia związane bezpośrednio z charakterystyką budynków, a także wykonywanie odpowiednich audytów energetycznych budynków, odnawialnych źródeł energii lub budownictwem energetycznym. Zadanie to może spocząć również na barkach osoby z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.

Polecamy

Świadectwo energetyczne budynku - kto musi je posiadać?

Obowiązek wystawienia tego dokumentu dotyczy budynków wybudowanych po 2009 roku. W nowelizacji ustawy obowiązek ten będzie dotyczył każdego budynku indywidualnego oraz wielorodzinnego — również tych, które wybudowano przed 2009 roku. Obowiązek ten przestawia się następująco:

  • Obowiązkowe świadectwo energetyczne dla inwestorów indywidualnych. Taka kopia świadectwa musi być dołączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub też do wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
  • Obowiązkowe świadectwo energetyczne dla budynków wybudowanych przed 2009 rokiem — o ile budynek przejdzie modernizację — bez tego obowiązek tego typu nie funkcjonuje.
  • Obowiązkowe świadectwo energetyczne dla budynków przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż.
  • Obowiązkowe świadectwo energetyczne dla każdego, kto będzie chciał swoje mieszkanie sprzedać lub wynająć.

Uwaga! Kontrole świadectwa energetycznego!

Tu trzeba wspomnieć o tym, że pojawi się również obowiązek przeprowadzenia kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji. Dotyczy to również urządzeń przekraczających mocą 70 kW. Właściciel budynku lub jego zarządca poddaje budynki kontroli w czasie ich użytkowania. Na jakich zasadach podlegają one skontrolowaniu?

Sprawdzanie stanu technicznego systemu ogrzewania

Uwzględnia się tu efektywność energetyczną źródeł ciepła, a także dostosowanie ich do potrzeb użytkowych:

  1. Co najmniej raz na 5 lat - w przypadku kotłów mających nominalną moc cieplną od 20 kW do 100 kW;
  2. Co najmniej raz na 2 lata - dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej przekraczającej 100 kW;
  3. Co najmniej raz na 4 lata - jeśli kotły opalane gazem mają nominalną moc cieplną większą aniżeli 100 kW;
  4. Co najmniej raz na 3 lata - dla źródeł ciepła niewymienionych wcześniej, których sumaryczna nominalna moc cieplna jest większa niż 70 kW.

Polecamy

Ocena efektywności energetycznej

Ta przebiega co najmniej raz na 5 lat i dotyczy dostępnych części systemu klimatyzacji o mocy chłodniczej większej niż 12 kW oraz połączonego systemu klimatyzacji i wentylacji, których sumaryczna nominalna moc chłodnicza przekracza 70 kW. Ponowienie kontroli nie jest konieczne, jeśli od czasu jej przeprowadzenia nie było dokonanych zmian w systemie bądź charakterystyce energetycznej budynku.

Nowy obowiązek od 2025 roku

Od 2025 roku będzie obowiązywać obowiązek montażu w niektórych budynkach systemów automatyki i sterowania. Obowiązek tej dotyczy terminu do 31 grudnia 2024 roku. Właściciel lub zarządca budynku musi wyposażyć budynek niemieszkalny w system automatyki i sterowania dla budynków. Dotyczy to systemu ogrzewania oraz klimatyzacji (i ich kombinacji z wentylacją), których moc sumarycznie wynosi ponad 290 kW.

Świadectwo energetyczne budynku 2023 - kary za jego brak

W przypadku osób sporządzających świadectwa charakterystyki obowiązuje możliwość kary za składanie fałszywych oświadczeń. Jeśli zaś właściciel nieruchomości nie dołączy dokumentu, grozi mu kara grzywny, której górna granica nie została ustalona w ustawie. to oznacza, że może łącznie wynieść ona nawet kilka tysięcy złotych.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku?

Koszt wykonania świadectwa energetycznego zależy od wielu czynników, w tym od lokalizacji, wielkości budynku i jego zastosowania. Istotne jest też to, jakie instalacji zostały zastosowane. Cena wynosi od 500 zł dla domu jednorodzinnego do nawet ponad 1000 złotych przy większych budynkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska