Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zatańczy, a kto dmuchnie w przebierkę na celtyckim festiwalu?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Podczas festiwalu wystąpi m.in. toruński zespół Avalon
Podczas festiwalu wystąpi m.in. toruński zespół Avalon Nadesłane
Kilt z tartanu, czyli spódnica w kratkę, i dudy - symbole tradycyjnej szkockiej kultury - będą królowały na tegorocznym festiwalu „Celtycki Gotyk”. Głównym bohaterem imprezy będzie bowiem folklor Szkocji.

Parada dudziarzy przejdzie ulicą Szeroką, a każdy chętny będzie mógł pouczyć się gry na dudach na specjalnych warsztatach.
[break]
- Paradę poprowadzi pan Lindsay Davidson ze Szkocji, mistrz gry na dudach - mówi Malwina Wołoszyn, współorganizatorka festiwalu, prezeska Stowarzyszenia Kultury Celtyckiej „Celtycki Gotyk”. - Przybędzie z nim prawdopodobnie sześciu muzyków. Na toruńskim deptaku dadzą popis swoich umiejętności.
Przemarsz dudziarzy i warsztaty to dwie z wielu propozycji, składających się na program festiwalu, który rozpocznie się w czwartek i potrwa przez trzy dni. Celtycka muzyka rozbrzmiewać będzie najczęściej na Rynku Staromiejskim.
Pierwszy festiwalowy wieczór poświęcono Irlandii. Wystąpią torunianie: zagra zespół Willow, zatańczą Avalon i Baletaine. Po koncercie miłośnicy folkloru Zielonej Wyspy przeniosą się do klubu „Carpe Diem”, gdzie odbędzie się zabawa taneczna w celtyckim stylu.
W piątek scenę na rynku wypełnią rytmy ze Szkocji i Bretanii. Wystąpią dwie grupy. Stout gra nie tylko muzykę celtycką, także średniowieczną z innych rejonów. Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego Trebraruna działa przy Uniwersytecie Gdańskim i jest jednym z najstarszych tego typu w Polsce. Wieczór szkocko-bretoński zakończy potańcówka w klubie „Hades”.
Ostatni festiwalowy dzień, sobotę, po celtycku można będzie spędzić już od rana. O godz. 9 w Muzeum Etnograficznym rozpoczną się warsztaty śpiewacze i taneczne, a o 11.30 dudziarskie. Gry na dudach będzie uczyć Lindsay Davidson. Czy na te lekcje trzeba przyjść z własnymi dudami?
- Jeśli ktoś ma przebierkę, czyli piszczałkę do nauki gry na dudach, powinien ją zabrać, my do dyspozycji mamy dziesięć takich instrumentów - mówi Malwina Wołoszyn.
Oprócz dudziarskich odbędą się warsztaty taneczne i śpiewacze. W tajniki tańców szkockich wprowadzi zespół Comhlan z Krakowa, irlandzkich - Anna Tillak, certyfikowana nauczycielka. Pieśni bretońskich uczyć będzie Grażyna Olszaniec. Uczestnictwo w warsztatach jest darmowe i nie wymaga zapisów. Wprost z warsztatów będzie można pójść na paradę dudziarzy - rozpocznie się o godz. 14.15. Trzy kwadranse później odbędzie się finałowy koncert festiwalu, a w nocy w klubie „Dwa Światy” - jam session.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska