Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kult wymagał także pilnego uporządkowania „toruńskiego bałaganu”

Wiesław Dziurlikowski
Podczas niedawnych obchodów Święta Niepodległości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego pojawił się jego sobowtór
Podczas niedawnych obchodów Święta Niepodległości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego pojawił się jego sobowtór Jacek Smarz
Kilka dni temu obchodziliśmy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - po 123 latach niewoli. Droga do wolności była trudna i krwawa. Do zwycięstwa by nie doszło, gdyby nie Józef Piłsudski.

[break]
Na krwawy trud w dążeniu do niepodległości składały się boje Polaków na frontach I wojny światowej.

Sprawie polskiej, sprzyjała w decydujący sposób ówczesna sytuacja międzynarodowa, tzn. klęska naszych zaborców w I wojnie światowej - Rosji, Niemiec i Austro-Węgier i chaos wewnętrzny w Rosji w wyniku dwóch rewolucji w 1917 roku - lutowej i październikowej. Należy również docenić życzliwe stanowisko prezydenta USA Woodrowa Wilsona, który w słynnym orędziu wygłoszonym w Kongresie 8 stycznia 1918 roku, w punkcie trzynastym przyznawał Polakom prawo do niepodległego państwa z dostępem do morza. Nie bez znaczenia były też aktywne działania polskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej - zwłaszcza Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego na konferencji pokojowej w Wersalu w 1919 roku.

Ojciec założyciel

Jednak nie ulega kwestii, że bohaterem numer jeden w procesie odradzania się wolnej Polski, stał się Józef Piłsudski, słusznie uważany za głównego animatora i „ojca założyciela” państwa polskiego w 1918 roku. To on, po powrocie z Magdeburga 10 listopada 1918 roku objął naczelne dowództwo nad wojskiem i został Naczelnikiem Państwa, a następnie 19 marca 1920 roku otrzymał awans na I Marszałka Polski.

Sława Piłsudskiego cały czas rosła, szczególnie po zwycięskiej wyprawie kijowskiej w maju 1920 roku. Gloria wojenna Marszałka sięgnęła zenitu po historycznym zwycięstwie nad bolszewikami w bitwie warszawskiej w sierpniu 1920 roku (tzw. Cud nad Wisłą). Wtedy był postrzegany przez Polaków jako mąż opatrznościowy, który uratował Polskę przed nawałą bolszewicką. To bezsprzecznie postawiło go w panteonie bohaterów narodowych.

Po przewrocie majowym w 1926 roku i represjach wobec opozycji antysanacyjnej w Brześciu w 1930 roku, gwiazda Marszałka znacznie zgasła, ale nie u wszystkich. Zwolennicy Piłsudskiego - obóz belwederski - krzewili dalej legendę Marszałka.

Na straży w Toruniu

Na przykład w Toruniu, na straży tej legendy i wiernopoddańczej służby dla Józefa Piłsudskiego, stanął w wyniku przewrotu majowego, gorliwy piłsudczyk generał Leon Berbecki.

Został mianowany na dowódcę Okręgu Korpusu nr VIII, z siedzibą w Toruniu.

Tenże generał, znany z rządów silnej ręki wobec przeciwników Piłsudskiego na Pomorzu (endeków Dmowskiego), zapowiedział, że uporządkuje - jak się wyraził - „toruński bałagan”.

Odnosiło się to do zwalczania wszelkich wrogich postaw w stosunku do Piłsudskiego, i wprowadzenia cenzury prasowej w wojsku. I tak wojskowym nie wolno było czytać gazety „Słowo Pomorskie”, z uwagi na niepochlebne treści o Piłsudskim.

Wydaje się, że najbardziej spektakularnym przejawem fascynacji osobą Marszałka, był pomysł redakcji „Expressu Porannego”, żeby rozpisać konkurs na nowy tekst hymnu narodowego i w ten sposób uczcić imieniny Józefa Piłsudskiego 19 marca 1935 roku.

Wyrazem wielkości Józefa Piłsudskiego były uroczystości pogrzebowe Marszałka w maju 1935 roku. Jego życie i czyny pięknie skomplementował prezydent Ignacy Mościcki.

- Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek świata - stwierdził w mowie pogrzebowej w Krakowie 18 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska