MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laptopy dla nauczycieli wczesnoszkolnych i przedszkolnych już od września? Nowacka zapowiada zmiany w programie „Laptop dla nauczyciela”

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Nowacka zapowiada zmiany w programie „Laptop dla nauczyciela”. Więcej nauczycieli otrzyma bon na zakup laptopa?
Nowacka zapowiada zmiany w programie „Laptop dla nauczyciela”. Więcej nauczycieli otrzyma bon na zakup laptopa? Jakub Steinborn
Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że zwróci się do Komisji Europejskiej o rozszerzenie zmian w KPO, by bony na laptopy trafiły także do nauczycieli wczesnoszkolnych i przedszkolnych. Dotychczas bon na laptopa zrealizowała niespełna połowa uprawionych nauczycieli. Czy od września kolejna grupa nauczycieli otrzyma bon na zakup niezbędnego w pracy sprzętu?

Spis treści

MEN chce wsparcia dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych

Barbara Nowacka, szefowa MEN, wyraziła zamiar zwrócenia się do Komisji Europejskiej z prośbą o zgody na rozszerzenie zmian w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Celem jest, aby bony na laptopy trafiły do nauczycieli wczesnoszkolnych i przedszkolnych. W Sopocie, podczas poniedziałkowej konferencji, podkreśliła, że resort, którym kieruje, podjął starania, aby „zadbać wreszcie o nauczycieli w przedszkolach” i nauczycieli wczesnoszkolnych. „Też są nauczycielami, też się wpisują w tę grupę zawodową, a niestety byli pomijani” - stwierdziła Nowacka.

Program „Laptop dla nauczyciela” ruszył w październiku 2023 roku. Zgodnie z rozporządzeniem ministra cyfryzacji, bon otrzymują nauczyciele publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, którzy prowadzą zajęcia w klasach IV-VIII. Wartość bonu wynosi 2,5 tys. zł i jest przeznaczony na zakup laptopów.

Oczekiwanie na decyzję Komisji Europejskiej

Barbara Nowacka oceniła postępowanie poprzednich rządzących jako aroganckie wobec nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Jestem zdumiona, że wcześniejsi rządzący tak arogancko wybierali sobie grupy, które wspierają, pomijali tych, którzy tak samo są nauczycieli. To świadczy o mentalności poprzednich rządzących - zauważyła.

Nowacka podkreśliła, że resort edukacji zabiega o środki na rozszerzenie programu „Laptop dla nauczyciela” w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Czekamy na decyzję Komisji, czy spojrzy na proponowane przez nas zmiany. Dla nas to jest priorytet, żeby nauczyciele byli traktowani równo - oznajmiła.

Laptopy dla nauczycieli wczesnoszkolnych i przedszkolnych już od września?

Szefowa MEN zapowiedziała, że jeśli Komisja Europejska wyrazi zgodę na propozycje zmian, bony mogą trafić do nauczycieli już w nowym roku szkolnym.

Zrobimy wszystko, żeby było jak najszybciej. Jeśli będzie zgoda Komisji, to myślę, że od 1 września będzie możliwość uruchamiania programu - precyzowała Nowacka.

Zgodnie z zapisami ustawy, bon na zakup laptopa przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 roku w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

W ramach programu nauczyciele mogą otrzymać bon o wartości 2,5 tys. zł brutto na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Ustawa przewiduje możliwość dopłaty do droższego modelu sprzętu – w tym przypadku wartość bonu pomniejsza cenę zakupu. Oznacza to, że nauczyciele mają możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki spełni ich oczekiwania i potrzeby w pracy.

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Laptopy dla nauczycieli wczesnoszkolnych i przedszkolnych już od września? Nowacka zapowiada zmiany w programie „Laptop dla nauczyciela” - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska