Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum UMK znów pierwsze!

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Liceum Akademickie UMK z Torunia drugi rok z rzędu zwycięża w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” i Fundacji Perspektywy.

Liceum Akademickie UMK z Torunia drugi rok z rzędu zwycięża w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” i Fundacji Perspektywy.

<!** Image 3 align=none alt="Image 183773" sub="Lekcja fizyki w klasie 2BL - uczniowie Jakub Czapiewski i Patrycja Borkowska, nauczyciel Mariusz Kamiński /Fot.: Jacek Smarz">Trzy lata temu miało przestać istnieć, dziś triumfuje, a jego władze mają w garści co najmniej dwa mocne argumenty, dlaczego nie wolno zlikwidować Gimnazjum i Liceum Akademickiego UMK. Pierwsze miejsce w ogólnopolskim, prestiżowym rankingu szkół rok temu i zwycięstwo w najświeższym, opublikowanym wczoraj w dzienniku „Rzeczpospolita”.<!** reklama>

Witamy w najlepszej szkole!

Lepszej szkoły od toruńskiego Liceum Akademickiego w Polsce nie ma. Placówka UMK po raz drugi z rzędu zwyciężyła wśród liceów ogólnokształcących. Drugie miejsce zajęło wrocławskie Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej, trzecie - szczecińskie XIII Liceum Ogólnokształcące. W sumie oceniono 500 ogólniaków i 250 techników. W klasyfikacji liczyły się wyniki matur, osiągnięcia uczniów w olimpiadach oraz znakomita opinia w środowisku akademickim.

Małe klasy, autorskie programy nauczania i współpraca z UMK - to ściąga do GiLA zdolnych uczniów z całej Polski. - Rzeczywiście mamy dobre ziarno, ale żeby z tego upiec dobry chleb, potrzebny jest jeszcze znakomity piekarz i równie dobry piec - czyli jak mówił wczoraj na konferencji dla mediów Adam Makowski, wicedyrektor GiLA - znakomici pedagodzy i wsparcie UMK.

GiLA potrzeba mecenasa

UMK dopłaca rocznie do budżetu Gimnazjum milion złotych. Czy uczelnia, która ma dziurę budżetową na poziomie miliona złotych, będzie nadal wspierać szkołę? - Podejmiemy kroki, ż eby znaleźć dla szkoły mecenasa - ogłosiła na tej samej konferencji profesor Danuta Janicka, prorektor UMK do spraw kształcenia, odpowiedzialna za nadzór nad GiLA. Takie kroki UMK już podejmował ponad trzy lata temu. Bezskutecznie.

Jak bumerang wróciło też pytanie o to, co uniwersytet, poza dumą, ma z tego Gimnazjum. - 40 procent absolwentów z GiLA przychodzi do nas na studia - przekonywała prorektor Janicka.

Odsetek byłby wyższy, gdyby UMK miał wydział techniczny. Jak się okazuje, ponad połowa uczniów Gimnazjum i Liceum Akademickiego wybiera studia politechniczne, w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu. - Nie możemy hamować ich aspiracji - tłumaczyła wczoraj przedstawicielka władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Inne szkoły słabo

Na tle całej Polski pozostałe toruńskie szkoły wypadły bardzo słabo. IV LO z Torunia znalazło się w rankingu na 100. miejscu (spadek z 53.), V LO zajęło aż 171. lokatę (w 2011 - 109. miejsce). Pozycję o dziesięć oczek poprawiło I LO, choć i tak zajęło odległe, 325. miejsce.

X LO spadło z 119. miejsca na odległe 337. Prześcignęły nas szkoły z Bydgoszczy, 24. miejsce zajęło VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Cieszyć może się Bydgoskie Technikum Elektroniczne, które w rankingu techników otarło się o podium i zajęło 4. miejsce. W zestawieniu techników szkół z Torunia zabrakło.


Ranking szkół z regionu

Najlepsi w województwie kujawsko-pomorskim według „Rzeczpospolitej” i Perspektyw

1. Liceum Akademickie UMK (Toruń)

2. VI Liceum Ogólnokształcące (Bydgoszcz)

3. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Księży Pallotynów (Chełmno)

4. I LO (Bydgoszcz)

5. IV LO (Toruń)

6. I LO (Włocławek)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska