Liczy się innowacyjność

Maciej Hering
Zarządzanie Strategiczne w Województwie Kujawsko-Pomorskim - pod takim hasłem odbyło się wczorajsze spotkanie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z lokalnymi samorządowcami.

Zarządzanie Strategiczne w Województwie Kujawsko-Pomorskim - pod takim hasłem odbyło się wczorajsze spotkanie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z lokalnymi samorządowcami.

<!** Image 2 align=right alt="Image 78933" sub="Zahamowanie regresu małych miast i miasteczek, w opinii Macieja Krużewskiego z Urzędu Marszałkowskiego (na zdjęciu stoi), ma szansę na realizację w ramach wzrostu innowacyjności i z wykorzystaniem gospodarki opartej na wiedzy / Fot. Maciej Hering">Omawiano kwestie związane z planowaniem inwestycji powiatowo-gminnych w latach 2013-2020.

Prezentację prowadził Maciej Krużewski, dyrektor Departamentu Planowania Strategicznego i Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego. Przekonywał zgromadzonych o słuszności idei wspólnych spotkań, gdyż jego zdaniem tylko tym sposobem można zasięgnąć opinii większości samorządowców, tak potrzebnych na etapie planowania strategicznego.

- W ubiegłym roku odbyliśmy cykl spotkań dotyczących konstruowania projektów do listy indykatywnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi Maciej Krużewski. - Wymienialiśmy poglądy i konfrontowaliśmy opinie by wypracować wspólne stanowisko. Kontynuując tę sprawdzoną formę rozmów, chcemy rozpocząć kolejny etap pracy, dotyczący zarządzania strategicznego w naszym województwie w latach 2013 - 2020.

<!** reklama>Zdaniem dyrektora Krużewskiego powiat grudziądzki musi być traktowany, jako obszar administracyjny, z uwzględnieniem miasta Grudziądza.

- To właśnie z dużych miast wychodzą impulsy dla rozwoju małych społeczności lokalnych - przekonywał Krużewski. - Polityka miejska zakłada w tym zakresie tworzenie nowych miejsc pracy, wprowadzanie idei innowacyjności, przedsiębiorczości i gospodarki opartej na wiedzy.

Jeszcze w poprzednim roku powiat formułował zadania rozwojowe dotyczące m.in. walki z recesją gospodarczą i przezwyciężaniem problemów demograficznych.

- Projekty powiatu grudziądzkiego, które zostały ujęte w ramach RPO na lata 2007-2013, opiewają na łączną kwotę 41,84 mln euro - mówi Krużewski. - Dofinansowanie z funduszy europejskich wyniesie 23,92 mln euro. Realizowanych będzie 7 inwestycji: modernizacja linii tramwajowych; rewitalizacja obszarów miejskich i terenów powojskowych; wyposażenie pracowni hemodynamiki grudziądzkiego szpitala; wymiana rur azbestowo-cynkowych przy okazji remontu wodociągów; rewitalizacja miasta Grudziądza; budowa ścieżki rowerowej o długości 9900 metrów z Mełna, poprzez Grutę, aż do Radzynia Chełmińskiego; przebudowa drogi 534 na trasie Grudziądz-Rypin wraz z 2-kilometrowym odcinkiem biegnącym przez teren miasta.

Inwestycje drogowe to w opinii starosty Marka Szczepanowskiego sprawa priorytetowa, a pieniędzy nie ma zbyt wiele.

- 28 lutego Zarząd Województwa potwierdził, że na inwestycje drogowe w regionie przeznaczono 71 milionów złotych - mówi Marek Szczepanowski. - Biorąc pod uwagę skalę wielu planowanych zadań, można dojść do wniosku, że kwota ta jest dość skromna.

Piątkowe spotkanie w starostwie nie będzie ostatnim tego rodzaju posiedzeniem. Z biegiem czasu, problemy zasygnalizowane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego będą uszczegóławiane w oparciu o dyskusję w gro- nie samorządowców z naszego regionu.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie