Likwidacja OFE. Kto na tym najbardziej straci? Dla kogo niższe świadczenia po reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych

red
Wraca sprawa likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Według najnowszych założeń ustawa o likwidacji OFE ma wejść w życie od czerwca 2021 r. samo zaś przekazanie pieniędzy z OFE na prywatne konta emerytalne z dniem 28 stycznia 2022 roku. Jak jednak czytamy w money.pl reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych dla wielu kobiet będzie oznaczać niższe świadczenie. To w sumie od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wraca sprawa likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Według najnowszych założeń ustawa o likwidacji OFE ma wejść w życie od czerwca 2021 r. samo zaś przekazanie pieniędzy z OFE na prywatne konta emerytalne z dniem 28 stycznia 2022 roku. Jak jednak czytamy w money.pl reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych dla wielu kobiet będzie oznaczać niższe świadczenie. To w sumie od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Likwidacji OFE. Stracą kobiety?

Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych to skomplikowana materia. Podstawową kwestią jest jednak ponowne przeliczanie emerytur, które zniknie razem z likwidacją OFE.

- Emerytkom, które przekroczą 65. rok życia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w niektórych wypadkach na nowo oblicza emeryturę. I jest to niezwykle korzystne przeliczenie, ponieważ dla systemu pobierane już przez ostatnie 5 lat świadczenia są niewidoczne [wiek emerytalny kobiet to 60 lat - red.]. A to z kolei powoduje, że po nowych kalkulacjach, wypłacane pieniądze są w stanie rosnąć o kilkadziesiąt procent. W 2020 roku wzrosty z ponownego przeliczenia mogły osiągnąć nawet 60 procent - wskazuje portalowi money.pl dr Tomasz Lasocki.

  • W 2014 roku przyrost emerytury po przeliczeniu wynosił 39 proc. (jeżeli akurat w 2014 roku dana kobieta osiągała wiek 65 lat). Na każdy dotychczasowy tysiąc świadczenia to 390 zł ekstra.
  • W 2019 roku było to 47 proc., czyli 470 zł na każdy tysiąc świadczenia.
  • W 2020 roku 62,5 proc.

Waloryzacja rent i emerytur

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje nie tylko renty i emerytury. W czerwcu przeprowadza o wiele ważniejszą operację dla przyszłych seniorów. Waloryzuje, czyli powiększa, zebrany kapitał, z którego świadczenia będą wypłacane. A w ubiegłym roku wskaźnik wyniósł 9 proc.

Dla każdych 100 tys. zebranych środków, podwyżka wynosiła 9 tys. zł. Zwykle Polacy na kontach emerytalnych mają w okolicach 500 tys. A to już 50 tys. ekstra co roku. I przy ponownym przeliczeniu ZUS bierze pod uwagę te zmiany w kapitale.

Zmiany w OFE. Kto skorzysta z przelicznika?

Nie jest jednak tak, że z przeliczenia korzysta każda kobieta. Zmiany w OFE dotkną przynajmniej 500 tys. kobiet.

- Żeby kobieta mogła liczyć na takie korzystne przeliczenie, musi mieć prawo do tzw. okresowej emerytury kapitałowej oraz posiadać na subkoncie emerytalnym dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego, czyli około 4,6 tys. zł. W praktyce oznacza to, że na przeliczenie mogą liczyć wszystkie kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 roku, o ile należą do Otwartych Funduszy Emerytalnych - dodaje dr Lasocki.
Kluczem są tak zwane okresowe emerytury kapitałowe. Kiedy można uzyskać okresową emeryturę kapitałową?

  • Jeżeli jesteś kobietą, która urodziła się po 31 grudnia 1948 roku.
  • W przeszłości przystąpiłaś do któregokolwiek z Otwartych Funduszy Emerytalnych i masz ustalone prawo do emerytury powszechnej (czyli emerytury z ZUS na obowiązujących zasadach).
  • Dodatkowym wymogiem jest odpowiednia suma pieniędzy na subkoncie w ZUS - bo to właśnie z nich jest wypłacana okresowa emerytura kapitałowa. Czym jest subkonto? To specjalna szufladka w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie trafiają wpłaty z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Trafiły tu też środki z tzw. pierwszego rozbioru OFE, który przeprowadzał rząd premiera Donalda Tuska i ministra finansów Jana Rostowskiego.

OFE a sprawa kobiet

Rozwiązania emerytalne wywodzą się z 1999 roku, kiedy pojawiła się reforma i Otwarte Fundusze Emerytalne. Wstępny plan był taki, że środki z OFE są publiczne (nie należą do przyszłych emerytów - red.), ale będą zarządzane i wypłacane przez instytucje prywatne. Te jednak tego nie chciały robić, bo wypłata świadczeń dla kobiet była z ich perspektywy nieopłacalna. Kobiety żyją dłużej, a na dodatek na emeryturę przechodzą wcześnie.

Rozwiązaniem tego problemu były okresowe emerytury kapitałowe, których wypłata miała pomniejszać pieniądze zgromadzone w OFE. Z kolei dożywotnie świadczenie miało być wyliczone dopiero po 65. roku życia.

- Ostatecznie prywatne wypłaty zniknęły, przeliczenie zostało. I całość operacji jest dla emerytek bardzo korzystna finansowo. Z mojej perspektywy jest to przepis, którego w systemie być nie powinno, bo to jest pewien wyłom. On jednak jest. Reforma OFE sprawia, że prawo do tego przeliczenia znika - tłumaczy money.pl dr Tomasz Lasocki.

Eksperci zwracają uwagę, że po latach możemy mieć powtórkę z tzw. sprawy kobiet rocznika 1953, które w wyniku kolejnych zmian przepisów, zostały poszkodowane, a dziś w ramach rekompensaty otrzymują dodatkowe środki.

Jeżeli przez dziurę w przepisach 500 tys. kobiet straci swoje uprawnienia, to w pewnym momencie o pieniądze się upomną. Czy przed sądami powszechnymi, czy przed Trybunałem Konstytucyjnym - tak jak zrobiły to "kobiety z rocznika 1953".

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie