Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipnowska trójka" przyłączyła się kampanii „Nie dla śmieci, tak dla dzieci!”

Małgorzata Chojnicka
Trzecioklasiści z odpadów robili zabawki, wazony, skarbonki i przyborniki na biurko. Na zdjęciu Natalia i Dominika
Trzecioklasiści z odpadów robili zabawki, wazony, skarbonki i przyborniki na biurko. Na zdjęciu Natalia i Dominika Małgorzata Chojnicka
Punktem wyjścia dla tej kampanii edukacyjnej było rozpoczęcie rekultywacji terenów po 22 zamkniętych składowiskach odpadów w województwie kujawsko-pomorskim. Przywrócenie walorów przyrodniczych nastąpi do końca bieżącego roku.

Jednym z takich miejsc jest stare wysypisko przy ulicy Dobrzyńskiej w Lipnie. Prace idą pełną parą, by w niedługim czasie powstała tam ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Zdecydowaną większość środków, bo aż 85 procent pokrywa Unia Europejska, 10 proc. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i zaledwie 5 procent partnerzy projektu.
Tylko racjonalna gospodarka odpadami może zapewnić czysty świat przyszłym pokoleniom. Jeśli każdy z nas nie podejdzie do niej poważnie, nasz nowoczesny świat utonie w stertach śmieci. Konsumpcjonizm naszych czasów prowadzi do tego, że chcemy mieć jak najwięcej. Zostaliśmy ubezwłasnowolnieni przez techniczne gadżety, a wychodząc ze sklepu pchamy przed sobą kosz wypełniony po brzegi artykułami spożywczymi. Potem część z nich trafi na śmietnik, bo kupiliśmy zbyt dużo. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich, ale trend ten jest doskonale widoczny. Codziennie dokonujemy mniej lub bardziej świadomych wyborów. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak niebezpieczna może być mała bateria. A można ją wyrzucić do specjalnego pojemnika, które znajdziemy praktycznie w każdym markecie. Wówczas nie wyrządzi już żadnej szkody.
Trzecioklasiści podeszli poważnie do sprawy recyklingu. Z przyniesionych odpadów robili zabawki, wazony, skarbonki i przyborniki na biurko. Dzięki ich pomysłowości śmieci zyskały drugie życie i w najbliższym czasie nie trafią na wysypisko. Podczas pracy widać było duże zaangażowanie i przekonanie do słuszności tego, co robią.
- Prowadzę zajęcie ekologiczne we wszystkich klasach trzecich - opowiada Maria Wierzbicka, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 3 w Lipnie. - Mają one na celu uświadomienie uczniom, że mogą zmniejszyć ilość śmieci, które powstają w ich domach. Najważniejsze są przemyślane zakupy, segregowanie odpadów i ich ewentualne powtórne wykorzystanie. Opowiadam im również o rekultywacji naszego starego składowiska odpadów. W ten sposób na miejscu zdewastowanym i zdegradowanym przez działalność człowieka powstanie park ze ścieżkami edukacyjnymi. Tego typu lekcje przydałyby się także w starszych klasach. Poprzez dzieci najłatwiej dotrzeć do rodziców, a musimy iść w stronę rozwiązań ekologicznych. To przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska