Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokomotywa konkursu

Mirosława Kruczkiewiwcz
Kanada i Singapur to najdalsze miejsca, skąd przybędą uczestnicy XXI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni.

<!** Image 3 align=none alt="Image 211208" sub="Alberto Nosè
[Fot. archiwum artysty]">

Kanada i Singapur to najdalsze miejsca, skąd przybędą uczestnicy XXI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni.

Trzy uczestniczki przyjadą z Litwy, dwoje z Włoch. Reprezentowane będą też Belgia, Rosja, Niemcy, Turcja, Azerbejdżan, Ukraina, Izrael, Rumunia, Serbia. Wśród prawie pięćdziesięciorga zakwalifikowanych do konkursu najliczniejsza będzie polska ekipa. <!** reklama>

Przy fortepianie zasiądą młodzi ludzie w wieku od ośmiu do siedemnastu lat. Oczywiście wymagania od każdej z czterech grup wiekowych są inne. Jury jednak dla wszystkich będzie jednakowe, z tak wybitnymi postaciami w składzie jak włoski pianista Alberto Nose, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń i prof. Piotr Paleczny, jurorzy ostatniej edycji konkursu chopinowskiego w Warszawie.

I właśnie recital Alberta Nose uświetni rozpoczęcie konkursu. 34-letni dziś artysta studia w konserwatorium w Weronie ukończył z wyróżnieniem jako 17-latek. Edukację kontynuował w Imoli. Wśród jego sukcesów są zdobyta w wieku zaledwie 11 lat nagroda na międzynarodowym młodzieżowym konkursie mozartowskim w Salzburgu, druga nagroda na prestiżowym konkursie Long-Thibaud w Paryżu, piąta na konkursie chopinowskim w Warszawie w 2000 roku. Dziesięć lat później pianista wrócił na warszawski konkurs jako- juror.

Alberto Nose występował na całym świecie ze świetnymi orkiestrami, m.in. Filharmonią Londyńską, Orkiestrą Filharmoniczną Radia Francuskiego, English Chamber Orchestra, w tak prestiżowych salach, jak nowojorska Carnegie Hall, brytyjskie Wigmore Hall, Queen Elizabeth Hall i Royal Festival Hall, paryskie Théâtre du Châtelet, Mozarteum w Salzburgu, Suntory Hall w Tokio.

Na inaugurację szafarskiego konkursu artysta da recital w miejscu dość nietypowym. To sala „Lokomotywa” toruńskiego hostelu „Przystanek”. Koncertowa „Yamaha” zostanie tam przywieziona z kilkoma fortepianami do ćwiczeń dla uczestników konkursu.

- Tam zakwaterowana jest większość konkursowiczów. Chcieliśmy też konkurs przybliżyć torunianom. Może ten koncert będzie zachętą dla melomanów, żeby śledzili rywalizację w Ośrodku Chopinowskim - tak wybór miejsca inauguracji tłumaczy Agnieszka Pocierznicka, rzeczniczka szafarskiej placówki.

A zachętą może być także to, że wstęp na recital Alberta Nose - tak jak na przesłuchania konkursowe - jest darmowy. Na program inauguracyjnego recitalu złożą się: sonata „Patetyczna” Ludwiga van Beethovena, cztery ballady Fryderyka Chopina i trzy dzieła Franciszka Liszta, opatrzone wspólnym tytułem „Wenecja i Neapol”.


Warto wiedzieć

Recital Alberta Nose - czwartek, 16 maja, g. 18, hostel „Przystanek”, ul. Chłopickiego 4, Toruń.

Przesłuchania konkursowe - 17-19 maja, Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska