MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz jedną z tych chorób? Jest szansa, że dostaniesz rentę z ZUS

mfred
Wiele osób, które pracuje i odczuwa różnego rodzaju dolegliwości zastanawia się nad przejściem na rentę. Nie jest to jednak takie proste. By uzyskać to świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS lub KRUS trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Za te choroby dostaniesz rentę od ZUS. Oto pełna lista! >>>>>SPRAWDŹ
Wiele osób, które pracuje i odczuwa różnego rodzaju dolegliwości zastanawia się nad przejściem na rentę. Nie jest to jednak takie proste. By uzyskać to świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS lub KRUS trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Za te choroby dostaniesz rentę od ZUS. Oto pełna lista! >>>>>SPRAWDŹ
Wiele osób, które pracuje i odczuwa różnego rodzaju dolegliwości zastanawia się nad przejściem na rentę. Nie jest to jednak takie proste. By uzyskać to świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS lub KRUS trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Podstawowa jest zły stan zdrowia. Kto może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy?

Rodzaje rent

Renta to świadczenie pieniężne, jakie w szczególnej sytuacji życiowej można otrzymać od organu zajmującego się obowiązkowymi zabezpieczeniami społecznymi. Innymi słowy, to środki pieniężne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Renta może być wypłacana stale lub tylko przez określony czas. Jest kilka rodzajów rent. Różnią się one między sobą m.in. tym, kto może je otrzymać oraz jaka jest wysokość i czas wypłacanych środków. W kontekście związanym z zabezpieczeniami społecznymi wyróżniamy:

 • Rentę rodzinną,
 • Rentę z tytułu niezdolności do pracy (potocznie nazywaną rentą inwalidzką),
 • Rentę socjalną,
 • Rentę strukturalną.

Wyższa renta z tytułu niezdolności do pracy

W marcu każdego roku rosną świadczenia pieniężne wypłacane między innymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to również osób, które aktualnie znajdują się na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Warto wiedzieć, że taką rentę mogą otrzymać osoby, które zostały uznane  za całkowicie lub częściowo niezdolne do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia.

 • Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
 • Za częściowo niezdolną do pracy uznaje się osobę, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do wykonywania pracy zgodnej z posiadanymi przez nią kwalifikacjami.
 • W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.

W marcu wzrosły kwoty najniższej emerytury i renty. Teraz uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy otrzymują:

 • 1780,96 zł miesięcznie – emerytura, renta rodzinna i renta dla osób całkowicie niezdolnych do pracy,
 • 1335,72 zł miesięcznie – renta dla osób częściowo niezdolnych do pracy.

Tak postarasz się o rentę

Każdy kto starał się o rentę z tytułu niezdolności do pracy wie, że to nie jest takie proste. Na początek osoba starająca się o rentę musi być naprawdę chora. Stan zdrowia musi być poparty niezbędnymi dokumentami potwierdzającymi leczenie. Do ZUS składamy specjalny wniosek, do którego oprócz dokumentacji związanej z chorobą dołączamy okresy uprawniające do świadczeń oraz ich wysokość, a także ewentualny wywiad zawodowy sporządzony przez płatnika składek w przypadku zatrudnienia.
Lekarz orzecznik ZUS orzeka o niezdolności do pracy, jej stopniu oraz ustala:

 • datę powstania niezdolności do pracy,
 • trwałość lub przewidywany okres niezdolności do pracy,
 • związek przyczynowy niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami, np. wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową,
 • niezdolność do samodzielnej egzystencji,
 • celowość przekwalifikowania zawodowego.

Jest szeroka lista chorób, które uprawniają do renty z tytułu niezdolności do pracy. Sprawdź ją w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska