MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz w domu właśnie taki banknot 10 zł? Te cenne cenne banknoty są warte fortunę

redpp
Po czym poznać cenne banknoty 10 zł? Wyjaśniamy!
Po czym poznać cenne banknoty 10 zł? Wyjaśniamy! Pixabay
Numizmatyka cieszy się sporą popularnością. Ludzie zbierają monety i banknoty np. z PRL-u. W niektórych przypadkach nawet kupują takie pieniądze na aukcjach — niejednokrotnie przy tym płacąc za nie dziesiątki, a nawet setki razy więcej niż wynosi nominalna wartość np. na banknocie. Dlatego też warto przeszukać piwnice, strychy i inne schowki, aby znaleźć cenne okazy. A jakie banknoty są cenne? Wbrew pozorom mowa tu nie tylko o banknotach, które wyszły z użycia. Po czym poznać cenne banknoty 10 zł? Wyjaśniamy!

Kolekcjonowanie banknotów — skąd taka popularność? Polskie banknoty

Narodowy Bank Polski zajmuje się wypuszczaniem pieniędzy na rynek. Wśród podstawowych banknotów, jakie NBP musi drukować, znajduje się banknot o nominale 10 zł. Choć w przypadku banknotu o nominale 10 zł mówimy o prawie 147 milionach sztuk w obiegu, wśród nich mogą trafić się prawdziwe perełki. Inna sprawa, gdy spojrzymy np. na niezwykle wartościowe i rzadkie banknoty z PRL! Są one wystawiane na aukcjach, a konkretnych nominałów z tamtego okresu często już nie ma zbyt wiele - w szczególności w dobrym stanie.

Niezwykle cenny banknot o nominale 10 zł - co tworzy te banknoty?

Autentyczność banknotów musi być bezsprzeczna. Mikrodruki, odpowiednia nitka zabezpieczająca czy też pas opalizujący to elementy banknotu wypuszczanego przez NBP, które łącznie stanowią o jego autentyczności. Tak samo istotne jest, aby wyraźny był wizerunek orła, naszego godła. Warto przy tym wspomnieć o tym, że są również tzw. zabezpieczenia utajone, które w praktyce widać dopiero wtedy, gdy przyjrzymy się banknotowi w świetle UV. Co istotne, zabezpieczenia utajone znajdziemy na każdym banknocie!

Pixabay

Wymiary banknotu również są z góry ustalone, a przy druku pieniądza jest również przygotowana numeracja banknotu - każdy ma własny indywidualny numer i serię!

Wartość banknotu a seria i numer - współczesny banknot może być cenny. Od czego zależy wartość banknotów 10-cio złotowych?

Polskie banknoty obiegowe mają numery seryjne, które są szczególnie istotne, jeśli chcemy sprzedać za korzystną cenę obiegowe 10 zł. Bowiem to właśnie konkretne sekwencje cyfr oraz liter, które tworzą serię oraz numer banknotu wpływają na to, że dane polskie banknoty obiegowe są cenniejsze od innych pozornie podobnych. Im rzadsze, bardziej unikalne pieniądze mamy do zaoferowania, tym są cenniejsze.

Oprócz tego banknot 10 zł będzie cenniejszy, jeśli będzie w znakomitym stanie. Jeśli wypuszczony przez NBP banknot będzie sprawiał wrażenie, jakby w ogóle nie był używany, jego stan będzie wręcz idealny, będzie mogło to pozytywnie wpłynąć na jego cenę.

Jakie numery seryjne banknotów są najcenniejsze?

Banknot 10 zł jest idealnym przykładem tego, że choć liczba wyemitowanych i obecnych w obiegu tego typu banknotów jest ogromna, mogą pojawić się szczególnie cenne okazy. Wypuszczone przez NBP 10-cio złotówki o serii AA, BB, czy też YA lub ZA są najlepszym tego przykładem. Jeszcze lepiej, gdy są one połączone z numerem seryjnym ciągów takich jak:

  • 1234567,

  • 1234321,

  • 1134311,

  • 8765432.

A także wiele innych!

Co jeszcze wpływa na cenę banknotów?

Na cenę banknotu wpływa w znacznej mierze jego stan. Widać to, jeśli spojrzymy na stare banknoty z PRL o dużej wartości! Im lepszy stan zachowania tym lepiej. Najcenniejsze są banknoty, które wyglądają, jakby nigdy nie były użytkowane.

Co, jeśli mamy uszkodzony banknot? Wciąż możesz go sprzedać!

Zauważyłeś, że masz banknot z rzadkim numerem i serią, ale jest on uszkodzony? Zadajesz sobie wtedy pytanie: czy uszkodzony banknot może być coś wart? Okazuje się, że tak! Jeśli to prawdziwy unikat, wciąż mogą znaleźć się chętni kolekcjonerzy, którzy zapłacą znaczne kwoty nawet za takie okazy. Oczywiście, im lepsza jakość banknotu, tym wyższa jest jego cena wyjściowa.

Jak wycenić banknoty obiegowe 10 zł?

W ramach profesjonalnej wyceny sprawdzana jest m.in. autentyczność banknotu. Jest to szczególnie istotne, jeśli prezentujemy potencjalnie niezwykle cenny banknot. Wtedy też sprawdzane są nie tylko wymiary banknotu, czy wizerunek orła, ale także zabezpieczenia utajone. Słowem, wszystkie zabezpieczenia obecne na banknotach, w tym:

  • mikrodruki,

  • pas opalizujący,

  • znaki wodne,

  • zabezpieczeni recto-verso.

I wiele innych. Oczywiście ważne są kwestie techniczne związane z tym, jakie weryfikowane polskie banknoty mają numery seryjne, w jakim są stanie itp. Po tym można stwierdzić, czy jest to autentyczny, cenny banknot wypuszczony przez Narodowy Bank Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska