Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matka Boża Podgórska w złocistej koronie

Bartłomiej Makowski
O. Robert Nikel: Insygnia, które ozdobią obraz Madonny, zostały w całości ufundowane przez czcicieli Matki Bożej Podgórskiej
O. Robert Nikel: Insygnia, które ozdobią obraz Madonny, zostały w całości ufundowane przez czcicieli Matki Bożej Podgórskiej Grzegorz Olkowski
Rozmowa z o. Robertem Niklem, proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła, kustoszem sanktuarium Niepokalanej Królowej Rodzin na Podgórzu.

[break]
Jak wyglądał proces ubiegania się o koronację?
Prośba o koronację obrazu wypływa ze strony duszpasterzy i wiernych. W naszym wypadku prośba taka została skierowana do ordynariusza diecezji toruńskiej ks. biskupa Andrzeja Suskiego. W lipcu ubiegłego roku ks. biskup podjął decyzję o ukoronowaniu Wizerunku Matki Bożej Podgórskiej. Data koronacji została wyznaczona na 22 sierpnia 2015 r., w liturgiczne wspomnienie NMP Królowej. 2 lutego ks. biskup wydal dekret ustanawiający nasz franciszkański kościół na Podgórzu sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin. 29 kwietnia korony dla Obrazu Matki Bożej Podgórskiej poświęcił w Rzymie papież Franciszek. Mszy św. koronacyjnej w najbliższą sobotę będzie przewodniczył Metropolita Poznański ks. arcybiskup Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, delegat Konferencji Episkopatu Polski na synod o rodzinie. Mszę św. będzie koncelebrowało kilkunastu biskupów oraz wielu kapłanów zakonnych i diecezjalnych. Spodziewamy się także wielu wiernych nie tylko z Torunia, ale i z innych regionów Polski.
Franciszkanie to zakon kojarzący się z ubóstwem. Kto jest fundatorem korony?
Insygnia zostały w całości ufundowane przez czcicieli Matki Bożej Podgórskiej, którzy złożyli dziękczynne wota w postaci złotych medalików, serduszek, łańcuszków, obrączek, pierścionków itp. Wiele osób złożyło także ofiary pieniężne. Na uroczystość koronacji obrazu zostały przygotowane dwie korony. Jedna zostanie nałożona na głowę Pana Jezusa, druga na głowę Matki Bożej. Obie wykonane są ze złota. W koronach zostały umieszczone perły, rubiny, szafiry i cyrkonie. Ich projektantem i wykonawcą jest Andrzej Bandkowski - artysta plastyk z Wrocławia. Pozostała część dziękczynnych wot została umieszczona w specjalnie przygotowanych gablotach, w kaplicy maryjnej w sanktuarium. Warto podkreślić, że to nie obraz, lecz sama Matka Boża jest koronowana w swoim wizerunku i to właśnie samej Maryi, a nie obrazowi, Kościół oddaje cześć.
Jakich czasów sięga kult Madonny Podgórskiej?
Kult Matki Bożej Podgórskiej zaczął rozwijać się od chwili, gdy Obraz Niepokalanej pojawił się we franciszkańskim kościołku klasztornym w Podgórzu, pod koniec XVIII w. Od czasu założenia naszego zakonu przez św. Franciszka z Asyżu, Maryja - dla franciszkanów - stała się główną patronką zakonu, jako Niepokalanie Poczęta. Stąd właśnie Obraz Niepokalanej pojawił się także w podgórskim kościele klasztornym.
Od momentu powrotu franciszkanów w 1987 r. do Torunia na Podgórz (po 155-letniej nieobecności spowodowanej kasatą klasztoru w 1832 r.) kult Matki Bożej zaczął się intensywnie rozwijać. Wprowadzone zostały liczne nabożeństwa ku czci Matki Bożej Podgórskiej. Ks. biskup Andrzej Suski zachęcił nas do jeszcze bardziej gorliwego rozwoju kultu Podgórskiej Pani oraz do szczególnej modlitwy przed Jej Wizerunkiem w intencji małżeństw i rodzin. Dlatego właśnie Matka Boża Podgórska otrzymała tytuł Niepokalanej Królowej Rodzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska