Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowo i biznesowo w kujawsko-pomorskim

Leszek Dziawgo
W globalnym świecie trzeba być otwartym na współpracę międzynarodową. Tym bardziej, jeżeli gonimy rozwinięte gospodarki. Dobrze jest przy tym wykorzystywać także kapitał zagraniczny w tej zaciętej globalnej rywalizacji.

Nie dziwi więc fakt, iż inwestycje zagraniczne w Polsce od dawna stanowią atrakcyjny przedmiot zainteresowania, w tym także naukowców. O ile w Katedrze Zarządzania Finansami UMK jesteśmy skoncentrowani na skomplikowanych operacjach finansowych, także z udziałem kapitału zagranicznego, o tyle bratnia Katedra Inwestycji UMK słusznie bierze pod uwagę tzw. BIZ - bezpośrednie inwestycje zagraniczne. To bardzo ważny zakres badań.

Zagranicznie

Wspominam o tym, ponieważ ostatnio ukazało się interesujące opracowanie tejże katedry na temat inwestycji zagranicznych w województwie kujawsko-pomorskim. Gorąco polecam.

Otóż w naszym regionie działalność gospodarczą prowadzi blisko 600 firm z udziałem kapitału zagranicznego. Zatrudniają blisko 40 tys. osób. To całkiem dobry wynik, chociaż daleko nam do województwa mazowieckiego - ponad 10 tys. firm (wiadomo – Warszawa) czy też do Śląska (ok. 2400) lub Wielkopolski (ok. 2300). Z kolei to jednak i tak dużo lepiej niż na Podlasiu (ok. 180) oraz na Warmii i Mazurach (ok. 300).

Wśród czynników zachęcających do inwestowania w naszym regionie można wskazać kilka: położenie geograficzne, niskie koszty, ale też i kwalifikacje pracowników. Ten czynnik cieszy szczególnie, bo zwraca uwagę na nasze ogromne możliwości. Nie dziwi więc fakt, iż najwięcej zainwestowano w przetwórstwo przemysłowe - ok. 37 proc. kapitału, natomiast w rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – tylko niecałe 3 proc. Taką właśnie strukturę inwestycji zagranicznych można ocenić pozytywnie.

No i wreszcie należy też postawić pytanie, skąd napływa kapitał? Mamy odpowiedź i na to pytanie.

Pół świata

Najwięcej zainwestowali Niemcy (ponad 25 proc.), następnie Holendrzy (blisko 24 proc.). Na dalszych miejscach są Francuzi (blisko 9 proc.) oraz Duńczycy (ponad 5 proc.). W naszym regionie obecne jest niemal pół świata. To bardzo dobrze, że przyciągamy kapitał zagraniczny. W naszej sytuacji musimy szanować każdy kapitał – ten zagraniczny również.

Jednak proporcje są jasne. Najwięcej zależy od własnego kapitału polskiego, bo polskich przedsiębiorstw jest przecież najwięcej. Dlatego zdecydowanie należy też dbać o naszych krajowych przedsiębiorców – jest tu jeszcze bardzo wiele do zrobienia (podatki, ZUS, administracja). Warto wsłuchać się w ich głosy.
Przypomnę: bez kapitału krajowego i zagranicznego nie ma miejsc pracy dla ludzi i podatków dla państwa. Ile jeszcze razy trzeba to u nas, w kraju powtarzać? A teraz noworocznie. Szanowni Czytelnicy zaczynamy nowy rok 2016, proszę zatem przyjąć serdeczne Życzenia Szczęśliwego i Dostatniego Nowego Roku.

Prof. Leszek Dziawgo

jest szefem Katedry Zarządzania Finansami na Wydziale Nauk Ekonomicznych UMK, a także członkiem Prezydium Komitetu Nauk o Finansach PAN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowo i biznesowo w kujawsko-pomorskim - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska