Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania socjalnego nie można „odziedziczyć” na przykład po zmarłej mamie [PRAWNIK RADZI]

Aleksandra Chołub
Adwokat Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
Zmarła moja mama, która miała mieszkanie socjalne od gminy. Mieszkałem z nią do jej śmierci i chciałbym nadal tam mieszkać. Czy to prawda, że nie mam do tego prawa i muszę się wyprowadzić? - pyta Czytelnik.

Wstąpienie w najem lokalu socjalnego - czy to jest możliwe?

Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Jest to możliwe, stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. Artykuł 691 Kodeksu cywilnego ma na celu umożliwienie dalszego najmowania pełnowartościowego mieszkania przez osoby bliskie zmarłego lokatora, które w mieszkaniu stale zamieszkiwały aż do jego śmierci.

Przepis art. 691 Kodeksu cywilnego nie dotyczy jednak lokali socjalnych i w tym sensie wstąpienie w stosunek najmu lokalu mieszkalnego nie może nastąpić.

Najem lokalu socjalnego wiąże się ze szczególnym tytułem osoby fizycznej, której dotyczą przesłanki tego najmu i z zaspokojeniem jej minimalnych potrzeb mieszkaniowych przez wspólnotę samorządową przez konieczny okres, a nie na stałe, bez względu na dalszą ich sytuację osobistą. W każdym wypadku ubiegania się o prawo do lokalu socjalnego zainteresowany powinien dowieść spełnienia przesłanek do zawarcia (przedłużenia) umowy najmu i uprawnień tych nie uzyskuje automatycznie, wykazując tylko stałe zamieszkanie z osobą zmarłą, mającą do śmierci prawo zajmowania lokalu socjalnego.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Prawo do lokalu socjalnego jest prawem o charakterze osobistym, przysługujące określonej osobie lub osobom, w tym zwłaszcza rodzinie ze względu na ich sytuację majątkową, sprawiającą, że nie mają mieszkania i nie mogą zaspokoić potrzeb mieszkaniowych własnym staraniem. Wynika to z przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów i wyodrębnienia pojęcia lokali socjalnych, lokali zamiennych oraz przypisania gminie, jako wspólnocie samorządowej, zadania w postaci zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach. Gmina czyni to głównie, dysponując mieszkaniami znajdującymi się w mieszkaniowym zasobie gminnym, z tego zasobu pochodzą też lokale przydzielane osobom eksmitowanym z mieszkań, z różnych tytułów. Nie można przyjąć, aby lokale te stawały się mieszkaniami dla bliskich takich osób, w tym „domeldowywanych” pod różnymi pretekstami, korzystających z art. 691 kodeksu cywilnego i uzyskujących tym sposobem istotną korzyść majątkową ze środków publicznych.

Interes publiczny także zatem przemawia za odmówieniem zastosowania art. 691 § 1 kodeksu cywilnego do lokali socjalnych. Wynika on z konieczności zachowania substratu mieszkaniowego zasobu gminy, która powinna mieć możliwość odzyskiwania lokali socjalnych po osobach uprawnionych dla zaspokojenia potrzeb kolejnych osób mających tytuł prawny do takiego lokalu. Dziecko najemcy lokalu socjalnego nie wstępuje automatycznie w prawa zmarłego najemcy. Gmina może zawrzeć nową umowę najmu z taką osobą, jeśli zostaną spełnione kryteria dochodowe.

Spod Ekranu: Ostatni jedi

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska